Mutlu Evlilikler İçin Doğru İletişim Şart

Malatya Kent Konseyi Kadın Meclisi ve Malatya Büyükşehir Belediyesi Aile Danışma ve Destek Merkezi iş birliğinde Tohma Köyü'nde evliliklerde ve günlük yaşantımızda doğru iletişimin sağlanması, iletişimde yapılan yanlışların belirlenmesi ve tekrarının önlenmesi amacıyla 'Aile İçi İletişim' konulu konferans verildi.

Mutlu Evlilikler İçin Doğru İletişim Şart
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Tohma Köyü’nde düzenlenen programa Tohma Köyü mahalle sakinleri ve konferanslarını vermek üzere Aile Uzmanı- Sosyolog Elif Şengönül katıldı.

Aile Uzmanı-Sosyolog Elif Şengönül, “İletişim sözlü ifade ve vücut dili olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. İletişimde en önemli ifade sözel ifadedir. Kendini doğru ifade etmek yanlış anlaşılmaların önüne geçeceği gibi kişi karşı tarafa kendini net bir şekilde ifade etmiş olur. Böylece sorunun çözümü doğru iletişimle çözülmüş olacaktır” dedi.

Eşler arasındaki iletişimde birbirlerinin eksiğini ortaya çıkarmak yerine hatasını kapatıp probleme dair doğru olan çözüm yolunu bulmak gerektiğini ifade eden Şengönül, “ emir kipi, tehdit cümleleriyle konuşmak, sürekli ahlak dersi vermek ya da sürekli öğüt verici konuşmak, sürekli övmek ya da sürekli yermek iletişimde engel olarak ortaya çıkmaktadır” dedi.

İlişkilerde ‘ sen ve ben dili’yle konuşmanın ilişkileri zora koyan bir söylem olduğuna da değinen Şengönül, “ ‘sen ve ben dilinde’ ‘sen dili’ suçlayıcı bir dildir. Karşı tarafı savunma psikolojisine koyar ve kavganın çıkmasına neden olur. Kişiler kendi duygularını  ‘ben diliyle’ karşı tarafa anlatırsa problemler en aza inecektir.

İlişkiler de kişileri olduğu gibi kabul etmenin, empati kurmanın, karşı tarafı etkin dinlemenin, karşı tarafın gözlerine bakarak ve başka işle meşgul olmadan konuşmanın doğru iletişimi sağlayacağını söyleyen Şengönül, “ Eşler arasında kıyaslama ve benzetme yapılmamalı, eşler karşılıklı eleştirilere açık olmalı ve yapıcı bir dil ile konuşmalılar. Evlilikte en önemli kurallar sevgi, saygı, sadakat ve sabırdır” dedi.

Çocuklara karşı iyi bir anne baba olmanın yolunun eşler arasında iyi bir diyalogdan geçtiğini belirten Şengönül, tek taraflı iletişim yerine yüz yüze ve net cümlelerle iletişimin önemli olduğunu vurgulayarak çocuklara sorumluluk bilincinin erken yaşta verilmesinin gerekli olduğunu,  sorumluluk almayan çocuğun kendini ifade etmekte zorlandığını söyledi. 

Program sonunda mahalle sakinler Aile Uzmanı- Sosyolog Elif Şengönül’e konu ile ilgili çeşitli sorular sorarak kendilerine bu imkânları sunan Malatya Kent Konseyi Kadın Meclisine teşekkür ettiler.

Bakmadan Geçme