MALATYA:
Malatya Belediyesi'nden S Plaka Açıklaması
banner537
Konu ile ilgili Malatya Belediyesi Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü tarafından yapılan açıklama şöyle:

“Malatya Belediyesi, ilgili yasa gereği; Malatya Belediyesi sınırları ve Malatya Belediyesi mücavir sınırları içinde ve dışında yapılacak S plaka servis taşımacılığı ile ilgili düzenlemeyi yapmak zorundadır.

Bunun üzerine 05.08.2009 tarihli meclis toplantısında S plaka yönetmeliği kabul edilmiştir. Yönetmelikte servis taşımacılığı yapan araç sahiplerinin Malatya Belediyesi mücavir sınırları dışında da taşımacılık yapabilmelerine imkan sağlanmıştır. Ancak daha sonra Ulaştırma Bakanlığı, Kara Ulaştırması Genel Müdürlüğünce yayımlanan 31.10.2011 tarih ve 2011/KUGM-16/YOLCU sayılı genelgede; “100 km’ye kadar şehirlerarası veya il içi servis taşımacılığının D4 yetki belgesi ile diğer koşulların sağlanması durumunda yapılabileceği, tahditli plakalı otobüslerin ilgili belediye mücavir alanı dışına çıkarak taşıma yapamayacağı, tahditli plakaların Okul Servis Aracı olarak kullanılmaları halinde, hizmet vermekte olduğu okulun öğrencilerini, okul idaresince düzenlenen veya iştirak edilen gezi, tören, kutlama, ve benzeri amaçla belediye sınırları ( mücavir alan sınırları dahil) dışına götürüp – getirebilir.” Şeklindeki genelge üzerine meclisimiz tarafından kabul edilen yönetmeliğin ilgili maddelerinin geçerliliği de son bulmuştur.

Konu ile ilgili Belediyemiz, Emniyet, Oda başkanları ve firma yetkililerinin de katıldığı toplantıda konu tartışılmış ve gerekli bilgilendirmeler yapılmıştır.Buna rağmen iletişimsizlik ve bilgi eksikliğinden kaynaklı yaşanılan sorunun muhatabının Belediye imiş gibi bir algının oluşması anlaşılır bir durum değildir.

S plaka araç sahiplerinin son günlerdeki tepkisine neden olan ve belediye sınırları dışındaki servis taşımacılığından kaynaklı yaşanan olumsuzluk ile ilgili belediyemizin uzaktan yakından alakası bulunmamaktadır.MGH - Haber Merkezi (Basın Bülteni)
banner534

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

Valilik Toplantı Salonu’nda Protokol İmzalandı
Malatya Valiliği’nde İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile Finansal Kiralama, Faktoring ve Finansman Şirketleri...

Haberi Oku