Dag Bünyesinde “Uzay Havası Gözlem Sistemi” Yapılacak

Dag Bünyesinde “Uzay Havası Gözlem Sistemi” Yapılacak
Atatürk Üniversitesi Astrofizik Araştırma ve Uygulama Merkezi ile İstanbul Üniversitesi Gözlemevi Uygulama ve Araştırma Merkezi arasında bilimsel iş birliği protokolü imzalandı.

Atatürk Üniversitesi ve İstanbul Üniversitesi bünyesinde uzay bilimleri konusunda çalışmalar yapan ATASAM ve GUAM merkezleri, uzay bilimlerinin bazı özel konularında bilimsel ArGe çalışmalarında bulunmak, disiplinlerarası çalışmalarda ortaklık yapmak, çalışmalara karşılıklı destek ve hizmet vermek, özellikle de kozmik ışınlar/parçacıklar ve güneş etkinliklerinin tespiti ve takibi ile uzay havası konularında araştırmalar yapmak, karşılıklı bilgi ve veri paylaşımını sağlamak ve benzeri konularda ortak bilimsel projeler geliştirmesini sağlamak amacıyla bilimsel iş birliği protokolü imzaladı.

İlk Ölçümler Ve Gözlemler Başlayacak

Bu kapsamda; GUAM bünyesinde kurulumu tamamlanan bir müon dedektörü ve bir radyo anteninden oluşan "Uzay Havası Gözlem Sistemi"nin, ATASAM bünyesindeki Doğu Anadolu Gözlemevi yerleşkesinde kurulumunun yapılması, işletilmesi ve bu kapsamda yapılacak ortak bilimsel çalışmaların yürütülmesi ilk aşama olarak planlanarak, Ekim ayının ilk haftası müon dedektörü ve radyo anteninden oluşan sistem, DAG yerleşkesine getirilip kurulacak ve sonrasında ise ilk ölçümlerle gözlemler başlayacak.

Rektör Çomaklı: "Dış Paydaş Kaynaklı Ortak Projelere Önem ve Öncelik Veriyoruz"

Atatürk Üniversitesi Fen Fakültesi Astronomi ve Uzay Bilimleri Bölümü akademisyenlerinin de görev aldığı bu proje kapsamında; DAG'ın uzay bilimlerinin farklı konularında bilimsel ve ArGe kapsamlı çalışmalara önemli bir altyapı desteği verecek şekilde güçlü ve sürdürülebilir bir altyapıya sahip ve hazır olmasının da oldukça önem arz ettiğini vurgulayan Atatürk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ömer Çomaklı: "Üniversitemizin, araştırma üniversitesi olması kapsamında; dış paydaş kaynaklı ortak projeler konusundaki çalışmalara verdiği önem ve öncelikler sayesinde, birimlerimizin bu tür ArGe girişimleri ile dış paydaş ortaklıkları fazlasıyla anlam kazanmıştır. Bu tür bilimsel ve ArGe iş birlikleri konusunda, gösterdikleri çaba ve girişimler için ATASAM ve AUB birimlerimizde görev yapan tüm akademik ve teknik ekibimiz ile İstanbul Üniversitesi ailesine teşekkür ediyoruz" dedi.

Önceki ve Sonraki Haberler
Bunlar da İlginizi Çekebilir