Ak Parti Ordu Milletvekili Fatih Han Ünal:
banner710
AK Parti Ordu Milletvekili Fatih Han Ünal, Ordu Belediye Başkanı Seyit Torun’un kendisini ve AK Parti’yi hedef alan açıklamaları ile ilgili olarak, “Ben özeleştiri yaptım. Başkan kaldırımda düşen hanımefendiden özür dileyeceği yerde polemik içine girdi” dedi.

CHP’li Belediye Başkanı Seyit Torun’un nüfusun en kalabalık olduğu bir zamanda Ordu’yu yaşanmaz bir hale getirmeye çalıştığını savunan Milletvekili Fatih Han Ünal “Ben açıklamalarımı polemik içerisine girmek için yapmadım. O gün Gazeteciler Cemiyeti'ne giderken kendim şahit olduğum birkaç olayı gündeme getirdim. Çok yapıcı, kabul edilebilecek bir açıklama yaptım. O bunu o şekilde de kabul edebilir. O esnada yere düşen, kafası yarılan ve daha sonra yine yere düşen hanımefendiden özür dileyebilirdi. Veya çıkıp bu tür çalışmaların olduğu yerlerde daha dikkatli olunması gerektiğini söyleyebilirdi ama başkan bundan bir rant çıkarma peşine gitti. Bakın şehrin en kalabalık olduğu bir zamanda böyle sokaklar kazılmaz, seçim dönemine giriliyor, şehrin en kalabalık olduğu bir zamanda Ordu yaşanmaz hale getiriliyor” diye konuştu.

“EN BÜYÜK ENGEL ONUN KAFASININ İÇİNDE”

Başkan Seyit Torun’un en büyük engelin kafasında olduğunu bunu aynaya bakınca daha rahat görebileceğini söyleyen Milletvekili Fatih Han Ünal, “Kendisi bizi eleştirirken bir zihniyet olarak söylüyor, 'Bizi yavaşlatan zihniyet' diyor. Buna herkes güler, kuşlar bile güler buna. Sayın Başkanın en büyük engel kafasında onun farkında değil, aynaya baksa onu görecek ama dikkatli bakmıyor anlaşılan. Bizim belediye meclis üyelerimizi yok sayıyor. Onlarla hiçbir istişaresi yok. İyi veya kötü, beğenir veya beğenmezsin, orada muhalefet olarak bulunuyor olabiliriz ama bizim de arkamızda güçlü bir iktidar var, bize ciddi bir seçmen destek vermiş. Bizimle istişareye girmemesinden, 'Sizi de, size destek verenleri de yok sayıyorum' anlamı çıkıyor” ifadelerini kullandı.

“BAŞKAN PATİNAJ YAPIP NE DİYECEĞİNİ BİLMİYOR”

Başkan Seyit Torun’un kendi kalesine gol atan açıklamalar yaptığını ve eski belediye başkanlarının Ordu’da neler çektiğini görmezlikten geldiğini belirten Ünal, “Belediye meclis gurubumuz kendisine tam destekle onay vermiştir. Teleferik yapılsın diye. Ben bunları söyledim ama o yine patinaj yaptı, lafı evirip çevirdi, ne diyeceğini bilemedi. Teleferik konusunda hükümetin burada 8 milyonluk desteği var. Başkan burada, 'Biz zaten hak eder duruma geldik' diyor, yasayı hatırlatıyor. Başkana ben de yasayı hatırlatayım. Bu yasa AK Parti iktidarından önce de vardı. Kendisinden önceki belediye başkanları için gereği yapılmıyordu. İktidar partileri muhalefet belediye başkanlarına yasanın gereğini uygulamıyordu. Şimdi normalleşen Türkiye va,r o zaman bu muhalefet, iktidar farkı gözetiliyordu. 'Hak ettim, aldım' diyor, o zaman bunun teşekkürünü AK Parti iktidarına borçlusun. Daha önceki belediye başkanlarının yaşadıklarını biz biliyoruz. 'Şu zihniyet bizi yavaşlatıyor' demek hangi gerçekle bağdaşıyor” şeklinde konuştu.

“ESKİ BAKAN GÜNAY’A KARŞI MİTİNG YAPTILAR”

“Teleferik konusunda bir miting gerçekleştirdi. Başkan bu mitingi kime, eski Kültür ve Turizm Bakanı Sayın Ertuğrul Günay’a karşı yaptı” diyen Ünal, “Bakanımız o zamanlar neden rahatsız olduğunu ortaya koydu, olay mahkemelere taşındı. Yalı Camii’nin önünde olan teleferik direğinin yerinin yanlış olduğunu söyledi. Yalı Camii tarihi bir binadır, bu tarihi dokuyu bozacak sadece Ordu’da değil, başka yerde de olabilir, hangi belediye olursa olsun, tarihi binalar koruma altındadır. Anıtlar Kurulu'nda bunların kararları verilir. Yangından mal kaçırır gibi hızla o direği oraya diktiler. Sayın Bakanımız haklı bir eleştiri yaptı. Bizim de eleştirilerimiz vardı, 'Güzergahını keşke istişare etseydi' dedik. Belediye meclis grubumuz ile istişare etmedi, ilgili bakanlarımız ile istişare yapmadı, sadece parayı vereceksin, desteği vereceksin, Sayın Başkan keyfi nereyi istiyorsa teleferiğini kuracak, nereye istiyorsa kazık çakacak, ne tarih dinleyecek, ne tarihi bina hukukuna saygı gösterecek. Böyle bir anlayış mümkün değil” dedi.

“SEYİT TORUN’A, “ÇARKÇI TORUN” DENİLEBİLİR”

Eski Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay’ın 2009 yerel seçimleri öncesi CHP’den Belediye başkan adayı olmak istediği esnada Başkan Seyit Torun’a ciddi destekler verdiğini buna rağmen DSP’ye gittiğini ardından, DSP’li arkadaşlarını da yarı yolda bırakarak tekrar CHP’ye geçtiğini, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun “Çarkçı” diye bir lakabı olduğunu, Seyit Torun’a da “Çarkçı Torun” denilebileceğini söyleyen Milletvekili Fatih Han Ünal, “Şimdi bu kadar zikzak içerisinde olan bir başkansınız. Zaten Kılıçdaroğlu’nun da 'Çarkçı' diye bir lakabı var. Kendisine yakışır bir durumda olan 'Çarkçı Torun' diyebiliriz. Bu kadar çabuk çark edebilen, kendi dostlarını yüzüstü bırakabilen bir başkan. Belediye meclisinde birkaç arkadaş hala DSP’den devam etmekte onlarda Seyit Torun mağdurudur. Beraber yola çıktıkları halde Sayıt Torun, kendilerini yüzüstü bırakmıştır. Sayın Torun, acemiliklerini, yanlışlıklarını, beceriksizliklerini, kendisindeki uzlaşmaz yapısını ve bazı durumlarını gelip AK Parti’ye bize yavaşlatan zihniyet demesini elbette ben hazmedemem. Elbette AK Parti’ye yüzde 60 oy veren Ordu halkı da hazmedemez. Bunu kendisi hazmedebiliyorsa kusura bakmasın diyeceğim bir şey yok” diye konuştu.

“BAŞKAN ARKADAN DOLAŞMAYI SEVER”

Başkan Torun’un yapılacak bir iş olunca masanın altına giren, teşekkür edilecek bir iş olduğunda ise hemen koltuğa oturan, arkadan dolaşmayı tercih eden bir belediye başkanı olduğunu ifade eden Milletvekili Fatih Han Ünal, şöyle konuştu:

“Bu belediye binasının olduğu yeri yeşil alan yapalım, belediyeyi de otogarın olduğu yere taşıyalım” dedim. Bunu ben Sayın Başkana bizzat ilettim. O zaman şunu söyledi, 'Orada bir rant var, bu rantı ben kazanacağım' dedi. Yani burayı bir kuruluşa birilerine satacak. En büyük rant bu millete yapılacak hizmet değil midir? Fatsa Belediye Başkanı şu anda meydanda birkaç tane binayı kamulaştırmak için mahkeme süreci yaşıyor. O binaları yıkayım oraya yeşil alan kazandırayım diye çalışma yapıyor ama, 'Şimdi burada bir meydan var, gel burayı Ordu’ya bağışla' diyoruz. Başkan her zamanki gibi arkadan dolaşmayı tercih ediyor.”

“GERÇEKLERİN SÖYLENMESİNDEN RAHATSIZ”

Başkan Seyit Torun’un gerçeklerin söylenmesinden rahatsız olduğunu savunan Ünal, “Sayın başkanın bir beyanatı var; 'Araç sayısı her gün artıyor' diye bizzat kendisi söylüyor. Bu AK Parti çalışıyor demektir. Yani iktidar partisi çalışıyor, araç sayısı artmış, refah seviyesi artmış. Bu araç sayısı arttığına göre belediye başkanına otoparklar yapmak düşer, hani nerede otoparklar ama görüyoruz çilekeş bir trafiğimiz var. Ordu’nun merkezinde bu büyükşehir olunca nasıl çözülecek. Daha fazla nüfus aldığımızda nasıl olacak? 'Bir açıklama yapalım' desek hemen, 'Bunlar hazımsız' diye beyanat verir. Allah aşkına biz iktidar partisiyiz ama kendi mensubu olduğu CHP’nin bize nasıl siyaset yaptığını, nasıl engellemeler yaptığını gitsin görsün. Her halde televizyon açıp izlemiyor, nasıl muhalefet yapıldığını görsün. Ayda yılda çıkmış bir beyanat vermişiz demek ki hiçbir şey söylemeyeceğiz. Sayın Başkan istediği gibi hareket edecek gönlüne göre. Böyle bir anlayış olmaz, bu millet ona oy veren de oy vermeyenlerin de hakkını savunulduğu bir belediye olacak. Hiç kimse bir AK Partili gidip de dozerin önünde durmadı. Engelleme yok yani. Hangi engellemeden bahsediyor, 4-5 parçaya bölünmüş belediye hizmetlerini alamayan vatandaş burnundan soluyor. Sayın Başkan polemik yapmasın, hazımsızlık gibi laflar da gereksiz laflardır. Kendisine ben bu lafları iade ediyorum. Biz de bu vatandaşın hakkını savunma hakkına sahibiz. Ben de bunun gereğini yapıyorum. Bu zamana kadar yumuşak üsluplu bir AK Partili belediye meclis gurubu vardı, herhalde bunun rehaveti olsa gerek, bundan sonra her şey bütün detaylarıyla kamuoyuna aktarılacak” ifadelerini kullandı.

CHP Ordu Milletvekili İdris Yıldız’ın “Meyve veren ağaç taşlanır” şeklindeki eleştirilerine de cevap veren Milletvekili Fatih Han Ünal, şunları kaydetti:

“Eleştiri hakkımızı yapıyoruz. Demek k AK Parti’de çok meyve var, CHP sürekli taş atıyor. O taşlarla bir site bile kurarız. O kadar muhalefet yaptılar ki, her çıkardığımız yasayı alıp Anayasa Mahkemesi'ne götürdüler. Birçok meselede Sayın Başbakanımıza yapılan, meclis kürsüsünde amacını maksadını aşan ağar hakaretler, bunları vatandaşımız görüyor. Biz o taşları yiyen bir partiyiz. Biz Ordu’da yaşıyoruz. Ordu Belediyesi sadece CHP’nin belediyesi değil, siyaset üstü bir kavrama sahip olmalı, hepimizin görüşü önemli olmalı. Dolayısıyla burada istişareyle yapılan hiç bir şey yoktur. Yapılan bir işte yoktur. Son yıla girince kaldırımları inşaat haline sokuyorsun, ondan sonra da bu eleştirimden rahatsız oluyorsun. Bunun neresi doğru? Yapılan bir iş olsa da keşke biz de teşekkür edebilseydik. Başkan Seyit Torun, DSP Genel Başkanının katılımıyla temelini attı, CHP’li Genel Başkanın katılımıyla da açılışını yaptı” diye konuştu.

NOT: Haber sitemizde Haber Kaynağı belirtilmeyen haberler İhls Haber Ajansı (İHA)'ya aittir. Haber sitemiz daha Önce İHA Abonesiydi. Kaynağı belirtilmeyen bu tür Haberleri alıp kullananlar bunun yasal sorumluluklarını kabul etmiş sayılırlar. Ayrıca, Yorum kısmına kredi reklamı, organ kaçaklığını teşvik edici yorum yapanların IP'leri savcılığa verilecektir.

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
banner737

Dedemin İmzası ilk kez izlendi
Fatsalı Oyuncular ve Korgan esnafının birlikteliğiyle tamamen yerel imkanlarla çekilen "Dedemin İmzası"...

Haberi Oku