Ekonomi-44:
Başkan Yılmaz, ''Gençliğin asıl vazifesi de tasarlamak ve  'Marka Fikirler' üretmek olmalıdır''
banner568

1-Kendinizden Bahseder misiniz?

2011'den beri Genç MÜSİAD ailesi içerisindeyim ilk başta üye olarak başladım, 2013 ve 2014 yıllarında yönetim kurulunda başkan yardımcısı olarak görev aldım. Mart 2015 tarihinde Enis AYDOĞAN kardeşimizden GENÇ MÜSİAD Malatya Şube Başkanlığı görevini devraldım.

1988 Malatya doğumluyum, Fırat Üniversitesi Makine Mühendisliğim mezunuyum, şu an hali hazırda Fırat Üniversitesi Makine Mühendisliği Bölümü Enerji anabilim dalında yüksek lisans yapmaktayım. Proje ve taahhüt işleri yaptığım, inşaat sektöründe  faaliyet gösteren bir firmam var.

2-Genç MÜSİAD'ı bize nasıl anlatırsınız?

Genç MÜSİAD'ı; MÜSİAD çerçevesinde ele almak en sağlıklı ifade biçimi olur.

MÜSİAD, malumunuz 26 sene önce kuruldu.Yine bu milletin içinden çıkmış azimli ve kararlı 12 işadamının  kurduğu ve şu an Türkiye'de 85, 63 farklı ülkede 159 irtibat noktasıyla, 11.000'i aşkın üyesi olan 45.000 işletmeyi temsil eden ve yaklaşık 1.600.000 kişiye istihdam sağlayan bir sivil toplum kuruluşudur. Geride kalan sürece baktığımızda toplumun zeminini oluşturan, toplumu en iyi şekilde yansıtan, raporlar üreten, projeler üreten ve ilgili raporlarıyla hükümetlerin, kamu kuruluşlarının politikalarına yön veren, besleyen bir kuruluştur.... hatta bugünki birçok yönetmeliğe baktığımızda MÜSİAD'ın çok büyük emekleri olduğunu görüyoruz.

Genç MÜSİAD da 2002 yılında MÜSİAD yönetiminde alınan kararla ortaya çıkmış bir projedir.

MÜSİAD'a üye ve yönetici yetiştirmek adına uygulanan bir projedir.

Bu istikbal için ,  MÜSİAD'ı geleceğe taşımak için atılmış bir tohumdur aslında.

Genç MÜSİAD 7 arkadaşın bir araya gelerek kurduğu organizasyonken bugün Türkiye'de 44, Yurt dışında 17 şubesi bulunan en etkili Genç İşadamları derneklerinden biri haline gelmiştir.

Genç MÜSİAD Malatya ise 2006 yılında Mehmet ÇINAR Başkanlığında kuruldu, yaklaşık 10 yıldır faaliyet göstermekte.

3- Genç MÜSİAD Malatya Şubesinin çalışma sistemi nasıldır?

Genç MÜSİAD'ın tüzüğünde bulunan ve yönetim kurulumuzu oluşturan birimler var ve bu birimler kendi faaliyet alanlarına göre kordineli çalışarak faaliyetlerini yürütmekte.

Yönetim kurulumuz ;Teşkilatlanma Birimi,Sektör Kurulları Birimi,Üniversite Birimi,Kurumsal İlişkiler Birimi,Basın Medya ve İletişim Birimi, Girişimcilik Birimi, Eğitim ve Projeler Birimi'nden oluşmakta.

Genel merkezimizin tüm Tüm bu birimlerin faaliyetlerini değerlendirdiği bir raporlama sistemimiz var bu değerlendirme sonucunda 2016 yılının 2. Dönem değerlendirmesinde GENÇ MÜSİAD MALATYA Şubesi olarak Türkiye 2. olduk.

4-Genç Müsiad-Üniversite öğrencileri arasındaki ilişki nedir?

Konuşmamın başında da belirttiğim gibi Genç MÜSİAD, MÜSİAD'a üye veya yönetici yetiştirmek amacıyla kurulmuş bir platform. Bizlerin de Genç MÜSİAD'ı emin ellere teslim etmemiz için, üniversitedeki kardeşlerimize abilik , arkadaşlık ederek Genç MÜSİAD'ı ve en önemlisi İş Dünyasını tanıtmamız,İş dünyasına  hazırlamamız gerekiyor. Bu sebeple üniversitede Üniversite Sanayi İş Birliği Topluluğu (ÜSİT) ile öğrenci arkadaşlarımıza kişisel gelişim noktasında , iş dünyasına hazırlanmaları noktasında devamlı programlar yapmaktayız.  

5-Genç Müsiad üyesi olmak için işyeri sahibi yada işadamı olmak şart mı?Yaş sınırı var mı?

Hayır,İşyeri sahibi olması veya işadamı olması şartı aramamaktayız.

Genç MÜSİAD bir okuldur. Bizim üyelerimizde kendi işinin sahibi veya ailesinin işini devam ettiren  arkadaşlarımız da var iş dünyasında profesyonel olarak çalışan arkadaşlarımız da var üniversite öğrencisi arkadaşlarımızda var.

Bizim üye alırken dikkat ettiğimiz en önemli husus ticari itibardır, çünkü üyemiz olan bir kişi dünyada 159 noktada irtibat noktası olan MÜSİAD'ın her üyesiyle irtibata geçmekte ve  ticaret yapabilmektedir.Bu sebeple ticari itibar bizim üyelik şartlarımızda olmazsa olmazımızdır.

Genç MÜSİAD'da 18-29 yaş aralığı bulunmaktadır. 29 Yaşından sonra genç Müsiadlı arkadaşlarımız MÜSİAD'a geçmektedir.

6-Üniversiteden mezun olmuş ve iş dünyasına atılmak isteyen biri için ilk adım nasıl olmalı?

Öncelikle mezun olmadan önce, öğrenim hayatları devam ederken bir yerlerden iş dünyası ile buluşmaları gerekiyor.

Bizim bu konuda 2 büyük projemiz var. Birincisi Genel merkezimizin başlattığı "24 çok geç" projesi. Üniversiteden mezun olma yaşının 24 olduğunu ve bu yaşın hayata, iş dünyasına atılma yaşı olarak çok geç olduğunu savunuyoruz. Bu sebeple öğrenci kardeşlerimize diyoruzki 24cokgec.com'dan başvuru yapın öğrenciyken sizi iş dünyası ile tanıştıralım staj yeri ayarlayalım, okurken hem staj yapın hem paranızı kazanın hemde mesleğinizle ilgili reel sektörü tanıyın mezun olduktan sonra iş bulmakta zorluk çekmeyin.

Diğer projemiz ise MÜSİADlı abilerimizle birlikte yürüttüğümüz Sodes kapsamında  bir proje. Bu projemizin adı ise "Nitelikli Gençler Sürdürülebilir İstihdam". Bu projede de Mesleki okulların son  sınıf öğrencilerine veya mezun olup iş bulamamış gençlere meslekleriyle alakalı(CNC Operatörlüğü, Kaynakçılık, Bilgisayarlı Muhasebe, Hijyenik Gıda Üretimi, Bilgisayarlı Muhasebe) okuldaki teorik eğitimin dışında reel sektörde işadamları hangi bilgilere sahip gençler istiyorsa o eğitimleri vereceğiz. Eğitimden sonra MÜSİAD üyesi şirketlerde stajlarını yapacaklar ve 150 genç kardeşimizin en az %20 sini MÜSİAD şirketlerinde istihdam edeceğiz. Böylelikle mesleki eğitim almış arkadaşlarımızın iş bulamama kaygısı. İşadamının ise Nitelikli Eleman bulamıyoruz gibi yakınmaları sona erecek diye ümit ediyoruz. 

7-Son yıllarda Genç İşadamları sayısının artmasını nasıl yorumlarsınız?

Birinci olarak Türkiye'de eğitim seviyesinin yani üniversiteden mezun olanlarının sayısının artması

 

İkinci olarak aile şirketlerindeki büyüklerimiz kurumsallaşma adına şirket yönetimlerini artık 2. ve 3. nesile rahatça bırakabiliyor.Bu sebeple Genç işadamları ön plana çıkıyor.

 

Üçüncü olarak ise hükümetimizin genç girişimcilere verdiği desteklerden , gençler iş dünyasına daha rahat atılabiliyor.

Bu sebeple Genç İşadamı sayısı artmakta.

8-Genç işsizlik, Genç istihdamı hakkındaki görüşleriniz nelerdir?

Türkiye'de 2009 yılında %25 seviyelerinde olan genç işsizlik oranı bugün %15-17 bandına oturmuş vaziyette, tabi bu ümit verici bir gelişme fakat yeterli mi? Değil...

Çünkü önümüzde %6 gibi İsviçre, %7 gibi Norveç örneği varken bunlarla yetinmek mümkün değil.

Bu anlamda bizde gençliği girişimcilik noktasında, istihdam noktasında hem teşvik edip hemde elimizi taşın altına koyarak birçok çalışmalar yapmaktayız.

9-Mesela Genç MÜSİAD olarak bu konu da neler yapıyorsunuz?,

İstihdam noktasında biraz öncede bahsettiğim "24 Çok Geç" ve "Nitelikli Gençler Sürdürülebilir İstihdam" adındaki projelerimizi yürütüyoruz.

Girişimcilik konusunda ise; Gençlerin iş arayan değil iş veren gençlik olmaları için, fikirlerini hayata geçirmeleri için KOSGEB ile yürüttüğümüz eğitim programlarımız var.

Bildiğiniz üzere hükümetimizin de seçim vaatleri arasında bulunan yeni iş kuracak gençlere 50 bin TL hibe ve 100 bin TL sıfır faizli kredi imkanı var.

Tabi bu imkandan faydalanabilmek için iş yeri açmadan önce kosgeb uygulamalı girişimcilik eğitimi alınması gerekiyor. Bizde MÜSİAD ve Genç MÜSİAD olarak kosgeb uygulamalı girişimcilik eğitimi programları düzenleyerek girişimci arkadaşlarımıza destek olmaya, yol göstermeye çalışıyoruz.

10-Son olarak eklemek istediğiniz birşey var mı?

Üniversite öğrencisi arkadaşlarımızın okul süresince iş hayatına hazırlanmalarını tavsiye ediyorum, ülkemizin 2023 hedeflerine ulaşması için bizlere büyük işler düşüyor.

Küresel rekabet için AR-GE ve İNOVASYON'un önemli olduğu yadsınamaz bir gerçektir.

Türkiye'nin 1 kg başı ihraç ettiği ürünün değeri 1,5 $ iken, gelişmiş ülkelere baktığımızda bu 3-4$ arasında, bizim katma değerli ürünler üretmemiz ve ihraç etmemiz gerekiyor.

Hemen her platformda konuşulan birşey var bizim "marka ihraç etmemiz" lazım...

Evet marka ihraç etmemiz gerekiyor ama Türkiye'nin 4. Sanayi Devriminin gerisinde kalmaması için daha ötesini konuşması lazım, bizim "marka fikirler ihraç etmemiz" lazım.

Bakın bir istatistikten bahsetmek istiyorum;

Dünyadaki büyük pazarda 3 çeşit insan vardır;

Tasarlayanlar Dünya nüfusunun %1, Üretenler Dünya nüfusunun %9, Çalışanlar ise Dünya nüfusunun %90 ı...

Elde edilen gelirin; %10 u çalışanlara,%20 si üretenlere,%70 i ise tasarlayanlara gidiyor...

Niçin çok çalışsak bile az üretiyor ve hiç tasarlamıyoruz...

TASARLAMAYAN KAZANAMAZ...

Gençliğin asıl vazifesi de tasarlamak ve  "Marka Fikirler" üretmek olmalıdır.MGH - Özel Haber

NOT: Haber sitemizde Haber Kaynağı belirtilmeyen haberler İhlas Haber Ajansı (İHA)'ya aittir. Haber sitemiz İHA Abonesidir. Kaynağı belirtilmeyen butür Haberleri alıp kullananlar bunun yasal sorumluluklarını kabul etmiş sayılırlar.
Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
İlgili Haberler