Cumhurbaşkanı Gül, Polonya Cumhurbaşkanı Onuruna Yemek Verdi
banner693
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, “Polonya, Lozan Anlaşması’ndan bir gün önce Türkiye’yi tanımıştır. Cumhuriyet'in ilk yıllarında, Polonyalı mühendis ve uzmanlar ülkemizde çok önemli görevler üstlenmişlerdir” dedi.

Cumhurbaşkanı Gül ve eşi Hayrünnisa Gül, Polonya Cumhurbaşkanı Bronislaw Komorowski ve eşi Anna Komorowska onuruna Cumhurbaşkanlığı Köşkü’nde akşam yemeği verdi. Akşam yemeğine, Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, Yüksek Öğretim Kurulu Başkanı Gökhan Çetinsaya, Savunma Sanayi Müsteşarı Murad Bayar, milletvekilleri, akademisyenler ve Polonyalı öğrenciler katıldı. Cumhurbaşkanı Gül, yemek öncesi yaptığı konuşmada, Türkiye ve Polonya’nın diplomatik ilişkilerinin 600. yıldönümünün kutlandığını belirterek, tarihte ilişkileri bu kadar uzun soluklu ve yoğun olan çok fazla devlet olmadığını belirtti. Gül, iki ülke ilişkilerinin altı asırlık mazisinin siyasi olduğu kadar beşeri bağlarının da temelini oluşturduğunu kaydederek, “Nitekim, tarihe mal olan birçok Polonyalı, ortak kültürümüze ve ilişkilerimize kattıkları zenginlikle hatırlanmaktadır. Bu yoğun etkileşim, izlerini günümüzde de etkisini güçlü şekilde hissettirmektedir. Misal vermek gerekirse, 17’inci yüzyılda İstanbul’daki Lehistan Büyükelçisi, dönemin en önemli Türkçe sözlük ve gramer kitabını kaleme almıştır. Osmanlı Saray müziğini notalara kaydeden ilk isim, bizdeki adıyla Ali Ufki Bey, sizde bilinen adıyla Voyçek Bobovski’dir. Yarın birlikte açılışını yapacağımız 600. Yıl Sergisi’nde eserleri yer alan Şılebovski, Osmanlı Saray ressamıdır” ifadelerini kullandı.

Sultan Abdülmecid’in, iadeleri için yapılan baskılar karşısında “tacımı veririm, tahtımı veririm, ama devletime sığınanları asla geri vermem” ifadelerini örnek veren Gül, “Köklü tarihimiz boyunca Türkiye'ye gelen ve kendilerini bağımsızlık mefkûresine adayan bu kadirşinas Polonyalı dostlarımız, bizim de kahramanlarımız olmuştur. Prens Adam Çartoriski liderliğindeki Polonyalıların, Türkiye’yi kendilerine ikinci vatan edinmelerini sağlayan anlayış budur. Polonya’yı 1795-1918 arasında tarih sahnesinden silmeyi hedefleyen meşum teşebbüsün tanınmadığı bu topraklarda, iki ülke halkı tarafından yaygın biçimde kabul edilen rivayete göre, Lehistan Büyükelçisinin yerini Osmanlı Sarayı’nda 123 yıl boyunca hazır tutan dostluk anlayışı da budur” diye konuştu.

“KADİRŞİNAS POLONYALI DOSTLARIMIZ, BİZİM DE KAHRAMANLARIMIZ OLMUŞTUR”

Gül, iki ülke arasındaki dostluğun Cumhuriyet döneminde de güçlü biçimde sürdüğünü kaydederek, “Polonya, Lozan Anlaşması’ndan bir gün önce Türkiye’yi tanımıştır. Cumhuriyetin ilk yıllarında, Polonyalı mühendis ve uzmanlar ülkemizde çok önemli görevler üstlenmişlerdir. Benim de memleketim olan Kayseri’deki fabrikada, 1930’lu yıllarda Polonya tasarımı, P-24 tipi uçak üretilmiş olması, bu kapsamdaki işbirliğimizin en güzel örneğidir” dedi.

“Stratejik tercihimiz olan AB üyeliğinin, Polonya ile işbirliğimize ilave boyutlar kazandıracağını düşünüyoruz. Bu vesileyle, Polonyalı dostlarımızın AB katılım sürecimize verdiği destek için bir kez daha teşekkür ediyorum” diyen Gül, şunları kaydetti:

“Desteğinizin güçlü ve görünür biçimde devam edeceğine güveniyoruz. Güçlü bir temel üzerine inşa edilen ilişkilerimizi, genç nesiller geleceğe taşıyacaktır. Bugün 2 binden fazla Türk gencin, Polonya’daki üniversitelerde eğitim görmesi, ilişkilerimizin geleceğine güvenle bakmamızı sağlamaktadır. Diplomatik ilişkilerimizin tesisinin 600. yıldönümü vesilesiyle Türkiye’de ve Polonya’da düzenlenecek etkinliklerin de, kadim dostluğumuzu ve ilişkilerimize damgasını vuran işbirliği ve ortaklık ruhunu pekiştireceğine olan inancım tamdır.”

Polonya Cumhurbaşkanı Komorowski yaptığı konuşmada, şunları kaydetti:

“Polonya Cumhurbaşkanı için Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı’na ‘sevgili kadim dostum’ demek büyük bir mutluluk. Özellikle Polonya Türkiye ilişkilerinin 600. yıl dönümünün kutlandığı dönemde ‘dost’ kelimesini kullanmak özel bir önem taşıyor. Hepinize hatırlatmak isterim ki, bu ortak ilişkilerimizin 600 yıl süren döneminin 25 yılı savaşla geçti. Bu 600 yıllık dönem sadece iki ülkenin işbirliğine dayanmıyor, bu aynı zamanda iki milletin arasındaki sempatinin de kanıtıdır. Bu 600 yıllık dönem Türklerle Polonyalıların takip ettiği ortak yolun tarihi hikayesidir.”

"POLONYA VE TÜRKİYE’NİN SINIR KOMŞUSU OLDUĞUNU UNUTMAMAMIZ GEREKİYOR"

600 yıl süren dönemde Türkiye ile Polonya’nın Avrupa’da güçlü iki ülke olduğunu hatırlatan Komorowski, “Polonya ve Türkiye’nin sınır komşusu olduğunu unutmamamız gerekiyor. Ama bu 600 yıllık dönemde ülkelerimizin zayıf düşmesinden bahsedebiliriz. Bu dönemde Polonya Avrupa haritasından 123 yıllık bir süre için tamamen silinmiştir. Aynı zamanda ülkelerimizin bağımsızlıklarını güçlü bir şekilde müdahale eden yabancı güçlerin ortaya çıktığı dönemdir. Özellikle 19. yüzyılda birçok Polonyalının Türkiye’de şimdiki İstanbul’da sakin bir liman bulduklarını hiçbir zaman unutmayacağız ve Türkiye onlar için yeni bir vatan, ev olduğunu her zaman hatırlayacağız” ifadelerini kullandı.

“Her zaman sonraki nesillere Polonya Büyükelçisi’ni bekleyen padişahla ilgili rivayeti anlatacağız ve anlatmaya devam edeceğiz” Komorowski şunları kaydetti:

“Bu güzel rivayet Türkiye’nin hiçbir zaman Polonya’nın bölündüğünü, bölünmüş Polonya’nın gerçekleşmesini kabul etmediğini ve her zaman Polonya’nın bağımsızlık uğruna çabalardı desteklediğinin kanıtıdır. Her iki milletimizin de modernleşme yolunda çabalarında da paralellikten bahsedebiliriz. Burada Türkiye’de yeni evini bulan, Türkiye’ye göç eden Polonyalılarında yeni vatanlarının gelişimine katkılarının olmasını istediklerini hatırlatmak isterim. İki milletin tarihi arasındaki paralelliğin, iki ülke, iki devlet rejimi için Cumhuriyet rejimini seçtikleri için çok önemli rol oynadığını düşünüyorum. Bundan dolayı, bağımsızlığına 1918 yılında yeniden kavuşan Polonya, Türkiye Cumhuriyeti’ni bağımsız olarak tanıyan ilk ülkeydi. Polonyalılar hala Türk milletinin özelilikle Türk milletinin önderi Mustafa Kemal Atatürk’ün azmine ve Türkiye’yi bağımsızlığa kavuşturma çabalarına büyük bir hayranlıkla bakmaktadır. İki ülkenin paralel ve beraber takip ettiği yolun inşa etmeye devam ediyoruz.”

Türkiye’nin Polonya’nın NATO üyeliğini desteklediklerini ifade eden Komorowski, “Türkiye Polonya’nın NATO’ya girmesi için çabaları sarf ederken, Türkiye’nin çabalarını hiç bir zaman unutmayacaksak, biz şimdi Türkiye’nin Avrupa Birliği’ne götürecek yolda desteklemek isteriz ve destekleyeceğiz” şeklinde konuştu.

NOT: Haber sitemizde Haber Kaynağı belirtilmeyen haberler İhls Haber Ajansı (İHA)'ya aittir. Haber sitemiz daha Önce İHA Abonesiydi. Kaynağı belirtilmeyen bu tür Haberleri alıp kullananlar bunun yasal sorumluluklarını kabul etmiş sayılırlar. Ayrıca, Yorum kısmına kredi reklamı, organ kaçaklığını teşvik edici yorum yapanların IP'leri savcılığa verilecektir.

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
banner691

1xBet Türkiye şirketi nin özgünlüyü

Haberi Oku