MTSO Başkanı, UNDP'den Malatya İşletmeleri İçin Yeni Hibe Desteği Talep Ediyor

MTSO Başkanı, UNDP'den Malatya İşletmeleri İçin Yeni Hibe Desteği Talep Ediyor
MTSO Yönetim Kurulu Başkanı Oğuzhan Ata Sadıkoğlu, UNDP'nin depremzede işletmelere sağladığı hibe desteğinin kritik önemde olduğunu belirterek, Malatya'daki işletmeler için yeni hibe desteği talep etti.

Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) Mukim Temsilci Yardımcısı Miodrag Dragisic, beraberindeki grubuyla Malatya Ticaret ve Sanayi Odası'nı ziyaret etti.

AK Parti Malatya Milletvekili İnanç Siraç Kara Ölmeztoprak ve Malatya Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO) Yönetim Kurulu Başkanı Oğuzhan Ata Sadıkoğlu tarafından karşılanan UNDP heyeti, MTSO Yönetim Kurulu ve Meclis Üyeleri ile bir araya geldi.

sadik.webp

"Hızlı toparlanma için istişare önemli"

Malatya'ya gelecek her türlü destek için vurgu yapan AK Parti Malatya Milletvekili İnanç Siraç Kara Ölmeztoprak, “Deprem sonrası büyük yara alan esnafın, orta ölçekli işletmelerin ve sanayicilerin genel durumu hakkında her daim Malatya Ticaret ve Sanayi Odamızla istişare halindeyiz. Şehrimizin ekonomik olarak daha hızlı toparlanabilmesi adına bu tür istişarelerin önemi çok büyük. Depremzede işletmelerimiz için hibe destekleri elbette büyük anlam taşıyor. Ticaret Sanayi Odamızın üyeleri için gösterdiği bu gayret çok önemli. Malatya’daki işletmelerin 6 Şubat öncesine dönebilmesi için her türlü desteğin takipçisiyiz. BM başta olmak üzere farklı fon, hibe ve düşük faizli kredilerin şehrimize kazandırılması için gayret gösteriyoruz. Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) Mukim Temsilci Yardımcısı Miodrag Dragisic beyefendi özelinde tüm UNDP ekibine de şehrim adına teşekkür ediyorum” diyerek kouştu.

“Daha fazla hibe desteği istiyoruz”

UNDP'nin Malatya'daki 842 küçük ve orta ölçekli işletmeye sağladığı toplam 44 milyon TL'lik finansal desteği için teşekkür eden Başkan Sadıkoğlu, Malatya'nın ağır hasar alan iş yeri sayısında tüm deprem bölgeleri arasında birinci sırada olduğunu belirterek yeni finansal destek talebinde bulundu. Başkan Sadıkoğlu, “Şehrimizde 27 bin 500 bağımsız iş yerimiz kullanılamaz hale geldi. Odamızın 10 bin 600 üyesinin tamamı depremden doğrudan ve dolaylı yoldan etkilendi. Ağır hasarlı konut sayısıyla Hatay’dan sonra ikinci sırada yer alan Malatya’mız, ağır hasarlı işyeri sayısında ise birinci sırada yer alıyor. Yani, Malatya olarak depremi en ağır haliyle yaşadık. Yapmış olduğumuz görüşmeler ve talepler sonucunda 842 küçük ve orta ölçekli işletmeye verdiğiniz toplam 44 milyon TL’lik hibe desteği için teşekkür ediyoruz. Biz istiyoruz ki tüm işletmelerimiz hibe desteğinden faydalansın.Bu kapsamda yeni hibe destekleri talep ediyoruz” dedi.

"Yeni hibe destek için kaynak arayışındayız"
Deprem sonrasında Malatya'da yürüttükleri çalışmalar hakkında bilgi veren Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) Mukim Temsilci Yardımcısı Miodrag Dragisic, MTSO Başkanı Sadıkoğlu'nun talebi üzerine yeni finansal destek kaynakları aradıklarını belirterek, yeni kaynaklar bulmaları halinde Malatya'daki işletmelere finansal destek sağlayacaklarını ifade etti.

Ziyarette UNDP Kapsayıcı ve Sürdürülebilir Büyüme Portföy Yöneticisi Mustafa Ali Yurdupak, UNDP Gaziantep Bölge Koordinatörü Hamit Doğan, UNDP Proje Koordinatörü Alper Demir ve UNDP Malatya Temsilcisi Oğuz Deveci de bulundu.

Önceki ve Sonraki Haberler
Bunlar da İlginizi Çekebilir