Değerli Okur Kardeşlerim, bu salıyı çarşambaya bağlayan gecemiz, hayatımızın dönüm noktası olacak, bir geceyle karşı karşıyayız. Rabbbimiz istifade edenlerden eyleye!

Rabbimiz bizlere Kadir Gecesi gibi bir geceyi ihsan etmesinden dolayı Yüce Mevla’mıza sonsuz hamd ve senalar ediyoruz. Bu gece öyle bir gecedir ki; o geceden itibaren küfür ve delalet bulutları dağılmaya, hidayet güneşi doğmaya başlamış, bin aydan daha hayırlı olduğu bizzat Yüce yaratanımızca bizlere haber verilmiştir.
 
Eski ümmetler yüzlerce yıl yaşarlarmış. Eski Ümmetler İçinde İsrail oğulları içinde yaşamış Sem ’un Gazi adındaki Allah dostu bir zatın bin ay Allah yolunda cihad ettiği, bin ay da tesbih ve zikirle meşgul olduğunu Cebrail (a.s) tarafından Peygamberimize anlatmış, Peygamberimizde ashabına anlatmıştır. Ashabı-ı Kiram, o zatın kazanacağı sevabı ve kazanacağı dereceye gıpta etmişlerdi. Ayrıca kendilerinin kısa olan bu ömürlerinde böyle dereceye kavuşamayacakları endişesi ile ağlaşmaya başlamaları üzerine, Peygamberimiz Rabbimize duada bulunmuştu. Rabbimiz de hiçbir ümmete nasip olmayan bir lütüf ve ihsanda bulunarak, hiçbir ümmete nasip olmayan Kadir suresini inzal buyurdu. Bu süre Kadir Gecesinde indi. Bu surede Rabbimiz şöyle buyuruyor:
 
“Şüphesiz biz onu (Kur’an-ı) Kadir gecesinde indirdik. Kadir gecesinin (şeref ve faziletini) sana bildiren nedir? Kadir Gecesi bin aydan hayırlıdır. O gecede melekler ve ruh (Cebrail (a.s)) Rablerinin izniyle (o yıl takdir edilen) her bir şey için (yeryüzüne) iner de iner. O gece tan yeri ağarıncaya kadar bir selam ve kurtuluş gecesidir.” (1)
 
Bin ay ki 83 yıl 4 ay eder ki, bu ne büyük lütfu ilahidir ki Rabbimiz bu uzun yılda elde edilecek sevapları bir gecede ihsan buyuruyor. İşte bu yüzden Allah Resulümüz:
 
“Kim farz olduğuna inanarak ve sevabını Allah’tan bekleyerek Ramazan orucunu tutsa, geçmiş günahları mağfiret olunur… Kim kutsiyetine inanarak ve mükâfatını Allah tan bekleyerek Kadir Gecesini ihya ederse, geçmiş günahları affolunur.
 
Kadir Gecemizi imanlı, ihsanlı bir gönülle ve sevabını yalnızca Rabbimizden umarak ihya edersek bütün geçmiş günahlarımızın af ve mağfiret olunacağını duyduk. Gelin bu gece yatsı namazını camilerimizde kıldıktan sonra hiç olmazsa bir günlük kaza namazı kılalım. Bol bol Kur’an okuyalım. Peygamberimize Selatu selam getirelim, dua edelim. Duayı sadece kendimize değil, bütün din kardeşlerimize yapalım. Başta ana babalarımızın, akrabalarımızın, dostlarımızın ve yoksullarımızın gönüllerini almak suretiyle kandilimizi tebrik edelim.
 
Mübarek gece ile ilgili olarak bir şairimiz;
 
        “İndi Peygambere Kur’an bu gece
          Geldi gökten burhan bu gece
          Bu mübarek gece bin aydan yüce
          Doludur keffe-i ihsan bu gece”
 
Bu gece melekler ve Cebrail (a.s) Rabbimizin izni ile yeryüzüne müminlerin her bir işi için inerler. Bu gece tan yeri ağarancıya kadar devam eder. Hz. Ayşe anamız bu gece hakkında Allah Resulüne soru sorar? Ey Allah’ın Resulü, Kadir Gecesine rastlarsam nasıl dua edeyim? Allah Resulü de şöyle buyurdu:
 
“Allah’ım şüphesiz sen affedicisin, affı seversin, beni affet.” Diye dua yapmasını Hz. Ayşe anamızın şahsında bütün Müslümanlara tavsiye etmiştir.
 
Mehmet Emin YAĞMUR
Orduzu Kireç Ocağı Camii İmam-Hatibi
 
 
1-) Kadir Suresi
2-) Buhar-i; Müslim Ebu Davut, Tirmizi, ibni Maren
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
banner687