Japon Uzman Malatya'da Deprem Açıklaması

Japon Uzman Malatya'da Deprem Açıklaması
Japon Deprem Uzmanı Yoshinori Moriwaki, Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından sadece Malatya’da değil, Kahramanmaraş ve Hatay’da da iki yıl depremlerin devam edeceğini kaydetti.

Seminer vermek üzere Malatya’ya gelen Moriwaki, eğitim öncesi gazetecilere açıklamada bulundu.

Japon Deprem Uzmanı Yoshinori Moriwaki, 6 Şubat’ta yaşanan Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından Malatya’ya üçüncü gelişinin olduğunu anımsatarak, “Malatya’da Maraş ve Hatay’da olduğu gibi ova tarafından yumuşak zeminin yeri tehlikeli diyebilirim. Bunun biraz zeminin iyi olduğu bölgelerde, sert zeminin olduğu yamaçlarda kentsel dönüşümün başlatılması iyi olacaktır” dedi.

Moriwaki, “Malatya için bir tehlike var mı?” sorusuna, “Sadece Malatya’da değil, Kahramanmaraş ve Hatay’da da bu 2 yıl depremler devam edecek. Ayrıca, Doğu Anadolu Fay Hattı Elazığ, Maraş ve Hatay diye geldi. Bundan sonra ne olur diye soracak olursanız denizin içindeki Kıbrıs tarafında ya da geri dönüp Bingöl, Muş, Bitlis, Van’a kadar o bölgede risk var diyebilirim.Türkiye’de altı plaka var. Sadece burası değil İzmir tarafından depremler devam ediyor. İzmir’de 7 üzeri deprem oldu geçtiğimiz yıllarda ama fay kırılmadığı için İzmir ve Marmara bölgesinde de risk büyük” cevabını verdi.

Moriwaki, orta hasarlı binalarla ilgili ise: “Orta hasarlı binalar için güçlendirme yapılabilir. Karbon sargı ya da çelik sargı ile kolonlar desteklenebilir. Dış cepheyi de aynı şekilde güçlendirebiliriz. Türkiye’de “Hemen yıkalım yenisini yapalım” deniyor. Orta hasarlı binaları güçlendirmek hem ekonomik olarak hem de zaman olarak fazla kaybettirmez. Bence güçlendirme yapılabilir diye düşünüyorum” değerlendirmesinde bulundu.

Önceki ve Sonraki Haberler
Bunlar da İlginizi Çekebilir