EKONOMİ:
Çağlayan: Türk-Arap Ekonomi Bakanları toplantısı dünyaya bir mesajdır
banner710
Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan Mersin'de gerçekleştirilen Türk-Arap Ekonomi, Ticaret ve Yatırım Bakanları toplantısının dünyaya bir mesaj olduğunu söyledi.

Türk-Arap Ekonomi, Ticaret ve Yatırım Bakanları toplantısı Mersin'de başladı. Hilton Oteli'ndeki toplantıya 14 Arap ülkesinin bakanları katıldı. Toplantının açılış konuşmasını yapan Bakan Çağlayan, bugün bölge ve dünya tarihinin yeniden yazıldığını kaydetti.

Böyle önemli bir zamanda ekonomi, ticaret ve yatırımlar konusunda son derece önemli ve tarihi bir toplantı gerçekleştirmek için bir araya geldiklerini ifade eden Çağlayan "Bugün, bölgemizde ülkelerimiz arasındaki ekonomik ve ticari ilişkilere yön vermek ve yeni işbirliği alanları tespit etmek için tarihi bir gün bu toplantı. Bugüne kadar Türkiye ile Arap ülkeleri arasında ekonomik alanda yapılmış en kapsamlı ve en geniş katılımlı toplantı. 21 üyeli Arap Ligi’nden 14 bakan olarak bugün bir masanın etrafında toplandık." dedi.

Türkiye'nin Arap Ligi kurulduğundan bu yana gözlemci üye olduğunu hatırlatan Çağlayan, "Diğer temsilcilerle birlikte 18 ülke olarak buradayız ve dünyaya bir mesaj vermek istiyoruz. Bu mesaj, barış, kardeşlik, refah, gelişme için, ticareti, ekonomiyi önemli bir araç olarak kullanmaya kararlıyız" diye konuştu.

Bölgedeki kalıcı barış, kardeşlik, refah ve gelişmenin daha güçlü ekonomilere sahip olmadan, aralarındaki daha adil ve sürdürülebilir bir ticaret yapmalarından geçtiğinin bilincinde olduklarını vurgulayan Çağlayan, "Amacımız ilkini düzenlediğimiz bu zirvenin kalıcı olması ve her yıl bir ülkede düzenlenmesi" şeklinde konuştu.

"Bizler birbirini çok iyi bilen, kardeşlik hukuku yüzlerce yıl öncesine dayanan, aynı toprakların havasını solumuş, aynı suların nimetlerinden faydalanmış, tek bir Allah’a yürekten inanmış insanlarız" diyen Çağlayan, "Bizim özümüz bir, sözümüz bir. Umuyor ve diliyorum ki; şu an kendinizi evinizde gibi hissediyorsunuz. Çünkü ben de Riyad’da, Bağdat’ta, Tunus’ta, Trablus’ta, Rabat’ta, Kahire’de, Cezayir’de, Beyrut’ta, Amman’da, Manama’da, Kudüs’te, Doha’da, Kuveyt’de, Muskat’ta, Amman’da, Cibuti’de, Hartum’da, Nuakşot’da ve diğer kardeş ülkelerimizin güzel şehirlerinde kendimi evimde gibi hissediyorum" ifadesini kullandı.

Bugün burada bir araya gelmelerinin hem bölge hem de dünya için çok güçlü bir mesaj olduğunu vurgulayan Çağlayan sözlerine şöyle devam etti: "Biz burada Türkiye ile Arap ülkelerinin işbirliğine yönelik kararlılığını tüm dünyaya duyuruyoruz. Aramıza nifak sokmak isteyenlere inat biz kardeşlik yolunda emin adımlarla ilerliyoruz. Bu bölgenin halkları yüzlerce yıl barış içinde, huzur içinde ve refah içinde yaşadılar. Tarihin omuzlarımıza yüklediği sorumluluk çerçevesinde bizlerin de ülkelerimiz arasındaki ekonomik ilişkileri geliştirerek bölge halklarının refahına katkıda bulunmamız gerekiyor."

Arap ülkelerinin ekonomik potansiyel ve önemini yeniden keşfederek ilişkileri derinleştirmek ve çeşitlendirmek üzere büyük çaba gösterdiklerini de vurgulayan Çağlayan konuşmasına şöyle devam etti: "2002 yılında Türkiye ve Arap ülkeleri arasında 5 milyar dolar olan ticaret hacmi, 2012 yılında 11 katına yani 55 milyar dolara yükseldi. Dünya üzerinde bu oranda ticaretimizin arttığı başka bir ülke grubu yok. 2012 yılında Türkiye’nin gerçekleştirdiği 152 buçuk milyar dolarlık ihracatın yaklaşık dörtte birini, yani 36,2 milyar dolarını Arap ülkelerine yaptık. Arap ülkelerinden ithalatımız ise 19 milyar dolar ile 2012 yılı toplam ithalatımızın yaklaşık yüzde 8’ine karşılık geldi. Bir gurur tablosu müteahhitlik sektöründe de karşımıza çıkıyor: Bugün Türk müteahhitleri tüm Arap coğrafyasının imarında en önemli aktörleri arasında yerini almış durumda. Tüm Arap ülkelerinde hastane, okul, yol havaalanı gibi birçok yapı, ülkemiz müteahhitleri tarafından yapılmıştır, yapılmaktadır."

Arap ülkelerinin Türkiye'deki yatırımlarında tüm dünyanın dikkatini çekecek seviyede artış sağladığını anlatan Çağlayan, "2002 yılında ülkemizde yalnızca 5 milyon dolar gibi çok küçük bir değerde Arap yatırımı varken, 10 yılda ülkemize gelen Arap yatırımı 9 milyar dolara yaklaştı" diye konuştu.

ARAPLARA KENDİ İÇİNİZDE DAHA ÇOK TİCARET YAPIN MESAJI VERDİ

Arap ülkelerinin kendi aralarında olan petrol dışı ticaretinin çok düşük seviyelerde olduğuna dikkat çeken Çağlayan AB ülkelerinin birbirleri ile ticareti yüzde 60 seviyelerinde iken Arap Ligi ülkelerinin birbirleri ile olan ticareti sadece yüzde 11 düzeyinde olduğunu söyledi.

İslam ülkeleri arasındaki ticaretin de aynı seviyelerde olduğunu ifade eden Çağlayan şunları söyledi: "Büyük Arap Serbest Ticaret Alanı (GAFTA) ve Körfez İşbirliği Konseyi (KİK) gibi iki önemli platformla aralarındaki ticareti serbestleştirmiş Arap ülkelerinin kendi içlerindeki ticareti daha yüksek seviyelere çıkaracağına inanıyorum. Bu işbirliğini daha yukarılara çıkarmak bizlerin elinde. Bu coğrafyanın bereketli hamuru, Arap ülkelerinin ve Türkiye’nin biraraya gelerek ortaya koyacağı maya, daha büyük ürünler verebilir. Dinamik insan gücü, zengin enerji ve tarım kaynakları, turizm kapasiteleri ve rekabetçi işletme maliyetleri ile bu ülkeler daha çok şey yapabilir."

Arap Ligi Ekonomik İşlerden Sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı Muhammed A. Al Twaijri ise toplantının Arap ülkeleri ile Türkiye arasındaki ilişkilerin geliştirilmesi adına önemli olduğunu vurguladı. Türkiye ile Arap ülkeleri arasındaki ilişkilerin derinliğine dikkat çeken Twaijri din birliğinin önemine işaret etti. Bu toplantının ilişkilerin geliştirilmesi için motor görevi göreceğini anlatan Twajijri yatırımın olduğu yerde gelişmenin ve refahın olacağını kaydetti.

Konuşmaların ardından aile fotoğrafı çektirilirken toplantı basına kapalı olarak sürüyor.
NOT: Haber sitemizde Haber Kaynağı belirtilmeyen haberler İhls Haber Ajansı (İHA)'ya aittir. Haber sitemiz daha Önce İHA Abonesiydi. Kaynağı belirtilmeyen bu tür Haberleri alıp kullananlar bunun yasal sorumluluklarını kabul etmiş sayılırlar. Ayrıca, Yorum kısmına kredi reklamı, organ kaçaklığını teşvik edici yorum yapanların IP'leri savcılığa verilecektir.

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner716

banner711

Otelde Pazarlık olur mu?

Haberi Oku