KÜLTÜR SANAT:
Anneler halk eğitim kurslarıyla eski eşyaları ekonomiye kazandırıyor
banner537
Kars Halk Eğitim Merkezi Giyim ve Makine Nakış Kursları, şehirdeki bayanların zamanla kullanmadıkları mobilya ürünleriyle giysilerini, birkaç uygulamayla tekrar geri dönüştürüp ekonomiye kazandırıyor. Merkezler aynı zamanda ailevi sıkıntılar için psikolojik tedavi merkezi oluyor.

İstasyon Mahallesi Sinan Şamil Sam Caddesi'ndeki kursta 2012-2013 yıl sonu etkinliği düzenledi. Etkinlikte mahalleli bayanların bir yıl içerisinde 'kırk yama' diye adlandırılan ve kullanım ömrünü doldurmuş bezlerden yapılan masa örtüleri, yatak örtüleri gibi yenilenmiş ürünler ile atıl durumda olan sehpalar ile tekrar kullanılar hale getirilen eski sandıklar, aynalıklar ve dolaplar sergilendi.

Açılışını Kars Milli Eğitim Şube Müdürü Ayhan Kazancı'nın yaptığı etkinlikte ayrıca yöreye has bez bebekler ve tatlılar da ziyaretçilerin ilgisini çekti. Burada bir konuşma yapan Milli Eğitim Şube Müdürü Kazancı, ev hanımlarının, yetişkin genç kızların, el emeği göz nuru yapmış oldukları çalışmaları takdirle karşıladıklarını ve kendilerini tebrik ettiklerini belirtti. Kazancı, "Bu çalışmaların daha geniş çaplı yapılarak sermayeye dönüşmesini bekliyoruz. Kızlarımızın çeyizlerini hazırlamalarına ve daha zengin hale getirmesine imkan sağlamasını arzuluyoruz." dedi.
banner534

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

Ebru Sanatı Asya’ya Uzandı
Türkiye’nin önemli Ebru sanatçılarından Suna Koçal, Bahreyn Kültür Bakanlığı ve Bahreyn Türk Büyükelçiliği...

Haberi Oku