GÜNCEL:
Mendil kapmaca yarışları final karşılaşmalarıyla sona erdi
banner537
Erzurum merkez Aziziye Belediyesi ile Çocuk Oyunları ve Spor Kulüpleri Konfederasyonu (ÇOSKK) tarafından düzenlenen turnuva, final müsabakaları ile sona erdi. Yıldızlarda Tekman Yatılı İlköğretim Bölge Okulu (YİBO), miniklerde Dağdagül Köyü İlköğretim Okulu şampiyon oldu.

Aziziye Belediyesi, '2. Çocuk Oyunları Mendilkapmaca ve Seksek Turnuvası' final maçları ile sona erdi.
Aziziye Kapalı Spor Salonu’nda gerçekleşen mendilkapmaca ve seksek turnuvasında miniklerde Dağdagül Köyü İlköğretim Okulu, yıldızlarda ise Tekman YİBO şampiyon oldu. Turnuvanın final müsabakalarına Erzurum Vali Yardımcısı Özgür Arslan, İl Milli Eğitim Müdürü Abdullah Bilge, Kültür ve Turizm Müdürü Fikret Öztürk, Aziziye Belediye Başkanvekili Cafer Pala ile öğrenci velileri ve öğretmenler katıldı.

Müsabakalar sonucunda, Miniklerde Dağdagül Köyü İlköğretim Okulu birinci, Başçakmak Köyü İlköğretim Okulu ikinci ve Vali Vefik Kitapçıgil İlköğretim Okulu üçüncülüğü kazandı. Yıldızlarda, Tekman YİBO birinci, Ziyaeddin Fahri Fındıkoğlu İlköğretim Okulu ikinci, Başçakmak İlköğretim Okulu üçüncü oldu.

Miniklerde Fair Play ödülü, Fatih İlköğretim Okulu'na, yıldızlarda ise Pasinler Mehmet Akif Ersoy Ortaokulu’na verildi. Final karşılaşmaları sonrası düzenlenen madalya töreninde konuşan Vali Yardımcısı Arslan, turnuvayı anlamlı bulduğunu ifade etti. Arslan, Türkiye Çocuk Oyunları ve Spor Kulüpleri Konfederasyonu’na, Milli Eğitim Müdürlüğü’ne ve Aziziye Belediyesi’ne organizasyondan dolayı teşekkür etti.

İl Milli Eğitim Müdürü Bilge, turnuvayı izlerken, çocukluk yıllarına döndüğünü belirterek, “Çocukluğumuzda oynadığımız oyunların yeniden izletilmesi, salonlara taşınması, hatta daha ileriye giderek uluslararası vizyona taşınmasından büyük mutluluk duyuyorum. Çocuklarımızı internetin başından uzaklaştırarak, kültürümüzde var olan bu tür oyunların yaşatılmasına yönlendiren ve bu organizasyonda emeği geçen herkesi yürekten kutluyorum.” diye konuştu.

Aziziye Belediye Başkanvekili Pala ise turnuvaya katılan okulları başarılarından dolayı tebrik etti. Pala, teknolojinin geliştiği, internetin yaygınlaştığı günümüzde çocukların geleneksel oyunlarla tanışmasını ve bu oyunların yaşatılmasını oldukça anlamlı bulduğunu kaydetti.

Yıldızlarda birinci olan Tekman YİBO, haziran ayı sonunda İstanbul’da yapılacak 3. Çocuk Oyunları Mendilkapmaca ve Seksek Şampiyonası’nda Doğu Anadolu Bölgesi’ni temsil edecek.

banner534

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

OXXO Kış Sezonu Ürünlerini Tanıttı
Kış kapıya dayandı. Kışın gelmesi ile sokak modasını oluşturan kaban, mont ve kışlık kıyafetler...

Haberi Oku