Analist Adam

Analist Adam

Hoş Geldin Ya Şehri Ramazan

Hasan YAĞMUR (Malatya Gerçek Haber)

 

Yıllar birbirini kovuyor, mevsimler hız kesmeden ardı ardına geliyor. Daha dün kışı, baharı yaşarken bugün yazı yaşıyoruz. Dünya baş döndürücü bir hızla dönerken bizler ona yetişmeye, tutunmaya çalışıyoruz.

Dünyanın bu hızlı dönüşünde Allahın bahşettiği nefes sayesinde yine bir ramazan ayını yakalıyor onu hasretle, özlemle kucaklıyor, bağrımıza basıyoruz. Günahlardan arınmak ve ebedi saadete kavuşmak için Ramazanı vesile ederek Rabbimize iltica ediyoruz. Hoş geldin, safalar getirdin, Ey Şehri Ramazan…
 
İslam dünyası kan ağlasa, din düşmanları her ramazan iftar sofralarımıza kan doğransa, yediğimiz yemekler bir bir boğazımıza dizilse, yanı başımızdaki İslam ülkelerinde kurulan açık mezbahanelerde Müslümanlar Allahu Ekber diyerek birbirini boğazlasa, kardeşlerimizin kan kokusu genzimizi sızlatsa, yüreğimizi cayır cayır yaksa da, sen hoş geldin. Ey Şehri Ramazan, evlerimize huzur bereket ve esenlikler getirdin.
 
Günde kaç kere kendi kendimize Müslümanlar diri diri yakılırken,en insani ihtiyaçları ellerinden alınırken, en korkunç işkenceler  altındayken nasıl gülebiliyoruz, nasıl yiyip içebiliyoruz? Sorusuna yanıt ararken sen hoş geldin, Ey Şehri Ramazan…
 
Aile fertlerinin İftarda, sahurda bir araya gelip dualar mırıldanmasını bir yudum suyun, bir parça ekmeğin  değerini idrak etmeyi ne kadarda  çok özlemişiz.
 
Seninle fakire İnfak etmeyi, yoksulun hali ile hemhal olmayı, zekât vermeyi, sıkıntılı olanların sıkıntılarını gidermeyi ne kadarda çok özlemişiz…
 
Her sene tespih tanesi gibi dağılan Müslümanları oruçla, namazla bir araya getirip, hizaya dizmeni ne kadarda çok özlemişiz…
 
Müslümanlar senin gelişinle bir parça nefes alacak,  İslam ümmetinin kurtuluşu için rabbine niyazda bulunacak, ağlayacak, sızlayacak yüce Allah’tan duasının kabulünü dileyecek.
Seninle bir ay azgın şeytanlar bağlanacak, dünya hasret kaldığı rahmeti, güzelliği kucaklayacak ve getirdiğin huzuru kana kana içecek.
 
Bunlar, tövbe edenler, ibadet edenler, hamd edenler, oruç tutanlar, rükû ve secde edenler, iyiliği emredip kötülükten alıkoyanlar ve Allah’ın koyduğu sınırları hakkıyla koruyanlardır. Mü’minleri müjdele”. (Tevbe Suresi 112) diyen Kuran sesleri hanelerden semaya yükselecek.
 
Paslanmış gönüller seninle cilalanıp ruhlar aydınlanacak, bin aydan daha hayırlı olan kadir gecesi dünyaya nur gibi doğacak ve sayısız mümin Peygamber Efendimizin; “Kim Allah Teâlâ yolunda bir gün oruç tutsa, Allah onunla ateş arasına, genişliği sema ile arz arasını tutan bir hendek kılar” (Tirmizi, Cihad 3, (1624)) hadisi ile oruç tutan müminler, Allah’ın affına, mağfiretine mazhar olacak.
 
 Yüce Allah’ın Kur'an'da " Ramazan ayı insanları kurtuluş yoluna götüren, doğruyu yanlıştan ayıran Kur'an'ın indiği aydır. "(Bakara suresi, ayet 185)  Ayet-i Celilesinde buyurduğu gibi insanlığın kurtuluşu için gönderilmiş olan Kuran-ı Kerim bu ayda çokça okunacak, sema Kuran sesleriyle inleyecek.
 
Seninle sabır, merhamet nefislere gergef gergef işlenecek. Artık yaşamın müminler için eziyete döndüğü bu dünyaya cennet bahçelerinden esintiler getirdin. Hoş geldin, Ya Şehri Ramazan… Hoş geldin evlerimize, gönüllerimize hoş geldin…

Önceki ve Sonraki Yazılar
Analist Adam Arşivi