Çöşnük Fay Hattı Haraketlendi

Çöşnük Fay Hattı Haraketlendi
Malatya'da gece saatlerinde meydana gelen depremler sonrasında Yer bilimci Prof. Dr. Mehmet Önal ve Yer Bilimci Prof. Dr. Baturhan Öğüt, açıklamada bulundu.

Yer Bilimci Prof. Dr. Baturhan Öğüt, gece saat 01.32’de Battalgazi’ye bağlı Uluköy mahallesinde 4.0 ve Duruldu da 3.3 büyüklüğünde deprem gerçekleşti. Deprem sonrası paylaşım yapan Öğüt, “6 Şubat depremlerinin artçılarıdır. Bölgede gelişen bu artçı depremler olağandır” dedi.

‘Çöşnük Fayı Üzerinde Olmuştur’

Yer Bilimci Prof. Dr. Baturhan Öğüt, X sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, “Sevgili malatyalılar merkez üssü uluköy 4,0 ve duruldu 3,3 büyüklüğündeki deprem 7,8 ve 7,6 büyüklüğünde 6 şubat depremlerinin artçılarıdır. 3,3 büyüklüğündeki depremcik 6 şubat 7,6'lık deprem ile kırılan çöşnük fayı üzerinde olmuştur. #deprem #malatya Bölgede gelişen bu artçı depremler olağandır. Kesinlikle öncü deprem diye tanımlayamayız. Saygı ve sevgiyle” ifadelerini kullandı.

Çelikhan- Tekederesi Arası Hareketli

Yer bilimci Prof. Dr. Mehmet Önal ise, Malatya’nın Yeşilyurt ilçesinde bugün oluşan 3.5 büyüklüğündeki depremin artçı deprem olduğunu ve artçıların süreceğini ifade etti.

Malatya’nın Yeşilyurt ilçesinde bugün saat 01.58 ‘de 3.5 büyüklüğünde deprem gerçekleşti. Depremin sonrasında sosyal medya hesabından açıklama yapan Yer bilimci Prof. Dr. Mehmet Önal, yaşanan depremin Çöşnük Fayının Yeşilyurt kolunda meydana gelen artçı deprem olduğunu söyledi. Önal, “Bu gün Seyituşağı'nda olan 3 büyüklüğündeki deprem Çöşnük Fayının Yeşilyurt konunda oldu. Artçı bir deprem. Depremler doğuya doğru devam edebilir. Malatya Seyituşağı 3, Duruldu 3.3 büyüklüğündeki depremler artçıdır. Çöşnük Fayı üzerinde oldu. Artçılar devam edecek. Uluköy Malatya 4 büyüklüğündeki deprem DAF üzerinde oldu. Çelikhan- Tekederesi arası hareketli” şeklinde konuştu.

Önceki ve Sonraki Haberler
Bunlar da İlginizi Çekebilir