EĞİTİM:
İAÜ sağlık yatırımları ile fark oluşturmayı hedefliyor
banner710

Tıp Fakültesi, Tıp Fakültesi Hastanesi, Diş Hekimliği Fakültesi, Sağlık Fakültesi ve Sağlık Meslek Yüksekokulu’na yaptığı yatırımlarla sağlık eğitimi alanında fark oluşturmayı hedefleyen İstanbul Aydın Üniversitesi (İAÜ), sağlık alanında yetişmiş insan gücüne duyulan ihtiyacı gidermeye ve geleceğin bilim ve tıp insanlarını yetiştirmeye odaklanıyor.

Tıp bilimi, hızla kaydettiği gelişmelere bağlı olarak günümüzde gerek ileri araştırmalar gerek klinik çalışmalar açısından en çok ilgi duyulan ve akademik heyecan oluşturacak bilim dallarından biri. Dün de, bugün de, gelecekte de en çok ihtiyaç duyulan ve duyulacak mesleklerin başında kuşkusuz sağlık alanı geliyor.

Sağlık Fakültesi, Sağlık Meslek Yüksekokulu ve Diş Hekimliği Fakültesi’nden sonra geçtiğimiz yıl 75 milyon dolarlık yatırım gerçekleştirerek açtığı Tıp Fakültesi’ne öğrenci kabul eden İAÜ, nitelikli sağlık personeli yetiştirerek halkın sağlığına verdiği desteği de arttırmayı hedefliyor.

İstanbul Aydın Üniversitesi’nin tıp alanında gerçekleştirdiği yatırımların, uzun vadeli hedefleri açısından büyük önem arz ettiğini kaydeden İstanbul Aydın Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Dr. Mustafa Aydın, “Sağlık alanında yaptığımız yatırımlar Türkiye’nin sağlık alanında yakaladığımız seviyenin de en iyi göstergesidir. Çağdaş tıp alanında en ileri teknoloji ile donatılmış laboratuvar ve hastane ortamlarımızda; tıp biliminin en iyi şekilde öğretilmesine odaklanan bir düşünce yapısına sahibiz. Bu şekilde üniversitemiz bünyesinde yetiştirdiğimiz hekim ve bilim insanlarımıza uygulama alanı sunmayı hedefliyoruz” dedi.

“Çağdaş tıp alanında en ileri düzeydeki yerimizi alacağız”

İleri teknoloji ile donatılmış laboratuvar ve hastane ortamlarımızda bilimin iyi öğrenimi ve sunumu konularına odaklanan düşünce yapılarının üniversitenin sağlık alanındaki öngörüsünü en iyi şekilde yansıttığını belirten İAÜ Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mehmet Yakup Tuna, “İAÜ Tıp Fakültesi olarak tıbbi uğraşlarında coşkulu, hastalarına şefkatli ve sevecen bir yaklaşımla en iyi tıp hizmetini sunmaya gayret eden, ileri akademik görüş sahibi, disiplinle sürekli öğrenme alışkanlığında olan tıp hekimi yetiştirmeyi hedefliyoruz. Fakültemiz, çağdaş tıp alanında en ileri düzeydeki yerini alacaktır” ifadelerini kullandı.

“Diş hekimliği eğitiminde ileri fiziksel ve teknolojik olanaklar”

5 yıllık akademik ve mesleki diş hekimliği eğitimiyle öğrencilere değişen ve gelişen teknolojilerin tedavi yöntemlerine katkı sağlamaları için gerekli tüm öğrenim ve becerileri kazandıracak ileri fiziksel ve teknolojik olanaklar sunulduğunu belirten İAÜ Diş Hekimliği Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ali Zaimoğlu ise, diş hekimliği eğitiminde bilim dünyasına genç bilim adamları yetiştirmek ve dünya standartlarına uygun çalışmalar sağlama vizyonuyla hareket ettiklerine vurgu yapıyor.

Güncel teknolojik laboratuvarlarla güçlü bir eğitim altyapısı

İAÜ Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mehmet Gürtekin, sağlık alanının en fazla ilgi çeken ve gençlere gelecek vadeden bir meslek olduğunu ifade ederken, İstanbul Aydın Üniversitesi’nin ülkemizin sağlık alanına yönelik ihtiyaç duyulan branşlarda hizmet yürütecek gençleri yetiştirdiğini söylüyor. “Ülkemizde halen Sağlık Bilimleri Fakültesi’nin her bölümünden mezun olacak nitelikli sağlık gücüne çok büyük bir ihtiyaç duyulmaktadır” diyen Prof. Dr. Gürtekin, bu eğitim sürecinde İstanbul Aydın Üniversitesi’nin her bölümünde, alanında uzman akademisyenler ve güncel teknolojik donanımlara sahip laboratuvarlarla güçlü bir eğitim altyapısı ortaya koyduğuna işaret ediyor.

İAÜ, artan sağlık hizmetleri talebini karşılayacak

Türkiye’de sağlık alanında yapılan reformlar doğrultusunda, alanında yetkin olan yardımcı sağlık personeli ihtiyacının sağlık politikasının en önemli ve vazgeçilmez konusu haline geldiğini belirten İAÜ Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu Müdürü Yrd. Doç. Dr. Anıl Özgüç, İAÜ’nün tüm dünyada hızla büyüyen sağlık sektörünün ihtiyaç duyduğu nitelikli yardımcı sağlık hizmetleri personelini yetiştirmek için kolları sıvadığını söylüyor. Yrd. Doç. Dr. Anıl Özgüç, “Sağlık sektöründeki hizmetlerin yararlı olması için, bu sektörde hekimler kadar yardımcı sağlık personelinin de toplumda önemi büyüktür. Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulumuz da tüm bu gereksinimlere ve yeniliklere uygun donanım ve bilgiye sahip olacak yardımcı sağlık hizmetleri elemanlarını yetişmesini amaçlıyor.

Temel Tıp Bilimleri Laboratuvarları

Sağlık alanında beceri laboratuvarlarıyla öğrenciye verilen teorik bilgilerin ileri teknoloji içeren temel uygulamalarla öğrencilere aktarılması olmazsa olmaz öneme sahip. İstanbul Aydın Üniversitesi, çağdaş tıp alanında en ileri teknoloji ile donatılmış 27 laboratuvar ve hastane ortamı ile tıp biliminin en iyi şekilde öğretilmesine odaklanıyor. İAÜ Medical Sciences Laboratuvarları; alanındaki yenilikleri takip ederek, uluslararası standartlarda en üst teknolojik cihazlarla donatılmış, öğretim görevlisi, öğrenci ve araştırmacıların hizmetine sunuluyor.

İAÜ’nün uluslararası standartlardaki uygulama laboratuvarları da şu şekilde; Ameliyathane Hizmetleri Laboratuvarı, Anatomi Laboratuvarı, Anestezi Laboratuvarı, Beslenme ve Diyetetik Laboratuvarı, Biyokimya Laboratuvarı, Diş Fantom Laboratuvarı, Diş Protez Laboratuvarı, Diyaliz Laboratuvarı, Elektronörofizyoloji Laboratuvarı, Engelli Bakım ve Rehabilitasyon Laboratuvarı, Fizyoterapi Laboratuvarı, Hasta Smilasyon Laboratuvarı, Hemşirelik Laboratuvarı, Histoloji ve Embriyoloji Laboratuvarı. İlk ve Acil Yardım Laboratuvarı, Mikrobiyoloji Laboratuvarı, Multidisipliner Laboratuvar, Odyoloji Laboratuvarı, Optisyenlik Laboratuvarı, Ortez-Protez Laboratuvarı, Patoloji Laboratuvarı, Perfüzyon Teknikleri Laboratuvarı, Poliklinik Smilasyon Laboratuvarları, Radyoterapi Laboratuvarı, Tıbbi Beceri Laboratuvarları, Tıbbi Biyoloji ve Genetik Laboratuvarı, Tıbbi Görüntüleme Laboratuvarı, Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi Klinik Tanı Laboratuvarları.
NOT: Haber sitemizde Haber Kaynağı belirtilmeyen haberler İhls Haber Ajansı (İHA)'ya aittir. Haber sitemiz daha Önce İHA Abonesiydi. Kaynağı belirtilmeyen bu tür Haberleri alıp kullananlar bunun yasal sorumluluklarını kabul etmiş sayılırlar. Ayrıca, Yorum kısmına kredi reklamı, organ kaçaklığını teşvik edici yorum yapanların IP'leri savcılığa verilecektir.

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner716

banner711

Sınavda Başarı Olmak İçin Test Çöz
Test çözerek konu tekrarı yapılabilmekte ve kişi kendini daha iyi biçimde sınavlara hazırlayabilmektedir.

Haberi Oku