KÜTAHYA:
Hisarcık'ta Haşhaş Kapsülü Hasadına Başlandı
Kütahya'nın Hisarcık ilçesi ve köylerinde kışlık haşhaş kapsülü toplama işlemlerine başlandığı bildirildi. Haşhaş üreticileri tarafından tek tek toplanan çizilmemiş ve olgunlaşmış haşhaş kapsülleri ezilerek içerisindeki tohumları alınıp, kabukları Toprak Mahsulleri Ofisi'ne (TMO) satılıyor.

Edinilen bilgiye göre, Eylül ayında Toprak Mahsulleri Ofisi'nce üreticilerden alınacak yeni mahsul haşhaş kapsülüne 2013 yılı için haşhaş kapsülü fiyatları ilan edilinceye kadar 2012 yılı başfiyatı olan 3 liradan ödeme yapılacak ve daha sonra fiyat farkı olduğu takdirde bu miktar üreticiye ayrıca ödenecek.

Üreticilerden alınan haşhaş kapsülleri Afyonkarahisar'ın Bolvadin İlçesi'nde bulunan Afyon Alkaloitleri Fabrikası'na nakledilerek, burada işlenen haşhaş kapsüllerinden Türkiye'nin ilaç sanayiinde ihtiyaç duyduğu morfin ve türevleri üretiliyor. İhtiyaç fazlası ise ihraç ediliyor.

Üreticiler ise kapsüllerinden ayırdıkları haşhaş tohumlarının bir bölümünü tüccarlara satarken, bir kısmını ise kavurup ezerek gözleme ve çörek yapımında kullanıyorlar.


Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×

Emet’e Yeni Emniyet Müdürü
Emet İlçe Emniyet Müdürlüğü Görevine İsmail Eldivan Atandı

Haberi Oku