Malatya Büyükşehir Belediyesi: Yanıltıcı Değerlendirmelere Karşı Açıklama

Malatya Büyükşehir Belediyesi: Yanıltıcı Değerlendirmelere Karşı Açıklama
Büyükşehir Belediyesi, bazı haber siteleri ve sosyal medya platformlarında yanlış değerlendirmelerin yapıldığını belirterek açıklama yaptı.

Malatya Büyükşehir Belediyesi, 'bankamatik personelleri' olarak adlandırılan çalışanlara karşı yürütülen çalışmalar hakkında bir açıklama yaptı. Açıklamada, Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanlığı bünyesinde 13 kişinin bankamatik çalışanı olduğu ve hiç işe gelmedikleri tespit edildiği belirtildi. İşe gelmeden maaş alanlarla ilgili tespitlerin diğer birimlerde de devam ettiği bildirildi.

Büyükşehir tarafından yapılan bildiride, bazı haber platformlarında ve sosyal medya ağlarında Malatya Büyükşehir Belediyesi'nin yeni dönem çalışmaları hakkında eksik ve yanıltıcı yorumların yapıldığına vurgu yapıldı.

Bildirinin devamında şu sözler yer aldı:“Belediye hizmetlerini daha verimli hale getirmek ve şehrin ihtiyaçlarını süratle karşılamak amacıyla Başkan Sami Er’in talimatıyla belediye bünyesinde kapsamlı bir çalışma başlatılmıştır. Bununla belediye kaynaklarını daha verimli kılmak ve insan kaynağından isabetli bir şekilde istifade etmek amaçlanmıştır. Belirtmek gerekir ki, mali yapı sağlamlığı olmadan ve çalışanların verimliliği sağlanmadan şehrin acil sorunlarına çözüm bulmak kolay olmayacaktır. Söz konusu çalışmada, belediyede çalışıyor gözüktüğü halde işe gelmeyen ve bankamatik memuru olarak bilinen personelin var olduğu görülmüştür. Sadece Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanlığı bünyesinde 13 kişinin bankamatik çalışan olduğu ve hiç işe gelmedikleri anlaşılmıştır. Aynı tespit çalışması diğer birimlerde de sürmektedir. Mali zorlukların üstesinden gelmeye çalışılan bu dönemde belediye imkân ve kabiliyetine zarar veren bu tür durumlara müsamaha edilmesi mümkün değildir. Depremin yaralarının sarıldığı bu dönemde bütün belediye çalışanlarının vazifelerini eksiksiz ve tam olarak yerine getirmelerini sağlamak idarenin görevidir. Malatyalıların hak ve menfaatine sahip çıkmak ve kamu kaynaklarının peşkeş çekilmesine set çekmek mecburiyetindeyiz.” sözlerine yer verildi.

“İşini yapmayan ve bankamatik çalışan kişilerin yeniden görevlendirilmesi ve görev değişiklikleri elbette görev tanımları ve kabiliyetleri ile uyumlu olmaktadır” şeklinde yapılan açıklamada,“Bu bağlamda özellikle kültür ve sanat alanında çalışan ve sanatçı vasfıyla bilinen kişi ya da kişilerin, kabiliyetleriyle mütenasip işlerde görevlendirilmesi hususunda Başkan Sami Er’in talimatı vardır. Bu açıklama vesilesiyle Başkan Sami Er’in şu sözlerini kamuoyuyla paylaşmak istiyoruz; hemşerilerimizin hak ve menfaatini korumak birinci önceliğimizdir. Şehrimizi ayağa kaldırmak ve hemşerilerimizin bize verdiği görevi layıkıyla yerine getirmek zorundayız. İsrafa, savurganlığa ve verimsizliğe son vererek insanımıza en iyi hizmeti götürmeye gayret edeceğiz” ifadelerinde bulunuldu.

Önceki ve Sonraki Haberler
Bunlar da İlginizi Çekebilir