Uzman Psikolog Danışmanı Hakan Metan:
banner537
İlk ve orta öğretimde okuyan yaklaşık 17 milyon öğrencinin karnelerini alıp 3 aylık tatile çıkmasına sayılı günler kala, uzmanlar karneleri zayıf gelen çocuklarla ilgili ebeveynleri uyardı.

Uzman psikolog danışmanı Hakan Metan, çocuğunun ders çalışmamasının birçok ailenin ortak sorunu olduğunu belirterek, "Ebeveynler, karnesi kötü olan çocuklara kızmakla sorunun çözülmeyeceğini, hatta bunun daha da kötü sonuçlar doğurabileceğini bilmelidir. Karne sadece bir sonuçtur. Önemli olan çocuğunuzun sağlığı ve mutluluğudur" dedi.

"Anne, babalar çocukların 3 aylık yaz tatilinde hem eğlenmelerini hem de eksiklerini tamamlamalarını sağlamalıdır" diyen Metan, "Çocuğumuza kızmak yerine, zayıf gelen derslerin neden zayıf geldiğini araştırmalı ve çocuğa bunları düzeltmek için şevk vermeliyiz. Aksi takdirde çocuk okuldan soğurtur" şeklinde konuştu.

Çocuğun kötü karne getirmesinin altında yatan nedenlerin araştırılması gerektiğini ifade eden Metan, "Çocuğa her şeyin karne olduğu imajı verilirse çocuk kendisini büyük bir baskı altında hisseder. Kendine olan güveni azalır. Hiçbir şey başaramayacağı hissine kapılır. Yapabileceği ve başarabileceği işlerden de kaçar çünkü sonunda başarısız olacağını ve ailesinin ona kızacağını düşünür. Çocuğunuza onu çocuğunuz olduğu için sevdiğinizi hissettirin. Çocuğunuzu sevginizle cezalandırmayın" ifadelerini kullandı.

"İyi bir karne tabii ki takdir edilmeli" diyen Hakan Metan, "Karneden daha fazla çocuğun çalışma davranışı takdir görmeli. Çocuğumuzun sınavlardan 5 almasını önemseyin ancak ondan daha fazla çalışma davranışını, yani çalışıp çalışmadığını önemseyin ve ödüllendirin" dedi.

banner534

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

Furkan Vakfı’ndan, Ankara Ve Niğde’de Konferans
Yıl boyunca Türkiye’nin farklı il ve ilçelerinde toplumu bilinçlendirmek amacıyla konferanslar düzenleyen...

Haberi Oku