Başkan Gürkan, 'Türk Milleti Tarih Boyunca Zulme Boyun Eğmedi'

Başkan Gürkan, 'Türk Milleti Tarih Boyunca Zulme Boyun Eğmedi'
Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan,12 Mart İstiklal Marşı'nın Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy'u Anma Günü dolayısıyla bir mesaj yayımladı.

Başkan Gürkan, “İstiklal Marşımızın kabulünün 99. Yıldönümünde Mehmet Akif Ersoy’u ve Gazi Mustafa Kemal önderliğindeki vatanı uğruna canını feda eden şehitlerimizi rahmet, minnet ve şükranla anıyorum” dedi.

Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan, yayımladığı mesajında;

“Kurtuluş Savaşı’nda milletimizin yazdığı destanları dizelerine döken Mehmet Akif Ersoy, İstiklal Marşımız ile milli mücadelenin ve milli iradenin hiçbir kuvvete teslim olmayacak kadar güçlü ve kararlı olduğunun, Türk Milleti’nin vatan sevgisini ve bağımsızlığa olan tutkusunu en güzel biçimde yansıtmaktadır.

İstiklal Marşımız, milletimizin bağımsızlık yolculuğunu, gönül yüceliğini, manevi değerlerini, milli kimliğini, vatan sevgisini en müstesna biçimde anlatan eşsiz bir eserdir. Konu vatan olunca gerektiğinde canını feda etmekten kaçınmayan büyük Türk milletinin kahramanlık destanı olan İstiklal Marşı bugün de vatanın ne kadar kutsal bir emanet olduğunu bizlere göstermektedir.

Bağımsızlık ruhumuzun tercümanı olan İstiklal Marşı, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin 12 Mart 1921 tarihli oturumunda okunarak, gözyaşları ve coşkulu alkışlarla kabul edilmiştir.

Milletimiz tarihte hiçbir zaman zulme boyun eğmedi, varlığına kastedenlere gerekli dersi verdi ve vatanına, hürriyetine canı pahasına sahip çıktı. Kurtuluş Savaşı’nda da Gazi Mustafa Kemal önderliğinde kenetlenerek bir var olma mücadelesi veren halkımız, hür ve bağımsız yaşama kararlılığını tüm dünyaya bir kez daha kabul ettirmiştir. Dün olduğu gibi bugün ve yarında hiçbir tehdide boyun eğmeyecek, güvenliğimiz için ne gerekiyorsa yapmaktan kaçınmayacağız.

Bununla birlikte duamız o dur ki, “Allah bu millete bir daha İstiklal Marşı yazdırmasın” diyor, istiklal ve bağımsızlık yolunda can veren tüm şehitlerimize ve Mehmet Akif Ersoy’a rahmet diliyorum.

Ayrıca 12 Mart Perşembe günü saat 13.00’de Valiliğimiz, Büyükşehir, Battalgazi ve Yeşilyurt Belediyelerimizin organizasyonuyla Öğretmenevi önünden başlatacağımız ‘İstiklalden İstikbale’ temalı yürüyüşümüze tüm hemşerilerimi davet ediyorum. ” dedi.

Önceki ve Sonraki Haberler
Bunlar da İlginizi Çekebilir