Fendoğlu, Kamyoncu ve Nakliyatcı Esnaflarının Sorunlarını Dile Getirdi

Milliyetçi Hareket Partisi Malatya Milletvekili Mehmet Fendoğlu, Kamyoncu ve Nakliyatcı Esnaflarının Sorunları ile alakalı MHP Milletvekilleri ile birlikte basın açıklaması yaptı.

Fendoğlu, Kamyoncu ve Nakliyatcı Esnaflarının Sorunlarını Dile Getirdi
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Kamyoncu ve Nakliyatcı Esnaflarının sorunları ile Basın açıklamasına Malatya Milletvekili Mehmet Fendoğlu, Hatay Milletvekili Lütfi Kaşıkçı, Yozgat Milletvekili Ethem Sedef, Aksaray Milletvekili Ramazan Kaşlı, Şanlıurfa Milletvekili İbrahim Özyavuz, Eskişehir Milletvekili Metin Nurullah Sazak, Ordu Milletvekili Cemal Enginyurt, Adana Milletvekili Ayşe Sibel Ersoy, Tokat Milletvekili Yücel Bulut, Kocaeli Milletvekili Saffet Sancaklı, Düzce Milletvekili Ümit Yılmaz, İStanbul Milletvekili Mehmet Bülent Karataş ve İzmir Milletvekili Tamer Osmanağaoğlu katıldı.

MHP Malatya Milletvekili Mehmet Fendoğlu’nun basın açıklaması;

“Basınımızın Kıymetli Üyeleri Bugün Milliyetçi Hareket Partisi Milletvekilleri Olarak Ülkemizdeki Büyük Sorunlardan Bir Tanesi Olan Nakliyatçılar Ve Kamyoncuların Sesi Olmak İçin Buradayız.

Şöyleki;

Hayatın Her Alanında Sofradaki Sebzeden Giydiğimiz Elbiseye Evimizdeki Eşyalardan Oturduğumuz Binaların Yapımına Kadar Birçok Alanda Kamyoncu Esnafımızın Emeği Sayesinde Mal Ve Hizmet Ürünlerini Ulaşıp Tüketiyor Hatta İnşa Ediyoruz.

Bu Kadar Emek Veren Kamyoncu Esnaflarımızın Son Günlerde Yaşadığı Sıkıntılar Artarak Devam Etmektedir Ve Seslerini Duyurmaya Çalışıyorlar.

Bizler De Onların Seslerine Kulak Verip, Sıkıntılarını Gidermek İçin Elimizden Geleni Yapmak İstiyoruz.

Özellikle Dijital Takograf Uygulaması

Ulaştırma Elektronik Takip Ve Denetim Sistemi

E Fatura

Mazot Fiyatları

Sgk Ve Bağ-Kur Primleri, Araç Muayenesi Egzoz Pulu, Ehliyet, Src, K Belgesi, Garaj Ücreti, Yol Ücreti Gibi Birçok Zorunlulukla Mücadele Eden Kamyoncu Esnafımız Bunlarla Mücadelenin Yanında Ailelerinin Geçimini De Sağlamaya Çalışıyorlar.

Son Dönemde Yapılan Düzenlemelerin Esas Ve İçeriğine Yani Tamamı Üzerine Karşı Değiliz.

Ancak Bu Düzenlemelerin Hayata Geçirilmesi Sırasında Yani Ülkemizin Sosyolojik Yapısına Tam Uyum Sağlanması Noktasında Bir Takım Sorunlar Olduğunu Görmekteyiz.

Yani Nakliyeci Ve Kamyoncu Esnaflarımızın Halihazırdaki Yaşadıkları Sorunlar Tam Aşılmamışken Yeni Bir Külfet Getirmesini Engellemekten Bahsediyorum.

Bu Konuda Özellikle Dijital Takograf Uygulaması İçişleri Bakanımız Sayın Süleyman Soylu Açıklama Yaparak 10 Temmuz 2020'ye Kadar Ertelendi Dedi.

Fakat; Şoför Esnafımızın Büyük Çoğunluğunu Mağduriyete Sevk Edecek Bir Uygulama Şu Anki Haliyle.

2015 Yılından İtibaren Başlanılan Bu Dijital Takograf Uygulaması Şoförlerimize Günlük 9 Saat Sefer Saati Getiriyor.

Avrupa'da Hala Analog Takograf Yaygın İken Ve Mevcut Yol Şartlarında Avrupa'da 9 Saatte 800 Kilometre Mesafe Kat Ediyor Şoförler,

Ülkemizde 9 Saatte Ortalama 300-350 Kilometre Yol Alabilmektedir .

İşte Ülkemiz Şartlarına Uyumalı Derken Bundan Bahsediyoruz.

Şoför Esnafımız Günlerce Sürecek Yol Kat Ediyorlar. Evlerine Ekmek Ulaştırmak İçin Bir De Tam Altyapısı Oluşturulmamış Sistemleri Uygulamaya Kalktığımızda Esnafın Üzerine Bir Yük Daha Binecektir.

Yine Ulaştırma Ve Altyapı Bakanlığımızın Kaçak Taşımacılığı Engelleme Amacıyla Ulaştırma Elektronik Takip Destek Sistemine U-Etds Geçiş Süreci Var.

Bu Sistemde Altyapısı Henüz Oluşturulmamış Ve bu Eksiklikten Dolayı 1 Ocak 2024’e Kadar Ertelenmiştir.

Kamyoncu Esnafımız Bu Sistem İle Yük Aldığı Zaman 6 Saat İçerisinde Ulaştırma Bakanlığı'na Bildirmesi Gerekiyor. Fakat Mevcut Halde Esnafımız Neyi Nereye Bildireceğiz Diyorlar.

Çünkü Bir Altyapı Mevcut Değil. Altyapısı Mevcut Olmayan Bu Sistem Şoför Esnafımıza Sıkıntı Yaşatır.

Aynı Şekilde E Fatura Sistemi De Esnafımıza Sorunlar Yaşatacağı Görünüyor.

Burada Bilgisayar Kullanmasını Bilmeyen Birçok Esnafımız Mevcut, Sadece Kamyoncu Esnafımız Değil Bakkalından, Nalburcusuna, Birçok Alanı İlgilendiriyor Bu Durum Burada Da Bir Düzenlemeye Acilen Gidilmelidir.

Taşımacılık Sektöründe Diğer Bir Sorun Da Yetki Belgesi 530 Bin Yetki Belgesi Ve Toplamda Da 1 Milyon 350 Bin Kayıtlı Taşıt Var.

Bu Kayıt Dışılığın Da Önüne Geçilmelidir.

Esnafımız Taşımacılık Yapmak İçin 300-350 Bin Gibi Fahiş Bir Rakamlarda Belge Alıyor, Alınan Belgeler İle 100 Ton Üzerinde Taşımacılık Yapacaklar İçin Geçerli İhalelere Giriliyor, Fakat Yapılan İhalelerde Bu Belgelerin Olup Olmadığı Sorulmuyor.

Alınan Belgelerin Denetimi Ve Kontrolleri Sağlam Yapılmalı Ve Yapılacak Her Uygulama Bize Yani Bizim Esnafımızın Koşullarına Göre Yapılmalıdır.

Kolaylaştırılmalıdır, Esnafa Başka Bir Yük Getirmeden.

Bu Sorunların Tamamının Bir An Önce Çözüme Kavuşması Gerekmektedir.

☑  Mazot Fiyatları İle Mücadele Eden Kamyoncu Ve Şoför Esnafımıza Ucuz Mazot İmkanı Sağlanmalı

  Esnafımızın Bağkur Ve Sgk Primleri İle Emeklilikteki Prim Gün Sayısı İndirilmeli.

  Şoför Esnafımıza Bir Defaya Mahsus Ötv'siz Araç İmkanı Sağlanmalıdır.

Hepinize teşekkür ederim.”

Bakmadan Geçme