Sarıkayalı çiftçiler alternatif ürün olarak meyveciliğe yöneldi
banner537
Yozgat'ın Sarıkaya ilçesinde çiftçiler alternatif ürün olarak meyve yetiştiriciliğine yöneldi. Çiftçiler buğday, arpa ektikleri tarlalarına elma fidanı dikerek bodur elma bahçeleri oluşturdu.

İlçeye bağlı Kürkçü köyünde çiftçilik yapan Adnan Şahin, genellikle tarım ve hayvancılıkla uğraştıklarını, fakat ekonomik olarak kendilerini tatmin etmediğinden dolayı meyvecilik işine girdiklerini belirtti. Şahin, "Bizim bölgemizde genelde arpa ve buğday ağırlıklı tarım yapılıyor. Fakat girdi maliyetlerinin mazot ve gübrenin pahalı olması çiftçileri farklı alternatif ürünlere yöneltti. Bu kapsamda ben de 5 yıl önce yaklaşık 4 dönüm tarlama 450 tane bodur elma ağacı diktim. Devletimizden herhangi bir kredi ya da teşvik almadım, tamamen kendim oluşturdum. Yaklaşık 20 bin TL harcayarak bu şekle getirdim." dedi.

Üretim yapan ülkelerde işsizliğin daha az olduğunu ifade eden Şahin, "Bir ülkede, bir toplumda üretim fazla ise o ülkenin kalkınması ve işsizliğin önlenmesi o kadar kolay olur. Ben bu bahçeyi üretim yapmak için köyüme örnek olsun diye bu hale getirdim. Arkadaşlarımız geliyorlar zor olup olmadığını soruyorlar. Ben de zor olmadığını belirterek onların bu işe yönelmelerini istiyorum. Şu an tek sıkıntımız bölgemizde soğuk hava deposunun olmaması, ayrıca yöremizde meyvecilik üretimi artarsa bu sorunların ve diğer işsizlik sorunlarının da ortadan kalkacağına inanıyorum." diye konuştu.

Köy muhtarı Volkan Kula 65 hanelik köyde herkesin babadan kalma 3 -5 sayı kadar meyve bahçeleri olduğunu, onlarla uğraştıklarını söyledi. Kula, "Köyümüzde Adnan Şahin, örnek bir bahçe oluşturdu. Fakat bir kişinin yapması yeterli değil. Keşke 10-15 kişi bu işe yönelmiş olsa köyümüzden göç olmasının önüne geçebiliriz. Bir takım eksiklikler de bu sayede giderilir. Şu an devletimiz de bu yönde destekler veriyor. İnşallah biz de bu düşündüklerimizi gerçeğe dönüştürürüz." şeklinde konuştu.
banner534

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Yap Yeni Üyelik

Trafik Eğitim Faaliyetleri Devam Ediyor
Malatya Emniyet Müdürlüğü, Trafik Denetleme Şube Müdürlüğü tarafından trafik güvenliğinin sağlanması...

Haberi Oku