DÜNYA:
Çin'de bakanlık sayısında reform
banner710
Ülkenin 10 yıllık geleceğine yön verecek lider kadrosunun belirlendiği Çin'in yıllık olağan meclis toplantılarında, bakanlık sayısının 25'e düşürülmesini içeren taslak da onaylandı.

Çin Devlet Konseyi, kurumsal reform ve görev değişimi adlı taslak altında onanan önerge sonunda bakanlık sayısının 27’den 25’e düşürülmesine karar verildi. Kabul edilen önergede, Demiryolları Bakanlığı'nın kaldırılarak idari ve işletmecilik görevlerinin ayrılmasının yanı sıra, sağlık ve aile planlama, ilaç ve gıda ürünleri, basın ve yayın, radyo, televizyon ve sinema, denizcilik, enerji alanlarında yeniden yapılanma yer alıyor.

DEMİRYOLLARI BAKANLIĞI TARİH OLUYOR

Çin Ulusal Halk Meclisi’nde kabul edilen reform çerçevesince Demiryolları Bakanlığı tarafından yürütülen demiryolu geliştirme proje ve politikalarının idari sorumluluğu Ulaştırma Bakanlığı'na bırakılacağı belirtildi.

Yeniden yapılanma uyarınca ayrıca, Devlet Demiryolu İdaresi'nin, Ulaştırma Bakanlığı'na bağlı olarak, demiryollarının idari görev ve sorumluluklarını üstleneceği kaydedildi. Öte yandan, yeni kurulması planlanan Çin Demiryolu Şirketi’nin de, Demiryolları Bakanlığı'nın işletmecilik görev ve sorumluluklarını devralacağı ifade edildi.

SAĞLIK VE AİLE PLANLAMA KOMİSYONU KURULUYOR

Yeni reformun onanması ile birlikte, ülkede faaliyet gösteren Sağlık Bakanlığı ile Ulusal Nüfus ve Aile Planlama Komisyonu'nun birleştirilerek Sağlık ve Aile Planlama Komisyonu kurulacağı aktarıldı. Ulusal Nüfus ve Aile Planlama Komisyonu'nun yürüttüğü nüfus stratejileri ve politikaları araştırma ve geliştirme görevlerinin de Ulusal Kalkınma ve Reform Komisyonu'na devredileceği belirtildi.

GIDA VE İLAÇ SKANDALLARININ ÇÖZÜMÜ İÇİN BAKANLIK KURULUYOR

Yaşanan gıda ve ilaç skandalları ile sürekli dünya gündemine gelen Çin, gıda ve ilaç güvenliğinin üretim, dağıtım ve tüketim aşamalarında denetlenmesinden sorumlu olacak bir bakanlık kuracak. Gıda ve İlaç Genel İdaresi adı altında açılması beklenen devlet organının bakanlık düzeyinde görev alacağı vurgulandı.

BASIN- YAYIN TEK ÇATI ALTINDA BİRLEŞİYOR

Çin’de ülke yönetimi tarafından denetlenen basın-yayın organları, tek bir kurum çatısı altında birleştiriliyor. Bu çerçevede ülkedeki basın, yayın, radyo, sinema ve televizyon alanlarının idaresi tek bir bakanlıktan yürütülecek. Ülkede mevcut görevlerine devam eden Basın Yayın Genel İdaresi ile Devlet Radyo, Sinema ve Televizyon İdaresi kaldırılarak tek çatı altında toplanacak.

ULUSAL DENİZ İDARESİ GELİYOR

Son zamanlarda deniz sınırı olan komşuları ile yaşadığı sorunlarla gündeme gelen Çin, deniz hukukunu uygulama ve deniz kaynaklarını koruma ve kullanma konusunda verimlilik sağlanması bakımından Ulusal Deniz İdaresi yönetimini kuracağı açıklandı.

Özellikle denizlerin yönetimi alanında farklı bakanlıkların görev alanlarına düşen çeşitli sorumlulukların tek bir kurum altında birleştirilmesinin hedeflendiğinin altı çizildi.

Öte yandan, yeniden yapılandırılacak Ulusal Enerji İdaresi’nin ise Devlet Elektrik Düzenleme Komisyonu'nun görevlerini de devralacağı ve sorumlulukların artırılacağı aktarıldı.

ÇİN’DEKİ MEVCUT BAKANLIK SAYISI

Dünyanın en kalabalık ülkesi Çin’de Devlet Konseyi’ne bağlı bakanlık sayısı 28 birimden oluşmaktadır. Çin Devlet Konseyi sırasıyla Dışişleri Bakanlığı, Savunma Bakanlığı, Devlet Kalkınma ve Reform Komisyonu, Eğitim Bakanlığı, Bilim ve Teknoloji Bakanlığı, Milli Savunma Bilimi, Teknolojisi ve Sanayi Komisyonu, Devlet Etnik İşler Komisyonu, Kamu Güvenlik Bakanlığı, Devlet Güvenlik Bakanlığı, Teftiş Bakanlığı, Sivil İşler Bakanlığı, Adalet Bakanlığı, Maliye Bakanlığı, Personel İşleri Bakanlığı, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Demir Yolları Bakanlığı, Ulaştırma Bakanlığı, Toprak ve Kaynaklar Bakanlığı, Bayındırlık Bakanlığı, Bilişim Bakanlığı, Su İşleri Bakanlığı, Kültür Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı, Tarım Bakanlığı, Ticaret Bakanlığı, Devlet Nüfus ve Aile Planlama Komisyonu, Çin Halk Bankası ve Sayıştay’ı bünyesinde barındırmaktadır.
NOT: Haber sitemizde Haber Kaynağı belirtilmeyen haberler İhls Haber Ajansı (İHA)'ya aittir. Haber sitemiz daha Önce İHA Abonesiydi. Kaynağı belirtilmeyen bu tür Haberleri alıp kullananlar bunun yasal sorumluluklarını kabul etmiş sayılırlar. Ayrıca, Yorum kısmına kredi reklamı, organ kaçaklığını teşvik edici yorum yapanların IP'leri savcılığa verilecektir.

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
banner737

Kırgızistan’da “Millet Kıraathanesi”...
Kırgızistan-Türkiye Manas Üniversitesi’nde Türk Dünyası Millet Kıraathanesi açıldı.

Haberi Oku