31 Mart Günü Oy Sayımında İftar İçin Mola Yapılmayacak

31 Mart Günü Oy Sayımında İftar İçin Mola Yapılmayacak
YSK, oy sayımının aralıksız yapılmasını kararlaştırdı. Kanun ve genelgelerde bu yönde hüküm bulunması nedeniyle talep reddedildi.

Bahçe İlçe Seçim Kurulu Başkanlığı tarafından Yüksek Seçim Kurulu'na iletilen yazıda, sandık kurullarının saat 17.00 itibarıyla sayım ve döküm işlemlerine başlayacakları, ancak Ramazan ayında olunduğu için sadece su ile orucun açılması durumunda sağlıklı bir oy sayımının yapılamayacağı ve sandık kurulu görevlilerinin iftar saatinde kısa bir ara verip veremeyecekleri konusu gündeme getirildi.

Konuyu inceleyen ve kararını açıklayan YSK, Bahçe Seçim Kurulunun talebinin, 298 Sayılı Seçimlerin Temel Hükümleri ve Seçmen Kütükleri Hakkında Kanun’un ’Zarfların açılması, oyların sayım ve dökümü’ başlıklı 100’üncü maddesinin birinci fıkrasında, ’Oyların sayım ve dökümüne derhal başlanır, açık ve aralıksız yapılır’ hükmü bulunduğu hatırlatıldı. YSK’nın Sandık Kurullarının Görev ve Yetkilerine Dair 138 Sayılı Genelgesinde de aynı yönde düzenleme bulunduğuna dikkati çeken kurul, bu nedenle ’oy sayım ve döküm işlemlerinin aralıksız yapılması gerektiğine’ oy birliğiyle karar verildiği belirtildi.

Önceki ve Sonraki Haberler
Bunlar da İlginizi Çekebilir