KÜTAHYA:
Hisarcık'ta Haşhaş Kapsülü Hasadına Başlandı
banner537
Kütahya'nın Hisarcık ilçesi ve köylerinde kışlık haşhaş kapsülü toplama işlemlerine başlandığı bildirildi. Haşhaş üreticileri tarafından tek tek toplanan çizilmemiş ve olgunlaşmış haşhaş kapsülleri ezilerek içerisindeki tohumları alınıp, kabukları Toprak Mahsulleri Ofisi'ne (TMO) satılıyor.

Edinilen bilgiye göre, Eylül ayında Toprak Mahsulleri Ofisi'nce üreticilerden alınacak yeni mahsul haşhaş kapsülüne 2013 yılı için haşhaş kapsülü fiyatları ilan edilinceye kadar 2012 yılı başfiyatı olan 3 liradan ödeme yapılacak ve daha sonra fiyat farkı olduğu takdirde bu miktar üreticiye ayrıca ödenecek.

Üreticilerden alınan haşhaş kapsülleri Afyonkarahisar'ın Bolvadin İlçesi'nde bulunan Afyon Alkaloitleri Fabrikası'na nakledilerek, burada işlenen haşhaş kapsüllerinden Türkiye'nin ilaç sanayiinde ihtiyaç duyduğu morfin ve türevleri üretiliyor. İhtiyaç fazlası ise ihraç ediliyor.

Üreticiler ise kapsüllerinden ayırdıkları haşhaş tohumlarının bir bölümünü tüccarlara satarken, bir kısmını ise kavurup ezerek gözleme ve çörek yapımında kullanıyorlar.

banner534

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

Vali Şerif Yılmaz: Kütahya İl Genel Meclisi...
Kütahya Valisi Şerif Yılmaz, İl Özel İdaresi’nin başarılı bir çalışma sezonunu geride bıraktığını...

Haberi Oku