GAZİANTEP:
Downlu Çocuklar Bir Yılın Emeğini Sergiledi
banner537
Kalkınma Bakanlığı’nın 2011 yılında desteklediği 124 projeden birisi olan ve 2012 yılında Gaziantep Büyükşehir Belediyesi’nin yürtüttüğü Down-Up Projesi’nde yer alan down sendromlu çocuklar, bir yıllık çalışmalarını düzenledikleri yıl sonu etkinliği ile tanıttı.

Kalkınma Bakanlığı ve SODES tarafından desteklenen eğitim projesi, Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Sağlık İşleri Daire Başkanlığı Aralık 2012 tarihinden bu yana, kendi kaynakları ile down sendromlu bireylerin sosyal hayata kazandırılması amacıyla projeyi sürdürüyor.

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Onat Kutlar Salonu’nda gerçekleşen yılsonu etkinliğinde 6 aylık eğitimin neticesinde hünerlerini sergileyen çocuklar, birbirinden güzel performanslarla izleyenleri kendilerine hayran bıraktı.

Bir kısmı polis, bir kısmı futbolcu, bir kısmı şarkıcı olan down sendromlu çocukların gösterisi izleyenleri büyüledi. Bu arada, törende, 22 yaşındaki down sendromlu Eda Bayrak’ın okuduğu ‘Bayrak Şiiri’ salondaki izleyicilere duygulu anlar yaşattı.

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Sağlık İşleri Daire Başkanı Muhtar Akyol, Gaziantep Büyükşehir Belediyesi olarak, bu tür sosyal sorumluluk projeleri geliştirmeye devam edeceklerini belirterek, “Toplumun her kesimini kucaklayan projelerle bir zamanlar aileler için sorun teşkil eden, evlerinden çıkarmadıkları bu çocuklarımızın yaşama kazandırılması için gayret gösteriyoruz” dedi.

Proje kapsamında; Gaziantep genelinde bugüne kadar toplam 80 down sendromlu bireyi eğitime aldıklarını ifade eden Akyol, çocuklara, modern dans ve halk oyunları, vurmalı çalgılı müzik, ebrulu resim ve futbol alanında uzmanlar tarafından eğitimler verildiğini söyledi.

Akyol, “Down sendromlu çocukların sosyal yaşama adaptasyonlarını sağlamak ve özgüven aşılamak için Gaziantep Emniyet Müdürlüğü başta olmak üzere çeşitli kurumlarla işbirlikleri sayesinde fahri polislik ve 12 Mayıs Anneler Günü Sergisi gibi sosyal faaliyetler gerçekleştirildi. Bunların yanı sıra, ailelere aile tutumları ve bütünleştirme eğitimi ile engelli bireylerin toplumsal hayatta karşılaştıkları problemler ve çözümleri konulu panel düzenlendik” diye konuştu.

Tören sonunda projede emeği geçen eğitmenlere Sağlık İşleri Daire Başkanı Muhtar Akyol, Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanı Sema Marangoz ve İl Kültür ve Turizm Müdürü Mehmet Aykanat tarafından plaket verildi.

Plaket töreninin ardından proje kapsamında öğrencilerin yapmış oldukları resim sergisinin gezilmesi ve kokteyle sona erdi.

banner534

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

CHP Gaziantep Milletvekilleri Şehit Polis’in...
Chp Milletvekillileri Diyarbakır'ın Sur İlçesinde Terör Saldırısı Sonucu Hayatını Kaybeden Şehit Polis...

Haberi Oku