Güncel-44:
Malatya'da Demokrasi ve Şehitler mitingi
banner568
15 Temmuz’da Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) tarafından düzenlenen ve başarısızlıkla sonuçlanan darbe girişiminde tanklara, F16’lara ve ağır silahlara direnerek dünyada eşine az rastlanır bir mücadele sergileyerek milli iradeye sahip çıkan vatandaşlar ‘Demokrasi ve Şehitler Mitingi’ne saatler kala alana gelerek adeta tek vücut oldu.

Malatya’da Soykan Meydanında gerçekleşen Demokrasi ve Şehitler Mitingi’ne 50 bine yakın vatandaşın yanı sıra, Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, Malatya Valisi Mustafa Toprak, 2.Ordu Komutanı Korgeneral İsmail Metin Temel, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Malatya Milletvekili Öznur Çalık, AK Parti Malatya Milletvekili Nurettin Yaşar, Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır, İlçe Belediye Başkanları, İlçe Kaymakamları, İnönü Üniversitesi Rektörü Ahmet Kızılay, Malatya İl Emniyet Müdürü Ömer Urhal, AK Parti Malatya İl Başkanı Hakan Kahtalı, CHP İl Başkan vekili Ahmet Küçükşahin, MHP İl Başkanı Mehmet Erdem ile STK temsilcileri katıldı.

Meydan üzerine kurulu platformda vatandaşlara ilk seslenen isim MHP Malatya İl Başkanı Mehmet Erdem oldu. Erdem konuşmasında, “15 Temmuz’da Türkiye’nin üzerine karabulutlar çöktü ama bu karabulutları sadece Allah’a secde eden bu milletin evlatları dağıttı. Allah hepinizden razı olsun, Rabbim bize bir daha böyle günler yaşatmasın” dedi.

Daha sonra CHP Malatya İl Başkanı Enver Kiraz’a vekaleten Yeşilyurt İlçe Başkanı Ahmet Küçükşahin platforma çıktı. Aynı zamanda Balyoz davasında mağdur olan ve emekli bir asker olan Küçükşahin, darbe girişimine karşı en büyük kahramanlığı halkın gösterdiğini söyleyerek “Her şerde bir hayır var derler. Bu darbe girişimin ardından da birçok hayır ortaya çıktı bunların en önemlisi demokrasi bilincinin artmasıdır” diye konuştu.

Küçükşahin’in ardından söz alan AK Parti Malatya İl Başkanı Kahtalı ise, “Bugün birlik ve beraberlik günüdür. Bugün tüm dünyanın gözü Türkiye’de, bizler de bu gün bir ve tek olduğumuzu bütün dünyaya bir kez daha gösterdik. Allah bizimledir. O hainlerin hileleri işe yaramamıştır, boşa gitmiştir. Biz böyle bir ve beraber olduğumuz sürece Pensilvanya’daki bunak başta olmak üzere vatana ihanet içinde olan herkes rezil olmaya devam edecektir. Kimse bizim üzerimizde operasyon yapmaya kalkmasın. Çünkü bu millet vatan için canını vermeye hazırdır. Herkes bunu böyle bilsin” ifadelerini kullandı.

Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır da, “Günlerdir milletimiz; bayrağına, vatanına, demokrasisine ve özgürlüğüne sahip çıkmaktadır. Bu onurlu duruşunuzdan dolayı sizleri yürekten tebrik ediyorum. Böyle bir dik duruşun dünyada dahi örneği yok. Sizlerle ne kadar gurur duysak azdır. Konu vatansa; kenetlenmeyi, dik durmayı ve özellikle vatan için canımızı vermeyi bildiğimiz takdirde yedi düvel gelse bu ülkenin bir karış toprağına zarar vermeye gücü yetmeyecektir inşallah” şeklinde konuştu.

Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır’ın ardından vatandaşlara hitap eden AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Malatya Milletvekili Öznur Çalık ise, “Malatya darbe girişiminin ilk gününden itibaren vatanı için yolunu belirledi ve dimdik durdu. Bugün 81 ilimizin hepsinde demokrasi ve şehitlerimiz için mitingler var. Eğer milletim darbe girişiminin yaşandığı gece meydanlara çıkmasaydı, tankın önüne yatmasaydı, helikopterlere çelme takmasaydı 15 Temmuz Türkiye tarihine kara bir leke olarak geçecekti. Ama sizin dik duruşunuz sayesinde 15 Temmuz tarihe ‘demokrasi bayramı’ olarak geçmiştir. Buradan tüm dünyaya haykırıyoruz: Bundan sonra bu ülkeye darbe yapmak isteyen karşısında 78 milyonu bulacak ve haddini bilecek. Bu millet olduğu sürece inşallah bu darbeler Türkiye’nin üstünde artık olmayacak” ifadelerine yer verdi.

Vali Toprak, katılımcıları selamlayarak ve hoş geldiniz diyerek sözlerine başladı. “15 Temmuz 2016 günü Türk Silahlı Kuvvetlerimizin içerisine maalesef kene gibi yapışmış hain teröristlerin, ülkemizin yüreğine, bağrına, Şerefli Türk Silahlı Kuvvetlerimize, değerli Cumhurbaşkanımıza, milletimizin iradesinin merkezindeki Türkiye Büyük Millet Meclisimize ve siz değerli Milletimize hançer gibi saplanan o hain kalkışmasını yaşadık. Bu kalkışma ile iç çatışma çıkararak ülkemizi Suriyelileştirmek istediler. Ama o andan itibaren Sayın Cumhurbaşkanımız, Sayın Başbakanımız, Sayın Meclis Başkanımız, Sayın Milletvekillerimiz ve sizler o ihanetin karşısında dimdik ayakta durarak, bu meydanları doldurarak milletimizin gücünü, milletimizin birliğini adeta haykırarak gösterdiniz. Bu meydanda 24 gün 24 saat süreyle milletimizin gücünü göstermek adına nöbet tuttunuz, bu nöbetle birlikte dışarıda ülkemizi bölmek isteyen, içeride ihanet etmek isteyen içimize kene gibi yapışan o hainlerin hesaplarını tersine çevirdiniz.

Bizlerde başta Cumhurbaşkanımız, Hükümetimiz ve Devletimizin Kurumlarından ve Değerli Malatyalılardan aldığımız güçle Malatya’da meydana gelebilecek, sizleri üzebilecek, ülkemizin bekasını yok edecek her türlü olumsuzluğun, olumsuz niyetin karşısında sizlerle birlikte durarak bunları defetmeyi bildik. Bu 15 Temmuz kara lekesinin karşısında dimdik duran sizlere karşı ihanet şebekeleri boş durmadı, provokasyonlarla aramıza nifak sokmak istediler ama başaramadılar. Burada bulunan tüm siyasi partilerimiz, sivil toplum örgütlerimiz, meslek kuruluşlarımız, büyükşehir belediyemiz, emniyet güçlerimiz, jandarma güçlerimiz, Türk Silahlı kuvvetlerimizin içerisindeki hainleri def ettikten sonra geriye kalan şerefli mensupları ve sizlerle birlikte bu provokasyonları, bu nifakı ve olumsuzlukları da def ettik. Sizlere minnettarlığımızı sunuyoruz ve halkımız olarak sizlere teşekkür ediyoruz.

Siz burada Malatya’nın vakarını, duruşunu tüm Türkiye’ye gösterdiniz. Şu an burada bulunan Bakanımızdan komutanımıza, milletvekillerimizden büyükşehir belediye başkanımıza, ilçe belediye başkanlarımızdan siyasi parti başkanlarımıza, dedelerimizden sivil toplum örgütü başkanlarına, el cümle hepiniz, hepimiz hep birlikte Türkiye Cumhuriyeti Devletimizi payidar kılmak adına, devletimizin bekasını sonsuza kadar yaşatmak adına geçmişten aldığımız o emaneti geleceğe iyi bir şekilde tevdi etmek adına, bundan sonrada canımızı ortaya koyarak hep birlikte yolumuza devam edeceğiz. Allah, devletimizi, milletimizi, ordumuzu var etsin, her türlü kazadan beladan uzak etsin, hainlere fırsat vermesin” diyerek dua edip “Hep birlikte sevgi ile, kardeşlik ile, gönlümüzden ruhumuzdan aldığımız o güç ile o gücün temeli olan Allah’a olan inancımız ve burada yaşayan tüm vatandaşlarımız, ülkemizin 80 milyonu ile birlikte geleceğe bu güzellikleri hep birlikte taşıyacağız, yaşayacağız ve yaşatacağız. Şehitlere rahmet, gazilere acil şifalar diliyorum.” diyerek sözlerini tamamladı.

Sahneye son olarak Gümrük Ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci çıktı. Bakan Tüfenkci, burada yaptığı konuşmada, darbecilerin ülkeye istikamet çizmeye çalıştığını dile getirerek, “Eğer bu ülkeye birileri istikamet çizecekse o da bu meydanları dolduran millettir” diye konuştu.

Tüfenkci, “15 Temmuz akşamı sizler bu sokakları, bu meydanları doldurdunuz. Darbeciler ise o gün kardeşlerimizi, analarımızı, evlatlarımızı katlediyor ve ülkeye istikamet çizmeye çalışıyorlardı ama Türkiye’ye eğer istikamet çizilecekse bu istikameti işte o tankların altına yatanlar, silahların karşısında göğsünü siper edenler çizer. Eğer bu ülkeye bir eksen çizilecekse bu ekseni ancak o meydanları dolduran bu millet çizer. O hainler Battalgazi’nin torunlarını hiç tanımamışlar. Bu vesile ile o gece bu vatan ve millet için canını veren bütün şehitlerimize Allah’tan rahmet, yaralılarımıza da şifa diliyorum. Bugün burada demokrasiden bahsedebiliyorsak bunu şehitlerimize ve gazilerimize borçluyuz. Cumhurbaşkanımız ve Başkomutanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın çağrısıyla abdestini alarak canhıraş bir şekilde sokağa atarak, vücudunu kurşunlara siper edenler bu vatanın gerçek sahipleridir. Kendinizle ne kadar övünseniz azdır. Milletimiz canını verdi ama özgürlüğünden vazgeçmedi. Ben bu noktada bütün emniyet teşkilatımıza, belediye başkanlarımıza, bütün sivil toplum kuruluşlarımızın temsilcilerine ve basın mensuplarımıza da teşekkürlerimi iletiyorum. Biz bu meydanlara sahip çıktığımız sürece asla ve asla darbe seveler emellerine ulaşamayacaktır” şeklinde konuştu.

Konuşmaların sonunda İstanbul Yenikapı Meydanında düzenlenen “Demokrasi ve Şehitler Mitingi” meydanda canlı yayınla izlendi ve tüm katılımcılarla birlik ve beraberlik mesajı veren toplu fotoğraf çektirildi.

Loading...


İHA

NOT: Haber sitemizde Haber Kaynağı belirtilmeyen haberler İhlas Haber Ajansı (İHA)'ya aittir. Haber sitemiz İHA Abonesidir. Kaynağı belirtilmeyen butür Haberleri alıp kullananlar bunun yasal sorumluluklarını kabul etmiş sayılırlar.
Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
İlgili Haberler


Haberi Oku

<