BAYBURT:
Müslüman Dilendirmezler Cemiyeti Yeniden Doğuyor
15 Ağustos 1913 yılında kurulan Müslüman Dilendirmez Cemiyetinin 100. yıl dönümü Bayburt'ta farklı bir şekilde kutlandı. Dernek tüzüğünün güncellendiği ve geçici bir yönetim oluşturularak dernek yapısını yeniden kuran yönetim kurulu, Bayburt Öğretmen Evinde bir araya gelerek basın toplantısı düzenledi.

Derneğin geçici başkanlığını üstlenen Adil Kacır yaptığı konuşmada şunları söyledi.

"100 yıl önce15 ağustos 1913'te kurulan Bayburt Müslüman dilendirmezler cemiyetini dernek yapısında yeniden oluşturmanın mutluluğunu ve onurunu yaşıyoruz. Sizlerin huzurunda bu cemiyetin kurulmasına öncü olan 12 değerli üyemize çok teşekkür ediyoruz.

Bizler yardımlaşma ve dayanışmayı en üst seviyede tutan bir toplumun bireyleriyiz "Veren el alan elden üstündür" prensibini hayat düsturu haline getirmiş bir medeniyetin müntesipleriyiz. Bizim medeniyetimiz "Komşusu açken tok yatan bizden değildir" ilkesini asırlarca topraklarında hâkim kılmış, sadece insanlara yönelik değil diğer canlıların da hakkını gözetmek adına dünya tarihinde ilk defa vakıf müessesini oluşturmuş bir medeniyettir.

Kaynağını tarihindeki bu güzelliklerinden alan ülkemiz insanı, kendisindeki bu cevheri, her zaman ve zeminde korumuştur.

Osmanlı'nın son dönemlerinde kurulan alanında şu ana kadar bir ilk olan Bayburt Müslüman Dilendirmezler Cemiyeti 1913 yılında Bayburt kaymakamı Tunalı Hilmi Bey önderliğinde, Bayburt eşrafının geniş katılım ve desteğiyle kurulmuş ve 12 maddelik bir Nizamname ile oluşturulmuştur. Cemiyet, sosyal yardımlaşma, kalkınma ve yerel yönetim açılarından tarihimizdeki ilginç sosyal hizmet çalışmalarından birisi olarak tanımlanmıştır.

Anadolu insanı, acıların en büyüğüne maruz kaldığı işgaller sırasında, yokluğun ve açlığın ne demek olduğunu tecrübe ederek kazanmış; o günlerde dahi asil duruşundan ödün vermemiştir. Bölgede işsizliğin hızla yayıldığını ve dilenciliğin büyük boyutlara ulaştığını gören, Savaştan, ekonomik sıkıntılardan, yoksulluktan yorgun düşmüş Müslüman halkın dilenmesini izzet-i nefis meselesi yapan, bir Müslüman'ın dilenecek kadar çaresiz ve kimsesiz kalmasını kimlik ve şahsiyetine yakıştıramayan duyarlı onurlu, vakur insanların oluşturduğu bir cemiyet, bir dernektir.

Bizler "Bayburt Müslüman Dilendirmezler Cemiyeti"ni günümüz ihtiyaçlarına ve sosyal gerçekliğine göre revize ederek, güncelleyerek yeni bir bakış açısıyla bir yönüyle yerel, misyon ve amacıyla ulusal bir boyutta hizmet üretecek şekilde yeniden ihya edip hayata geçiriyoruz.

Cemiyetimizin amacı, Yurtiçinde ve yurtdışında dil, din, ırk, cinsiyet ve siyasi düşünce gibi hiçbir ayırım gözetmeden Nerede olursa olsun sıkıntıya düşmüş, felakete uğramış, savaş, tabi afet vb. sebeplerle mağdur olmuş, yaralanmış, sakat kalmış, aç ya da açıkta kalmış, zulme uğramış bulunan tüm insanlara gerekli insani yardımı ulaştırmak, insanların sosyal sorumluluk bilincini, yardımlaşma ve dayanışma duygusunu geliştirmek, toplumların sosyoekonomik düzeyini yükseltmek, yoksullukla mücadele ve nitelikli insan yetiştirilmesi maksadıyla her seviyede eğitim ve öğretim faaliyetlerinde bulunmak, Dilencilere her türlü maddi ve manevi yardımı yapmak ve topluma kazandırılmasını sağlamak, işsizliği bahane edinerek dilenciliğe girişmiş yahut girişecek olanlara iş bulmayı sadakanın en makbulü görerek işçi ve işveren arasında köprü görevi üstlenmek, veren el ile alan eli buluşturmaktır. Bunu icra ederken amacımız sadece muhtaçlara yardım dağıtan bir kuruluş olmak değil, çok ciddi bir istihdam bürosu gibi çalışan üretken bir müessese oluşturmaktır.

Dilendirmezler, gönüllerinde "Engin bir merhamet", ruhlarında "

Müslüman dilenmez, dilendirilmez!" emelini taşırlar... bu vizyonla değerlerinden ve ilkelerinden sapmadan sosyal sorumluluklarını yerine getirirler.

Cemiyetimiz dün olduğu gibi bugün de, siyaset üstüdür, parti, cemaat, grup, ideoloji ve düşünce üstü bir yapıda organlarını oluşturmuştur.

İçerisinde her düşünceyi ihtiva edecek enginlikte hoşgörü ve saygıyı içselleştirmiş bireylerin öncülüğünde kurulmuştur, cemiyetimiz bir renk cümbüşüdür. bizler çalışma prensiplerimizi ve Misyonumuzu benimseyen tüm hemşerilerimizi, vatandaşlarımızı derneğimize üye olmaya ve destek vermeye davet ediyoruz.

Göstermiş olduğunuz bu ilgiden dolayı kurucularımız ve yönetim kurulumuz adına hepinize çok teşekkür ediyoruz.

Bayburt'umuzda yaptığı hizmetler ve cemiyetimizin kuruluşuna öncü olması hasebiyle bugünün anısına Belediye Başkanımızdan Tunalı Hilmi Beyin isminin uygun gördükleri bir yere verilmesini talep ediyoruz."

NOT: Haber sitemizde Haber Kaynağı belirtilmeyen haberler İhls Haber Ajansı (İHA)'ya aittir. Haber sitemiz daha Önce İHA Abonesiydi. Kaynağı belirtilmeyen bu tür Haberleri alıp kullananlar bunun yasal sorumluluklarını kabul etmiş sayılırlar. Ayrıca, Yorum kısmına kredi reklamı, organ kaçaklığını teşvik edici yorum yapanların IP'leri savcılığa verilecektir.

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

Bayburt Belediyesi’nden ’Atatürk Heykeli’...
Türkiye Cumhuriyeti Kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün heykelinin hoş olmayan biçimde yer aldığı ve sosyal...

Haberi Oku