Aylardır adeta Mehmetçik gazinosuna dönen sosyal medya da haksızlığa uğradıklarını, özlük haklarının iyileştirilmediğini, yüksek perdeden seslendiren emekli ve muvazzaf astsubaylar duyulmayan seslerini duyurmak adına kısa süreli sessiz eylemleri ile yemekhane, kantin ve benzeri tesisleri kullanmayarak protesto ettiler. Umarız duyulmuştur.

Son günlerde medyada yer alan yalan yılan hikâyesi, astsubay devrimi, Ombudsman;

Kelime kökeni İsveççe’de “aracı” ‘ombuds’ ve “kişi” anlamına gelen ‘man’ kelimelerinden oluşan, şikâyetleri ve bir takım teşebbüsleri ele alıp değerlendiren ve bunlara her iki taraf içinde tatmin edici çözümler bulan kişidir.

TSK bünyesinde ise, yeni olmayıp yaklaşık bir yıl önce astsubayların sorunlarını dinlemek, rapor etmek üzere kuvvet komutanlıkları tarafından emirle görevlendirilen, kuvvet astsubayı.

Ombudsman tanımından da anlaşılacağı üzere her iki taraf içerisinde tatmin edici çözümler bulan kişidir. Oysa astsubaylar sistem içerisinde taraf olmayıp bütünün parçasıdır.

Türkiye Emekli Astsubaylar Derneği Genel Başkanı Ahmet Keser ifadesinde “Emir komuta zinciri içinde böyle bir göreve atanan kişi, komutanın duymak istediklerini söyleyebilir. Sistemin emir komuta zinciri dışındaki kişilerden kurulması gerekir. İçinde mutlaka TEMAD da yer almalıdır”

Öncelikle yarım asra dayanan astsubayların sorunlarını, sebeplerini, çözüm ve önerilerini bilmek için tarihçi, sosyolog, bilim adamı ve akil adam olmaya gerek yoktur.

Konu siyasiler, sivil ve asker bürokrasi tarafından bilinmektedir.

Öncelikle sorgulamamız gereken astsubay sınıfı ihtiyaç mıdır? Devlet yapılanması içerisinde ordu nasıl ihtiyaç ise, ordu içinde astsubay sınıfı, statüsü ve branşları ihtiyaçtan dolayı ortaya çıkmıştır.

Aileleri ile birlikte yaklaşık bir milyon % 85’i lisans mezunu astsubayların saymakla bitmeyen duydukları rahatsızlık ve istekleri nelerdir?

-Temel sorun sınıfsal statü ayrımcılığı, sosyal adalet ve eşitsizliktir.
-Astsubaylar sistem içerisinde hiyerarşiye karşı değildir
-Nimette ve külfette adalet, İnsan onuruna saygı, hakir ve hor görülmemek
-Astsubay emeklileri için sicil affı çıkarılması.
-İntibak yasasının astsubaylar için de çıkartılması
- Yeni onaylanan TSK Disiplin kanunu içerisindeki bazı maddeler.
- Astsubayın emekli olunca maaşının yüzde 50'ye yakın oranda düşerken, subaylarda bu oranın sadece yüzde 15 olduğunu, bir başka ifadeyle 2 bin ila 3 bin 300 lira arasında olan astsubay maaşı, emeklilikte bin 200 ila bin 800 liraya düşüyor. 6 ayrı tazminatla maaşları, 5 ila 5 bin 500 lira civarında olan subay maaşları ise emeklilikte bu tazminatları devam ettiği için 4 bin ila 4 bin 500 lira oluyor olmasından kaynaklanan adaletsizlik.
- Ayrıca hiçbir subay emekli olurken, yeni başlayan bir teğmen maaşının altında emekli maaşı almaz iken; 30 yıllık bir astsubay da olsa emekli olurken yeni başlayan astsubay maaşının altında maaş alıyor olması.
- Subaylara verilen makam, görev, komutanlık, komutanlık kursu, kadrosuzluk, silahlı kuvvetler tazminatlarının kendilerine de verilmesi ve bu tazminatların emeklilikte de devam etmesi.

Her ne kadar sistem içerisindeki personel tanımlamasında “Temininde güçlük çekilen ve gayri memnun personel” gibi irite edici ifadeler sarf edilse de, günümüz Türkiye’sinde sorunu çözecek merci muhalefetten ziyade siyasi iktidar ve sn. Başbakandır.

Mail
daniscoban@gmail.com
Twitter
@daniscoban
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Misafir Avatar
MEHMET AKGÜL 7 yıl önce

kahraman türk ordusunun resmi personeli olan assubaylarin mağduriyetleri giderilsin lütfen ve onurlarina yakişir yaşam ve görev tarzi belirlensin ordunun subaylarin vaz geçilmez personellerine sahip çikilsin lütfen

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
banner687