Bursa Valiliği'den 15 Mart Dünya Tüketiciler Günü Mesajı
banner710
Bursa Valiliği, 15 Mart Dünya Tüketiciler Günü dolayısıyla bir mesaj yayımladı.

Yapılan yazılı açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Tüketici, ‘Bir mal veya hizmeti ticari veya mesleki olmayan amaçlarla edinen kullanan veya yararlanan gerçek veya tüzel kişi" olarak tanımlanmaktadır. Dolayısıyla toplumda yaşayan tüm insanlar birer tüketicidir. Günümüzde tüketici hakkı en temel insan hakkı olarak algılanmakta, bu hakların ne suretle olursa olsun ihlali de insan hakları ihlali olarak değerlendirilmektedir. Tarihimize baktığımızda günümüzün popüler tüketici hakları kavramının Bursa'da Yıldırım Beyazıt döneminde ortaya çıktığını görürüz. Malların doğallığının korunması, hile karıştırılmaması, temizlik gibi konuları içeren Kanunname-i İhtisab-ı Bursa (Bursa Belediye Kanunu) tarihimizde övünçle tanık olduğumuz tüketici haklarına saygının bir ifadesidir.

Cumhuriyet dönemimiz de ilk defa 1982 Anayasasının 172. Maddesinde "Devlet tüketicileri koruyucu ve aydınlatıcı tedbirleri alır, tüketicilerin kendilerini koruyucu girişimlerini teşvik eder" ifadesi yer almıştır. Bu

anayasal buyruk çerçevesinde 4077 sayılı "Tüketicinin Korunması HakkındaKanun" 1995 yılında yürürlüğe girmiştir. Bu Kanun 2003 yılında 4822 sayılı kanunla değiştirilerek daha modern bir hale gelmiştir. Tüketicilerin haklarını kullanması aynı zamanda işletmelerin denetlenmesi anlamına gelmektedir. İşletmeler mallarının vereceği zararlardan doğrudan doğruya kendilerinin sorumlu tutulabilecekleri kaygısıyla daha özenli davranmak zorunda kalacaklarından mal ve hizmetlerini daha kaliteli hale getirecektir. Küresel rekabet koşullarında bir firmanın ayakta kalabilmesi, gelişip güçlenmesi, pazarın lideri olabilmesi için ürün kalitesinin yanında satış sonrası hizmet kalitesi de zorunluluk haline geldiğinden tüketicilerimizin bilinçlenmesi firmalarımızın da ayakta kalabilmesi, dünyada aranan marka olabilmesi açısından son derece önemlidir. Tüketiciler karşılaştıkları sorunların çözümü amacıyla illerde Ticaret il Müdürlüklerinde, ilçelerde kaymakamlık bünyesinde kurulu bulunan Tüketici Sorunları İlçe Hakem Heyetlerine müracaatta bulunabilirler. Büyükşehir statüsünde bulunan illerde kurulan İl Hakem Heyetleri, mal ve hizmet bedeli (2013 yılı için) 3.110,58-TL üzerindeki uyuşmazlıklara bakmakla görevli ve yetkilidir. Bu bedelin altındaki uyuşmazlıklara Büyükşehir Belediyesi sınırları dahilinde kurulu İlçe Hakem Heyetleri bakmakla görevli ve yetkilidir. Ayrıca (2013 yılı için) 1.191,52.-TL ve altındaki uyuşmazlıklar için alınan kararlar bağlayıcıdır, mahkeme kararı niteliğindedir. İlimizde Ticaret İl Müdürlüğü bünyesinde Tüketici Sorunları İl Hakem Heyeti ve ilçelerde Kaymakamlıklar bünyesinde Tüketici Sorunları İlçe Hakem Heyetlerinden oluşan toplam 19 adet (Osmangazi İlçesinde 2 adet) Hakem Heyeti faaliyet göstermektedir. 2012 yılı içerisinde Tüketici Sorunları Hakem Heyetlerinde toplam 30.768 şikâyet karara bağlanmıştır. Bu kararlardan 28.017' si tüketici lehine, 2.751' i ise tüketici aleyhine sonuçlanmıştır. Türk Ticaret Kanunu ve Türk Borçlar Kanunda tüketici haklarına ilişkin getirilen düzenlemelere uyum sağlanması, diğer taraftan süreç içerisinde yeni AB direktiflerin düzenlenmesi ve mevcut direktiflerde yapılan değişiklikler ile uygulamada ortaya çıkan aksaklıkların giderilmesi amacıyla 4077 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanunun hemen hemen bütün maddelerinde bir değişiklik ihtiyacı hâsıl olmuştur. Bu ihtiyaca istinaden Kanunun her maddesini değiştirmek yerine yeni bir Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun hazırlanmasının daha uygun olacağı değerlendirilerek 54 maddelik yeni bir Tasarı Taslağı hazırlanmıştır. Hazırlanan Taslak Sivil Toplum Kuruluşlarının değerlendirmesine sunulmuştur. Ticaret İl Müdürlüğü nezdinde bulunan Tüketici Sorunları İl Hakem Heyetine intikal eden şikâyetlerin ağırlıklı olarak otomobil, mobilya, konut, dosya masrafı ve devre tatil şikâyetlerinde yoğunlaştığı görülmektedir. Tüketiciler karşılaştıkları her türlü soruna ilişkin bilgiyi ALO-175 Tüketici Danışma Hattından alabilirler.”

NOT: Haber sitemizde Haber Kaynağı belirtilmeyen haberler İhls Haber Ajansı (İHA)'ya aittir. Haber sitemiz daha Önce İHA Abonesiydi. Kaynağı belirtilmeyen bu tür Haberleri alıp kullananlar bunun yasal sorumluluklarını kabul etmiş sayılırlar. Ayrıca, Yorum kısmına kredi reklamı, organ kaçaklığını teşvik edici yorum yapanların IP'leri savcılığa verilecektir.

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
banner737

Bursa’da bakılan sokak köpekleri 80 kilometre...
Yıldırım Belediyesi’nin ilçedeki sokak köpeklerini toplayarak 80 kilometre ötedeki Yalova’ya bıraktığı...

Haberi Oku