İnönü Üniversitesi'nin Para Ödüllü Yarışması Kabul Edilemez

İnönü Üniversitesi'nin Para Ödüllü Yarışması Kabul Edilemez
İnönü Üniversitesi'nin para ödüllü 'Deprem öyküleri' yarışması tepki yağmuruna tutuldu.

Malatya’da, İnönü Üniversitesi tarafından ‘Deprem Öyküleri’ adıyla ödüllü öykü yarışması yapılacak. Sözcü'de yer alan habere göre, üniversitenin gerçekleştireceği yarışmaya tepki gösteren CHP Malatya Milletvekili Veli Ağbaba “Deprem ile ilgili bu şekilde bir yarışmanın düzenlenmesini utanç verici, üzücü ve kabul edilemez” dedi.

Enkaz kaldırma faaliyetlerinin devam ettiği ve temiz içme suyuna erişim sorunu devam eden Malatya’da, İnönü Üniversitesi bünyesinde ‘Deprem Öyküleri’ yarışması düzenleniyor. 30’a yakın akademisyen ve yazar da bu yarışmada seçici kurulda yer alacak.

para-1.webp

ACILAR HÂLÂ TAZE

Üniversitenin yaptığı yarışmanın utanç verici olduğunu ifade eden CHP’li Veli Ağbaba “6 Şubat'ta yaşanan depremlerden etkilenen 11 ilin başında gelen Malatya'da bulunan İnönü Üniversitesi tarafından ‘Deprem Öyküleri' yarışması düzenlendiği kamuoyuna açıklandı. Acıları halen taze, hayatı halen normale dönmemiş bir kentin insanları ancak bu kadar kırılabilir” dedi.

Ağbaba, şunları aktardı:

“UTANÇ VERİCİ, ÜZÜCÜ”

Üniversite rektörünün, akademisyenlerin, yazarların jüri üyesi olduğu yarışmada bir de ödül konulmuş. Yani acınızı anlatın, kim en iyi anlatırsa o para ödülünü alacak deniliyor. Depreme ve depremden etkilenen depremzedelere çirkin bir bakış açısı. Oysa ki 65 öğrencisi ve 7 personelini kaybeden İnönü Üniversitesi’nin ismini acıların yarıştırılmasında değil deprem ile ilgili bilimsel çalışmalarda duymak isterdik. Deprem ile ilgili bu şekilde bir yarışmanın düzenlenmesini utanç verici, üzücü ve kabul edilemez değerlendiriyorum.

Önceki ve Sonraki Haberler
Bunlar da İlginizi Çekebilir