CHP Malatya Milletvekili Veli Ağbaba: 6 Şubat Depremlerinden 16 Ay Sonra

CHP Malatya Milletvekili Veli Ağbaba: 6 Şubat Depremlerinden 16 Ay Sonra
CHP Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, 6 Şubat depremlerinin üzerinden 16 ay geçmesine rağmen, Malatya'da hala her 100 kişiden 93'ünün ev beklediğini belirtti.

CHP Malatya İl Başkanı Barış Yıldız, CHP Malatya İl Binası'nda Danışma Kurulu Toplantısı öncesinde yaptığı basın açıklamasında, 31 Mart yerel seçimlerinde CHP'nin yerelde birinci parti olduğunu vurgulayarak, 1 Nisan'dan itibaren yeni bir dönemin başladığını ifade etti. Yıldız, “1 Nisan itibariyle ülkemizde yeni bir dönem başladı. Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanımız Sayın Özgür Özel, yeni bir seferberlik çağrısı yaptı. Artık hedefimiz iktidar partisi olmak. İkinci yüzyılda Cumhuriyet Halk Partisi’nin örgütünden aldığı güçle iktidara taşıyacak olan bizler geçen seçimlerde halkımızın her kesiminden oy alarak büyük bir başarı elde ettik ve ülkemizde birinci parti olduk. Bu geçen yerel seçimlerde kurmuş olduğumuz Türkiye İttifakını önümüzdeki günlerde daha da genişleterek, daha da büyüterek ülkenin geleceğini hep birlikte kuracağız. Ülkeyi hep birlikte yöneteceğiz. Cumhuriyet Halk Partisi gücünü halktan almaktadır ve şimdi halk için Cumhuriyet Halk Partisini yönetme zamanıdır. Artık gücünü örgütünden alan yerelde iktidar olan bir Cumhuriyet Halk Partisi var.” ifadelerini kullandı.

“Kimileri sustursa da biz konuşmaya devam edeceğiz”

İl Danışma Kurulu toplantısına katılan CHP Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, Malatya'da yeni bir mevsime geçildiğini ve hasat zamanının başladığını belirterek, buna paralel olarak birçok sorunun devam ettiğini dile getirdi. Ağbaba, kayısı, kiraz ve diğer tarım ürünlerinde hasat mevsimine girildiğini vurgulayarak şunları söyledi: “Hem kayısı hem kiraz hem diğer tarım ürünlerde tam hasat mevsimi başladı. Birçok sorunda devam ediyor bununla ilgili. Malatya ile ilgili sorunlarda devam ediyor. Son gelen sulama zammı Malatya siyasetini hükümetin Malatya’yı ne kadar kopuk olduğunu hep beraber bize gösterdi. Bu sorunları gündeme getirmeye devam edeceğiz. Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde Malatya ile ilgili konuşmaya, çözüm önerileri sunmaya devam edeceğiz. Hem plan bütçe komisyonunda hem de diğer komisyonlarda Malatya ile ilgili çalışmalarımız devam ediyor. Birileri sussa da biz konuşmaya Malatyalıların dertleriyle dertlenmeye ve onlara çözüm bulmaya uğraşıyoruz, devam ediyoruz. Biliyorsunuz depremden 16 ay geçti ama maalesef hala depremle ilgili Malatya’da gözle gözükür bir değişiklik yok. Tam bir belirsizlik hala devam ediyor. Her alanda belirsizlik devam ediyor. Rezerv alanlarla ilgili büyük bir belirsizlik var. Orta hasarlı binaların güçlendirilmesiyle ilgili büyük bir belirsizlik var. Hak sahipliği konusunda büyük bir belirsizlik var. Yerinde dönüşümle ilgili çok büyük bir aksama belirsizlik devam ediyor. İnsanlara burası rezerv alan değil deniliyor, insanlar asansör yapıyor, binalarda tadilat yapıyor. Çeşitli işlemler yapılıyor. Daha sonra burası rezerv alan deniliyor ve o insanlar yapmış oldukları masrafın altında ezilmeye devam ediyor. İşini aşını kaybeden insanlar tekrar mağdur ediliyor.” şeklinde konuştu.

“Malatya 16 ay geçti. Her alanda geriye düşük durumdayız”
Malatya'da dikkatsizliğin yaygın olduğunu ifade eden Ağbaba, “Hala belli bir şey yok, büyük bir vurdumduymazlık, sorumsuzlukla Malatya karşı karşıya. Tabi bu konuda maalesef Malatya’daki insanlarda diğer illerde olduğu gibi bir araya gelemiyorlar. Benim buradan çağrım Malatya’da yaşayan insanlara mağdur edilenlere, haksızlığa uğrayanlara çağrım şu: Lütfen biraya gelen ve sesiniz yükseltin. Korkmayın sizi kimse idam etmez, kimse bir şet yapamaz. Bunu hem Malatya’daki esnaflara söylüyorum hem Malatyalılar söylüyorum. Bir haksızlık olduğu zaman hep bir araya gelin. Biz de sizin yanınızdayız, isterseniz önünüzdeyiz isterseniz arkanızdayız. Lütfen korkmadan bu yaşanan haksızlıkları dile getirmeye devam edin. Malatya 16 ay geçmiş. Her anlamda geri kalmış, yapılan konut sırasında beşinci, altıncı sıradayız.” dedi.

Malatya'nın belirli çıkar gruplarına teslim edildiğini dile getiren Ağbaba, “Gücü olanlar kendi iş yerlerini kendi sitelerini yaptırıyorlar ama gücü olmayanlar mağdur ediliyor. İki caminin yan yana geldiği dünyada görülmüş şey değil. Hemen yan yana iki camiyi koyuyorlar ve buna maalesef kimse sesin, çıkarmıyor. Orada mağdur edilen esnafa da çağrım budur. Söğütlü Camii çevresindeki mağdur edilen esnafa da, sahipsiz esnafa da çağrım budur. Lütfen biraya gelin ve sesini yükseltin korkmayın. Ekmeğinizi elinizden alıyorlar, korkmayın. Daha fazla bir şey yapamazlar. Lütfen sesiniz yükseltin. Tam bir sorumsuzluk var, tam bir liyakatsizlik, adeta şehre hakim olmuş durumda ama maalesef bizim dışımızda ses çıkaran yok. Malatya’da her 100 kişiden 93’ü ev beklemeye devam ediyor. Bu aralar bir TOKİ ziyaretimizde olacak. TOKİ’de sunulan dairelerin birçoğu 3 yıl önce başlatılan sosyal konut seferberliğinden almış olduğu daireler. O konut seferberliğinden insanların almış olduğu daireleri deprem konutu diye millete yutturmaya çalışıyorlar. Bakın 6 Şubat Kahramanmaraş depreminden sonra Kahramanmaraş’ta 17 bin 502, Antep’te 14 bin 710, Hatay’da 10 bin 889; Adıyaman’da 8 bin 216; Malatya’da 7 bin 881 Diyarbakır’da 3 bin 411; Osmaniye2de 3 bin 572 konut teslim edilmiş durumda. Allah aşkına şu şehir merkezinin haline bir bakın. Yolların durumuna bakın. İnsanların en çok şikayet ettiği şey yol.” şeklinde konuştu.

Önceki ve Sonraki Haberler
Bunlar da İlginizi Çekebilir