ÇEDAŞ, leylek yuvasının elektriğini kesti

Çamlıbel Elektrik Dağıtım A.Ş. (ÇEDAŞ) ekipleri Yozgat'ta çalışmaları sırasında tespit ettikleri leylek yuvasının bulunduğu elektrik direğinde izolasyon çalışması yaparak tellere özel aparatlar yerleştirdi. Yapılan çalışma ile...

ÇEDAŞ, leylek yuvasının elektriğini kesti
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Çamlıbel Elektrik Dağıtım A.Ş. (ÇEDAŞ) ekipleri Yozgat’ta çalışmaları sırasında tespit ettikleri leylek yuvasının bulunduğu elektrik direğinde izolasyon çalışması yaparak tellere özel aparatlar yerleştirdi. Yapılan çalışma ile leyleklerin telef olması engellenirken kuş çarpılmaları sonucu yaşanan enerji kesintilerinin önüne geçildi.

2015 yılında hayata geçirdiği ’Göçmen Kuşlar Ölmesin’ projesi ile Sivas, Tokat ve Yozgat’ta izolasyona 4 milyon TL harcayan ÇEDAŞ, bu yıl da 3 milyon liralık yatırım yapacak. Şirketin göçmen kuşların zarar görmemesi ve kesintileri önlemek için yaptığı yatırımların tutarı bu yılın sonunda 7 milyonu aşacak.

ÇEDAŞ müşterilerine kaliteli ve kesintisiz enerji sunmak amacıyla Sivas, Tokat ve Yozgat’ta enerji nakil hatlarında başlattığı 2018 yılı bakım programı çalışmaları sırasında Yozgat’ın Esenli köyünde üzerinde leylek yuvası bulunan bir elektrik direğinde izolasyon çalışması yaptı.

İşletme bakım ekipleri tarafından yapılan ve yaklaşık 2 saat süren çalışmada leylek yuvası bozulmadan direkteki tellere yalıtımlı özel aparatlar yerleştirilerek elektrikten izole edildi. Yapılan çalışma ile leyleklerin telef olmasının engellenmesi ve kuş çarpılmaları sonucu enerji nakil hattında oluşacak arızaların önüne geçilmesi hedefleniyor.

Göçmen kuşlar için 7 milyon lira harcanacak

ÇEDAŞ sorumluluk bölgesinin göçmen kuşlar ve diğer kuş türleri açısından zengin bir popülasyona sahip olduğunu ifade eden ÇEDAŞ Genel Müdürü Ahmet Sait Akboğa, çevreye ve doğaya karşı sorumluluk bilinciyle hareket etiklerini söyledi. 2015 yılında hayata geçirdikleri ’Göçmen Kuşlar Ölmesin’ projesi ile göçmen kuşların elektrik akımına kapılmasını ve kuş çarpılmaları nedeniyle yaşanan elektrik arızlarını önlemeyi amaçladıklarını hatırlatan Akboğa,"2015 yılından itibaren yaptığımız çalışmalar neticesinde elektrik direklerinde bulunan 6 bin 900 izolatör ile bin 425 trafoya elektrik akımını iletmeyen özel aparatlar yerleştirdik. Yaklaşık 4 milyon TL maliyeti olan bu çalışmamızla 2 bin 800 elektrik direğine izolasyon uygulaması yaptık. Özellikle göçmen kuşların güzergahı ile kuş popülasyonunun yoğun olduğu bölgelerde bu aparatları monte etme ve izolasyon işlemlerine devam ediyoruz. 2018 yılında 525 adet trafoya, bin 200 adet elektrik direğine, 3 bin 600 adet izolatöre ve 300 kilometrelik havai hattın bağlantı noktalarına özel aparatların monte edilmesi planlanıyor. Yapılacak çalışmanın maliyeti yaklaşık 3 milyon TL. Göçmen kuşlar için yapacağımız bu yıl ki çalışma ile 2015 yılından bu güne kadar toplamda 7 milyon TL harcama yapmış olacağız." ifadelerini kullandı.

Bakmadan Geçme