İZMİR:
İzmir iş dünyasının merakla beklediği Ege Genç İşadamları Derneği (EGİAD) Genel Kurulu, Swiss Otel Büyük Efes’te gerçekleştirildi. Derneğin 14. dönem yönetim, denetim, danışma kurulu ile haysiyet divanının seçileceği genel kurula ilgi büyüktü. Aydın Buğra İlter ve ekibinin tek listeyle gittiği seçimli genel kurula İzmir iş dünyasının önde gelen isimleri katıldı.
EGİAD Danışma Kurulu Geçmiş Dönem Başkanı Kemal Çolakoğlu, İzmir Ticaret Borsası Meclis Başkanı Barış Kocagöz, TÜSİAD ve TÜRKONFED Başkan Yardımcısı Şükrü Ünlütürk, EGİAD Kurucu Başkanı Bülent Şenocak, EGİAD Geçmiş Dönem Başkanı Cüneyt Karagülle, yine EGİAD geçmiş dönem başkanı ve EGİFED Başkanı Temel Aycan Şen, BASİFED Başkanı Levent Akgerman gibi iş dünyasının önde gelen isimleri ile üyelerin katıldığı Genel Kurul, 4 yıllık süreçte yapılan faaliyetler ve basında çıkan haberlerden derlenen bir sunumla başladı. Sunumun ardından açılış konuşmasını görevi devreden EGİAD 13. Dönem Yönetim Kurulu Başkanı Seda Kaya yaptı. Kaya konuşmasına, dört yılda EGİAD’ın çizgisini, duruşunu, saygınlığını en küçük bir sapma olmadan koruduğu için çok huzurlu ve çok mutlu olduğunu dile getirerek başladı. 13. Dönemde EGİAD’ın entellektüel yapısını daha da yukarılara taşıyan iyi yetişmiş, iyi eğitimli farklı sektörlerden gelen genç arkadaşların da katıldığını ifade eden Kaya, “Yeni Yönetim Kurulu’na daha da gençleşen bir EGİAD bırakmanın mutluluğu içindeyim” dedi.
Başarısını kız çocuklarına ithaf etti
Seçildiği günden itibaren kız çocuklarına ve kadınlara rol model olmanın kendisi için çok önemli olduğunu kaydeden EGİAD 13. Dönem Başkanı Seda Kaya, bu süreçte mümkün olduğunca okullardaki aktivitelere katılmaya özen gösterdiğini kaydederek sözlerini şu şekilde tamamladı: “Sözlerime son verirken, EGİAD’ın ilk kadın başkanı olma gururunu ömrüm boyunca taşıyacağımı belirtmek isterim. Bundan 4 sene önce yine bu salonda bana güvenerek oylarınızla seçilmiş olmak benim için çok anlamlıdır. Fakat benim için olduğu kadar, bu topraklarda yaşayan yüzbinlerce, milyonlarca kız çocuğu için de çok anlamlıdır. 4 senelik dönemim boyunca, katılamadığım birçok aktivite olduysa da üniversitelerde, liselerde, ilkokullarda kısaca gençlerin ve çocukların olduğu her etkinlikte var olmaya çalıştım. Tek amacım, kız çocuklarına hedeflerini yüksek tutmalarını, azla yetinmemelerini ve çalışmaya devam etmelerini aşılamaktı. Birçok bölgede, kadınların hala 2. Sınıf vatandaş olarak görüldüğü, çocuk yaşta parayla satılarak evlendirildiği ve anne olduğu, eğitimine izin verilmediği bir ülkede çocuklara ve gençlere örnek olmak, rol model olmak eğitimli kadınlar olarak boynumuzun borcudur. Atatürk’ün birçok batı ülkesinden önce seçme ve seçilme hakkı vermiş olduğu kadınlarımızın, 21. yüzyılda hala bu muameleyi görmesi en başta eşlerimizin, abilerimizin, babalarımızın yani erkeklerin ayıbıdır. Bu anlamda en büyük temennim başta odalarımız olmak üzere tüm STK’ların yönetimlerinde adil oranlarda kadın görmektir. Bu süreçte bir teşekkürü de bana her zaman destek olan, zor zamanlarda moral veren sevgili aileme etmek istiyorum. En çok da doğduğu günden beri beni hiçbir Pazartesi evde görmeyen, ondan çok zaman çaldığım sevgili kızıma teşekkür etmek istiyorum. Hayatımın bu en anlamlı 4 senesini başta kızım Eylül olmak üzere bu topraklarda doğan bütün kız çocuklarına ithaf ediyorum.”
“Ekonomi ağır darbe almaktadır”
Terör belasının ekonomiyi sekteye uğrattığına da değinen Kaya, şunları söyledi:
“Ülkemizdeki içinden geçtiğimiz bu sancılı süreç, çok doğal olarak ekonomimizi etkilemektedir. Haziran 2015 seçimlerinden sonra hortlayan kalleş çift başlı terör ve akabinde yaşadığımız hain darbe girişimi, ekonomimizi çok ağır bir şekilde vurmuştur. Türk ekonomisinin lokomotif sektörlerinden olan turizm 2016 ilk 8 ay verilerine göre bir önceki seneye göre yüzde 40 daralmıştır. Tüm bunlara ilave olarak, ülkemizdeki ifade ve basın özgürlüğü ile ilgili yurt dışında kötüleşen algısı, hukukun üstünlüğü konusundaki endişeler, bırakın yabancı yatırım çekmeyi, ülkemizi batılıların gözünde neredeyse ticaret yapılamaz bir ülke haline getirmiştir. Tüm bunlara rağmen dimdik ayakta duran ülkemiz, bizlerin aslında ne kadar sebatkar, dayanıklı ve vatansever olduğunu göstermektedir. Türk milleti tarihinin her döneminde olduğu gibi bu dönemden de alnı ak bir şekilde çıkacaktır. Hiçbir sorun çözümsüz değildir, yeter ki birlik beraberlik içinde, her kesimi tatmin eden bir konsensüs halinde özgürce yaşamayı bilelim. İşleyen bir parlamenter sistem, özgür basın, özgür ve özerk üniversite, etkili sivil toplum örgütleri hükümetler için büyük bir şanstır. Türkiye’nin şu anda yaşadığımız anayasa tartışmalarını, başkanlık sistemi tartışmalarını, işsizliği, yoksulluğu ve terör belasını bu belirttiğim işleyen demokratik ortam içinde diyalog ve uzlaşma içinde kolaylıkla çözmesi işten bile değildir.”
“Yönetim mekanizmalarına alternatifler sunmayı amaçlıyoruz”
Aydın Buğra İlter konuşmasına EGİAD üyelerine ve 13 Dönem Yönetim Kurulu Başkanı Seda Kaya’ya teşekkür ederek başladı. Ekibiyle birlikte tek aday olan Aydın Buğra İlter yaptığı konuşmada, amaçlarının üyelerinin görüşlerini alarak, katılımcı bir anlayışla hükümete, yerel yönetimlere ve diğer karar mekanizmalarına ele alınan konularda çözüm alternatifleri sunmak olduğunu dile getirdi. EGİAD’ınbugün kamuoyunda ve tüm çevrelerde saygınlık yaratmış, örnek gösterilen bir sivil toplum kuruluşu olduğuna dikkat çeken İlter, “EGİAD bu konuma sivil toplum hareketlerine gönül vermiş, demokrasi, hukukun üstünlüğü, insan hakları gibi ortak temel değerlere inanan, bu değerleri daima ön planda tutan değerli üyelerinin maddi ve manevi destekleri ile ulaşmıştır.Sivil toplumun önemine inanan bireyler olarak, derneğimize değer katan; Demokrasi, Laiklik, Cumhuriyetin temel değerlerine bağlılık ve vatan sevgisi gibi kavramlarda anlamını bulan Atatürkçü çizgisini sıkı sıkıya koruyan tüm üyelerimize, önceki başkanlarımıza ve yönetimlerde insiyatif alan üyelerimize içtenlikle teşekkür ederim” dedi.
Kollektif Bilinç
14. dönemde kollektif bir bilinç ile bayrağı iki yıllığına taşımayı hedeflediklerini vurgulayan İlter, “Tüm EGİAD üyeleri ile birlikte katılımcı ve üye odaklı projelere ağırlık veren bir anlayışla derneğimizi temsil etmeyi amaçlıyoruz.Kurumsallaşma adına önemli adımlar atmakta olan EGİAD’ın var olan değerlerini 14. Dönemde de yönetim anlayışının odağına koyan, kurumsal birikimini yeni atılımlar için kullanan, paylaşımcı, yenilikçi, üyeye dokunan, proaktif ve üretken yeni bir yapıyı üyelerimizle birlikte kurmayı planlıyoruz. EGİAD her zaman gündem yaratan bir sivil toplum örgütü olmaya özen göstermiştir. Önceliğimiz İzmir olmak üzere bölgemizin ve ülkemizin sorunlarına genç bakış açısıyla eğilmeyi, tartışmaya açmayı ve çözümler önermeyi amaçlıyoruz. 14.Dönem, EGİAD’ın bir işadamları derneği olduğunun bilinci ile sanayi, üretim ve istihdamdan gelen gücünü daha yoğun kullanmaya çalışacağı bir dönem olacaktır” dedi.
“Daha fazla üreten bir Türkiye hedeflemeliyiz”
Türkiye’nin iç ve dış faktörlerin etkisinde zorlu bir süreçten geçtiğine de dikkat çeken EGİAD 14. Dönem Yönetim Kurulu Başkanı Aydın Buğra İlter, son yıllarda büyük bir dönüşüm yaşayan Türkiye’de çok önemli konularda köklü değişikliklerin gündemde olduğunun altını çizerek, “Anayasa ve başkanlık sistemi tartışmaları, eğitim, sağlık, sosyal güvenlik, adalet ve kamu yönetimindeki reformlar bu gündemin en önemli maddeleridir.Toplum bu reformların birer birer hızla gerçekleştirilmesini siyaset mekanizmasından bekliyor. Ancak, bunlar yapılırken danışma, diyalog ve katılımcılık anlayışıyla hareket edilmelidir. Medya ve sivil toplum örgütleri demokrasilerde denetim ve denge unsuru olan iki büyük güçtür. Bu iki gücün sinerjik işbirliğinin ortaya koyduğu şeffaflık, bilgilenme ve hesap verebilirlik ortamı siyasetçiler ve tüm diğer yöneticiler için bir şanstır. Türkiye altyapı yatırımlarını hızla tamamlamak zorundadır. Ancak, ağırlıklı olarak kamu yatırımlarına ve tüketime dayalı bir ekonomik tercihle sürdürülebilir büyüme çok sınırlı oranlarda kalacaktır. Daha fazla üreten bir Türkiye’yi nasıl kuracağımızı hep birlikte düşünmemiz gerekiyor. Gençlerimize iş imkanlarını yaratacak üretken yatırımların önünü açmak zorundayız. Yeni bir sanayi devriminin eşiğindeki dünyada gelişmelerin ve değişimin kodlarını iyi okumak, analiz etmek ve hızla uyum sağlamak gerekiyor.”
Genel Kurul’da barışa ödül verildi
Fotoğraf sanatının geliştirilmesi ve bu alanda çalışma yapanların desteklenmesi amacıyla yola çıkan EGİAD, bu yıl 6.sını düzenlediği Ulusal Fotoğrafçılık Yarışması Organizasyonuyla Barış için deklanşöre bastı. Daha önce “Sevgi”, “Sağlık”, “İletişim”, “Serbest” kategorilerde yarışma düzenleyen Ege Genç İşadamları Derneği, bu kez “Barış” için yola çıktı. Genel Kurul’da düzenlenen ödül töreniyle kazananlar ödüllerini iş dünyasının elinden aldı.


Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.sanalbasin.com üyesidirBumerang - Yazarkafe
"

Hentbolun veteranlarından Aliağa’da dostluk...
Geçmiş yıllarda Aliağa’yı hentbolun üst liglerinde temsil eden Aliağa Belediye Hentbol Takımı oyuncuları,...

Haberi Oku