İZMİR:
Gazeteci-yazar Nur Batur Tobb İzmir Kadın Girişimcilerin Konuğu Oldu
Koordinatörlüğü İzmir Ticaret Borsası tarafından yürütülen TOBB İzmir İl Kadın Girişimciler Kurulu’nun 26 Kasım 2014 tarihinde İzmir Ticaret Borsası ev sahipliğinde düzenlediği “Kadının İş Dünyasındaki Yeri ve Önemi” konulu söyleşinin konuğu gazeteci-yazar Nur Batur oldu.
1976 yılında gazeteciliğe başlayan, mesleki kariyerinde birçok ünlü siyasi ile röportaj gerçekleştiren Unesco Türkiye Milli Komisyonu İletişim İhtisas Komitesi ve Unicef Milli Komitesi Danışma Kurulu Üyesi Nur Batur, katılımcılara mesleğinde yaşadığı deneyimleri aktardı. Söyleşiye İzmir Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Işınsu Kestelli, TOBB İzmir İl Kadın Girişimciler Kurulu İcra Komitesi Başkanı Betül Elmasoğlu ve İcra Komitesi üyeleri ile İzmir Ticaret Borsası Yönetim Kurulu üyelerinin yanı sıra iş dünyasının farklı kesimlerden kadın temsilciler katıldı.
Toplantının açılış konuşmasını gerçekleştiren İzmir Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Işınsu Kestelli, Türkiye’de kadın ve erkek arasında fırsat eşitliği bulunmadığına dikkat çekerek, “Dünya Ekonomik Forumu’nun yayımladığı 2013 cinsiyet ayrımcılığı raporuna göre 136 ülke arasında Türkiye’nin kadın-erkek eşitliği endeksindeki yeri 120’ncilik. Hepimiz bu durumun vahametinin ve bir an önce değiştirilmesi gerektiğinin farkındayız” dedi. Kestelli, Nur Batur’un 38 yıllık mesleki deneyimini aktaracağı söyleşinin, tüm katılımcılar açısından önemli bir fırsat olduğunu dile getirdi. Kestelli, “Nur Batur’un eşsiz birikiminin, kadınlarımızın iş ve sosyal hayatta karşılaştığı sorunların aşılması için yapılabileceklere daha geniş bir perspektiften bakmamızı sağlayacağına inanıyorum ve bu vesile ile Kadın Girişimciler Kurulu İcra Kurulumuza yaptıkları değerli çalışmaları için teşekkür ediyorum” dedi.
Nur Batur’u söyleşilerinde konuk etmekten duyduğu memnuniyeti ifade eden TOBB İzmir İl Kadın Girişimciler Kurulu İcra Komitesi Başkanı Betül Elmasoğlu ise nüfusunun yarısı kadın olan Türkiye’de, kadınların istihdam gücüne katılımının düşük olduğu yapılanmanın artık değişime uğraması gerektiğine dikkat çekerek bunun için herkese görev düştüğünü belirtti. Elmasoğlu, “Siyasette, ekonomide, kültür ve sanatta kadınlara daha çok yer verilmesi, eşitlik sağlanması artık insan haklarının bir gereği olarak değerlendirilmelidir. Türkiye’nin değişim, çağdaşlaşma, demokratikleşme için kadınların katkısına ihtiyacı vardır. Bu Türkiye için bir lüks değil, zorunluluktur. Dünya üzerinde, kadını eve kapatan, gelişmiş tek bir toplum yoktur” diye konuştu.
Mesleğindeki başarısını akademik alana da taşıyan ve halen Gazi Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde siyasi gazetecilik dersleri veren Nur Batur, İzmir’de iş dünyasının önde gelen kadın girişimcileriyle birlikte olmaktan duyduğu mutluluğu ifade etti. Batur, birçok gelişmiş Avrupa ülkesinden önce Türkiye’de kadınların seçme ve seçilme hakkını elde ettiğine dikkat çekerek, günümüzde kadınların yeteri kadar yer almadığı ve söz sahibi olmadığı hiçbir ülkede yönetimin sağlıklı olamayacağını belirtti. Gazateci-Yazar Nur Batur, Türkiye’de kadınların hak ettikleri yere ulaşabilmesi ve gelişmiş ülkelerle aramızda oluşan makasın kapanması için gelecek kuşakların çok daha fazla çaba sarf etmesi gerektiğini kaydetti. Cumhuriyetin 100. Yıl dönümüne 9 yıl kala, Anayasal ve yasal haklarına rağmen, kadınların Türkiye’nin kaderinde yeterince söz sahibi olamadığını, gerek kamu gerekse özel sektörde yönetim kademelerinde kadınların sayısının oldukça az olduğunu belirten Nur Batur, “Çağdaş, demokrat, kalkınmış bir Türkiye için mücadele bundan 90 yıl önce başladı. Yorulmadan, karamsarlığa kapılmadan, bayrağı yere düşürmeyip koşmaya devam etmek gerekiyor” dedi.
Batur, kadınların yönetimlerde oldukça az söz sahibi olduğu ülkemizde İzmir Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Işınsu Kestelli’nin kadınların yönetimde temsil edilmesi adına çok başarılı bir örnek teşkil ettiğini ve tüm kurumlarda kadın yöneticilerin artmasını temenni ettiğini söyledi. Günümüzde halen 3,5 milyon kadının okuma-yazma bilmediğini, 12-13 yaşındaki kızların evlendirildiğini ifade eden Nur Batur, “Bu konularda ülkemizde birçok kampanya yürütülüyor, ancak ne yazık ki sorun halen çözülebilmiş değil, bu tarz kampanyaların artarak devam etmesini temenni ediyorum” dedi. Özgür bir toplumu oluşturan öğenin kadın-erkek eşitliği olduğunu dile getiren Nur Batur, “Özeleştiri yapmalı ve kadınlarımızın iş gücüne katılımı konusunda nerede hata yapıldığına kafa yormalıyız. Dünyayı bilen yeni kuşakların bu uğurda bayrağı daha yükseklere taşıyacağına yürekten inanıyorum” diye konuştu.
Konuşmasının sonunda kadınların iş gücüne ve yönetim mercilerine katılımda yaşadığı sorunlara en etkin çözümün, Türkiye’de büyük bir potansiyele sahip olan kadınların toplumda, siyasette, devlet yönetiminde ve iş dünyasında daha aktif rol oynaması olduğunu ifade eden Batur, “Siyasette, devlet yönetiminde ve özel sektörde kadınlara yüzde 30 kota uygulayıp karar mekanizmalarında yer almalarını sağlamanın, Türkiye’nin hem demokratikleşmesini hem de kalkınmasını süratlendireceğine inanıyorum” dedi.
Etkinliğin sonunda Nur Batur’a söyleşiye vermiş olduğu katkı sebebiyle İzmir Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Işınsu Kestelli ve TOBB İzmir İl Kadın Girişimciler Kurulu Başkanı Betül Elmasoğlu tarafından plaket takdim edildi. Plaket töreninin ardından katılımcılar günün anısına toplu fotoğraf çektirdi.
NOT: Haber sitemizde Haber Kaynağı belirtilmeyen haberler İhls Haber Ajansı (İHA)'ya aittir. Haber sitemiz daha Önce İHA Abonesiydi. Kaynağı belirtilmeyen bu tür Haberleri alıp kullananlar bunun yasal sorumluluklarını kabul etmiş sayılırlar. Ayrıca, Yorum kısmına kredi reklamı, organ kaçaklığını teşvik edici yorum yapanların IP'leri savcılığa verilecektir.

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
banner711

Araç muayenesinde uzun süre bekleme sorunu...
İzmir’in Aliağa ilçesinde, en önemli sorunlardan biri olan yük ve yolcu taşımacılığı yapan şirketlerin...

Haberi Oku