Malatya Emniyet Müdürlüğü: Kurban Pazarlarında Sahte Para Uyarısı!

Malatya Emniyet Müdürlüğü: Kurban Pazarlarında Sahte Para Uyarısı!
Malatya Emniyet Müdürlüğü, Kurban Bayramı'nda kurban pazarlarında alışveriş yaparken sahte paraya karşı dikkatli olunması konusunda uyarıda bulundu.

İl Emniyet Müdürlüğü, sosyal medya hesabından "Kurban pazarlarında ve alışveriş sırasında aldığınız paraları sahte olup olmadığına dikkat edin. Tedbirli olun, mağdur olmayın" şeklinde bir duyuru yayınladı.

Şüpheli banknotlarla karşılaşıldığında, dört farklı yöntem kullanılarak güvenlik özellikleri kontrol edildiğinde gerçek ve sahte banknotları kolaylıkla ayırt edebilirsiniz.

sahte.jpg

Dokunma: Banknotlarda yer alan bazı yazı ve rakam grupları ile desenler, parmakla temas edildiğinde kabartma hissi uyandırır.

Bakma: Banknotları ışığa tuttuğunuzda her iki yüzünde de görülebilen Atatürk portresi ve kupür değerini gösteren rakamdan oluşan filigran ile güvenlik şeridi ve bütünleşik görüntü mevcuttur.

Açılı İnceleme: Banknotların ön yüzünde, yatay konumda göz hizasında ışığa doğru tutulduğunda görülebilen gizli resim ve farklı açılardan bakıldığında holografik şerit folyo bulunur; arka yüzünde ise renk değiştiren şerit bulunmaktadır.

Cihaz Yardımıyla Bakma: Banknotların bazı özellikleri, büyüteç ve UV ışığı sağlayan cihazlar kullanılarak görülebilir.

Banknotlar üzerinde bulunan ve filigran olarak da adlandırılan portrenin küçültülmüş bir kopyası gizlice yerleştirilmiştir. Paralar, göz hizasında ışığa tutulduklarında paranın değerine göre çeşitli yerlerinde gizli görüntüler ortaya çıkar. Orijinal banknotlarda, yazılar ve portreler elle dokunulduğunda hissedilebilecek şekilde kabartmalı olarak basılmıştır. Orijinal banknotlarda ayrıca emniyet şeridi, kesik gümüş çizgilerden oluşur ve ışığa tutulduğunda düz bir hat şeklini alır. Gerçek paralardaki portreler, belirgin çizgileriyle canlılık ve derinlik hissi verir. Ayrıca banknotun ön yüzünde, banknotun değerini gösteren mikro yazılar da bulunur. Tüm bu güvenlik unsurları, paranın sahte olup olmadığını kolayca anlamamıza yardımcı olur.

Önceki ve Sonraki Haberler
Bunlar da İlginizi Çekebilir