Doğu ve Güneydoğu Anadolu'da Tarım İçin Yeni Adım

Doğu ve Güneydoğu Anadolu'da Tarım İçin Yeni Adım
Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi'ni kapsayan ÜPAK, Diyarbakır merkezli kuruldu; Malatya, yönetimde yer almasa da kurucu üye olarak katıldı.

Diyarbakır, Adıyaman, Batman, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Gaziantep, Iğdır, Kars, Kızıltepe, Malatya, Nizip, Nusaybin, Van ve Şanlıurfa Ticaret Borsaları, bir araya gelerek Mezopotamya Bölge Ürün Piyasası Aracı Kurumları (ÜPAK) olan "Mezopotamya"yı kurma kararı aldı. Bu önemli girişim, bölgedeki tarımın geliştirilmesi ve sermaye gücünün korunması amacıyla gerçekleştirildi.

Yeni oluşumun merkezi Diyarbakır olacak ve Mezopotamya Bölge ÜPAK'ın yönetiminde başkanlık görevine Şanlıurfa Ticaret Borsası Başkanı Mehmet Kaya getirildi. Ayrıca, Yönetim Kurulu Üyeliklerine Diyarbakır Ticaret Borsası Başkanı Engin Yeşil, Batman Ticaret Borsası Başkanı Arif Güneş, Gaziantep Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Enver Çokay, Kızıltepe Ticaret Borsası Başkanı Mehmet Şahin ve Erzurum Ticaret Borsası Başkanı Yıldırım Hakan Oral atanmıştır.

Mezopotamya Ürün Piyasası Aracılık Kurum A.Ş.’nin Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Kaya, bu yeni girişimin hem Doğu hem de Güneydoğu Anadolu'daki tarımın desteklenmesi ve sermaye gücünün sürdürülmesi açısından kritik bir rol oynayacağını belirterek, emeği geçen herkese teşekkür etti.

MERKEZİ DİYARBAKIR’DA

Ülke tarımının geleceği olan Türkiye Ürün İhtisas Borsası fiziki yer değiştirme gerekmeksizin, elektronik ortamda ve tek bir platformda ürün ticaretinin yapılmasının mümkün kılındığını belirten Yeşil,

“Ülkemiz tarım ürünleri piyasası için devrim niteliğinde bir sistem olan Türkiye Ürün İhtisas Borsası ile daha rekabetçi tarım ürünleri piyasasının oluşması, lisanslı depolarda depolanan ürünlere yönelik daha sağlıklı fiyat oluşumlarının sağlanması ve fiyat dalgalanmalarının en aza indirilmesi sağlanmaktadır. Bu platformda daha önce mudiler direk alım satım emir iletimini Türkiye Ürün İhtisas Borsasına yapabiliyor iken 19 Nisan itibari ile kurulacak olan ürün piyasaları aracı kurumları üzerinden ancak emirlerini iletebileceklerdir. Bu durum mudilere verilecek hizmetin etkinliğini arttıracağı gibi aynı zamanda saklama ve takas hizmeti ile danışmanlık hizmeti de almalarına imkan sağlayacaktır. Bu çerçevede kurulan Mezopotamya Ürün Piyasaları Aracılık Kurumu A.Ş. şirketinin ülkemize, bölgemize hayırlı olmasını temenni ediyorum. Katılım sağlayan ve emeği olan herkese de teşekkür ediyorum" dedi.

Önceki ve Sonraki Haberler
Bunlar da İlginizi Çekebilir