Atatürk Anıtının Çevresi Yenilendi

Atatürk Anıtının Çevresi Yenilendi
Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, Atatürk Anıtı ve çevresinde yapılan çalışmaları yerinde inceleyerek çalışmalar hakkında bilgiler aktardı. Başkan Gürkan, "Bu alanda yaşanan sıkıntılar ile ilgili olarak Sivas Kültür Varlıklarını Koruma Kurulundan aldığımız olur sonrasında çalışmalarımızı başlattık."

ATATÜRK ANITININ HER İKİ YANINDAKİ YÜKSELTİLER KALDIRILDI

Atatürk Anıtının bulunduğu alanda çalışmaların başlatıldığını belirten Başkan Gürkan, “Atatürk Anıtının bulunduğu alanın her iki yanında yükseltiler bulunmaktaydı. Bu yükseltilerden dolayı burada maddi hasarlı kazalar meydana gelmekteydi. Bu kazalarda vatandaşlarımız nezdinde olumsuzluklara neden oluyordu. Büyükşehir Belediyesi olarak Sivas Kültür Varlıklarını Koruma Kuruluna bu bölgede yaşanan olumsuzluklar ve kazalarla ilgili olarak görselleri göndererek çevresinde bulunan yükseltilerin kaldırılması talebinde bulunduk. Sivas Kültür Varlıklarını Koruma Kurulu tarafından buradaki yükseltilerin kaldırılması yönünde karar verildi. Alınan kararın akabinde bu alanda çalışmalarımıza başladık. Anıtın her iki yanında bulunan yükseltiler kaldırılarak çelenk sunum alanını yeniledik. Yeni tören alanını yapana kadar çelenk sunum törenlerini mevcut alanda yapmaya devam edeceğiz.

Ayrıca Milli Eğitim Müdürlüğümüz ile yapmış olduğumuzuz protokol neticesinde Ticaret Lisesi ve eski Öğretmen Evi’nin bulunduğu alan Belediyemiz tarafından alındı ve tören alanı olarak düzenlenecektir. Bunun karşılığında ise Milli Eğitim Müdürlüğümüze bir okul yapılacak. Yeni tören alanının altı otopark üst kısmı ise resmi törenlerin yapılacağı nezih bir alan olarak düzenlenecektir. Yeni tören alanı ile birlikte daha önce törenler sırasında kapatılan yollar artık kapatılmayacak ve vatandaşlarımızın yaşamış olduğu mağduriyetlerde ortadan kalkmış trafik sıkışıklığının da önüne geçilmiş olunacaktır. Yapmış olduğumuz çalışmaların Malatya’mıza ve vatandaşlarımıza hayırlı olması temennisinde bulunuyorum” dedi.

Önceki ve Sonraki Haberler
Bunlar da İlginizi Çekebilir