MALATYA:
Eski valilerin hatıraları belgesel oldu
banner537
Malatya Valiliğince hazırlanan ''Valilerinin Hatıralarında Malatya'' adlı belgeselde, kentte geçmiş dönemde görev yapan valiler, hatıralarını anlattı.

Malatya Valisi Ulvi Saran, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 1940 yılından bu yana şehirde çok sayıda valinin görev yaptığını, 13 eski valinin ise hayatta olduğunu söyledi.

Malatya'da görev yapan ve şu an hayatta olan valilerle ilgili belgesel hazırladıklarını anlatan Saran, Malatya'nın eski valilerinin kente ilişkin hatıralarını kayda aldıklarını bildirdi.

''Valilerin Hatıralarında Malatya'' adlı belgeselin 13 bölümden oluştuğunu ifade eden Saran, ''Hayatta olan 12 valimiz belgeselde yer aldı. Bir valimiz yok. Onunla da mülakat yaparak, dahil edeceğiz. Bu belgesel her vali için 30 ile 40 dakika civarında ayrılan bölümlerden oluşuyor. 5-6 bölümü yerel televizyonlarda yayınlandı'' dedi.
Bu çalışmanın başka illerde örneği olmadığını belirten Saran, ''Belgeselin bir de kitabını çıkarıyoruz. Görüntüleri deşifre ediyoruz. Bunu da yayımlayacağız'' diye konuştu.

Saran, şunları kaydetti: ''13 Valimiz Malatya'ya ne zaman geldiklerini, meslek hayatında nasıl bir yetişme aşamasından geçtiklerini, eğitimlerini, Malatya'ya hangi duygularla geldiklerini, geldiklerinde burayı nasıl gördüklerini, burada hangi hizmetleri yürüttüklerini, o dönemin koşullarını, sosyal tarihini, dönemin atmosferini mülakatta çok güzel anlatıyorlar. Biz de bunu bir belgesel haline dönüştürdük. Bu belgesel önemli bir kaynak eser niteliğini taşıyor. Kitap olarak yayınlandıktan sonra da tüm Türkiye'ye dağıtılacak.''

Her valinin çok özgün hatıraları olduğunu ifade eden Saran, ''Mesela 1970'lerde burada önemli olaylar meydana gelmiş. O zaman kalkınma şartları bugünkü gibi ileri düzeyde değil. Kırsal yapı çok eksikliklerle karşı karşıya. İmkanlar, kentsel konfor bugünkü gibi değil. Valilerimiz hatıralarında bu dönemleri anlatıyor. Kitap çıktığı zaman daha fazla dikkat çekecek'' dedi.

AA
banner534

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

TED Malatya Koleji, Avrupa Gençlik Parlamentosu...
Avrupa Gençlik Parlamentosu (EYP) Türkiye 18. Seçim Konferansı çeşitli illerden gelen 200 lise öğrencisinin...

Haberi Oku