Deprem Sonrası Açığa Çıkan Yapı: Kuran Kursunun Asıl Girişi

Deprem Sonrası Açığa Çıkan Yapı: Kuran Kursunun Asıl Girişi
Depremin ardından ortaya çıkan yapı, aslında bir çeşme değil, Kuran kursunun ana girişiymiş, Buğdaylı köyü muhtarı Ahmet Demir açıkladı.

Sulusaray ilçesindeki Tokat'ta, 18 Nisan'da meydana gelen ardışık depremler (4,7 ile 5,6 büyüklüklerinde), bazı binalarda hasara neden oldu ve aynı zamanda tarihi bir yapıyı gün yüzüne çıkardı. Sarsıntılar sonucunda, Sulusaray ilçesinde bulunan İlçe Müftülüğüne ait eski bir Kuran kursunun sıvaları döküldü, bu da tarihi girişin açığa çıkmasına yol açtı. "Çeşme" olarak bilinen bu tarihi kapının aslında bir Kuran kursu girişi olduğu belirlendi.

esme.webp

"KUR’AN KURSUNUN ASIL GİRİŞİ"

Depremin ardından açığa çıkan yapının çeşme olmadığını belirten Buğdaylı köyü muhtarı Ahmet Demir, “18 Nisan’da köyümüzde yaşanan depremde açığa çıkan bu tarihi yapıya daha önce sahip çıkılmamış. Sanırım burası eski takvime göre 1313 tarihinde yapılmış. Burayı çeşme olarak paylaştılar ama burası çeşme değil binanın ana girişidir. Yol yükseldiği için ve bina yapıldığı için giriş arka taraftan verilmiş. O yüzden burası çeşme görüntüsünü almış. Burası Kur’an kursunun ana girişidir. İnşallah yetkililerimiz buraya sahip çıkarak restore edecekler” dedi.

Önceki ve Sonraki Haberler
Bunlar da İlginizi Çekebilir