ÖZEL HABER:
Başkan Gürkan'dan Yerel Medyaya İftar Yemeği
banner693
Battalgazi Belediye Başkanı Selahattin Gürkan'ın Battalgazi Kervansarayda düzenlediği iftar yemeğine, Gazeteciler Cemiyeti Yöneticileri, Gazeteciler ve Televizyoncular Cemiyeti Yöneticileri, Anadolu Basın Birliği Bölge Başkanı, Yerel Gazete, Yerel TV, Yerel Dergi, Yerel İnternet Haber sitesi Yönetici ve muhabirleri, Battalgazi Belediyesi Başkan yardımcıları ve Meclis üyeleri katıldı. 

Belediye Meclis Üyesi Şahin Doğan’ tarafından yapılan açış konuşması ile programın Başkan Selahattin Gürkan’ın isteği üzerine gerçekleştiği belirtildi.

İftar sonrası basın mensuplarına bir konuşma yapan Battalgazi Belediye Başkanı Selahattin Gürkan bazı basın ve yayın organlarında çıkan yazılarla ilgili de açıklamalarda bulundu. Basın mensuplarından helallik de isteyen Gürkan, Eleştirilere her zaman açık olduklarını kaydederek basın mensuplarından kendilerine yol çizme konusunda da üzerlerine düşen görevi yapmaları gerektiğini işaret ederek “sizler bizim gözümüz kulağımızsınız” dedi.

Gürkan konuşmasında “ Bizler şehri emin olarak memlekete hizmet etme noktasında gecemizi gündüzümüze katarak bu memlekete en güzel hizmetleri sunmaya gayret gösteriyoruz. Onun gayreti ve çabası içindeyiz. Zaman zaman bu hizmetler yapılırken yanlış algı veya yanlış anlaşılmalar da olabilir. Ancak şunu ifade edeyim Bizim bulunduğumuz yerde, 35 yıldan beri devlette, 10 yıldan beri de Belediye’de hizmet vermekteyim. Bu süreç içerisinde en temel öğemiz düzgün çalışmak dürüst olmak, hakkaniyetli olmak, adil ve adaletli olmaktır.

Onun içindir ki bizim için herhangi bir, cemaat, cemiyet, meşrep mensubiyetinin ötesinde, kişilik boyutu, adil ve adaletli boyutumuz öne çıkmıştır. Biz bu sermayemizi yitirmek istemiyoruz. Basındaki arkadaşlarımız da hakikaten bir kamu görevi ifa ediyorlar. Bizler enerjilerimizi ve sinerjilerimizi, birlik ve beraberlik içerisinde memleketimizin yararına olan projeler üzerinde hemfikir olarak yoğunlaştırsak memleketimiz ve memleketimizin insanı kazanır. Şimdi biz neticede insanız beşeriz. Neticede bizim da yanlışlarımız eksiklerimiz olabilir. Bu anlamda özellikle gözümüz ve kulağımız olan siz televizyon ve gazetecilerin bizlere uyarıları bize rehberlik ve mihmandandık edecektir. Bizim yol haritamızı belirleyecektir. Bu konuda kimsenin kuşkusu ve endişesi olmasın. Bizim tek arzumuz bu memleket istikbale daha güzel bir şekilde nasıl hazırlanır onun gayreti ve çabası içindeyiz. Malatya’mızın geçmişi hakikaten parlak maziyle dolu bir geçmişi var. Geleceğimiz niye olmasın” ifadelerine yer verdi.

Bir süre önce gündeme getirdiği Malatya Yeşil kuşak projesi ile ilgili Başbakana bir proje sunacaklarını kaydeden Gürken Projeye destek için tüm Malatya’nın, resmi özel ayrımı yapmadan destek vermesi gerektiğini ısrarla vurgulayarak, belirtti. Gürkan “Malatya’nın yeşili tamamen yok olmuş. Tuğlaların görüntüsünün egemen olduğu bir Malatya görünüyor. Beton yığınlarının Vali beye Yeşil kuşak projesine destek verin tarihe geçersiniz dedim. Malatya için yeşil alan bir akciğerdir. Biz bu proje üzerinde yoğunlaşırsam, Malatya kamuoyunu ve STK ve sosyal tarafları bu anlamda kanalize edebilirsek inşallah Malatya’nın bizden sonraki kuşakları bizlere dua edecektir. Hassaten bugün sizlerden özellikle istirham ediyoruz. Yeşil alan ile ilgili gerekli çalışmaları yaptık.

Atatürk kız lisesi arkasındaki Nene Hatun ve Yanındaki EML(Endüstri Meslek Lisesi), Kapalı spor salonu ve yanındaki stadyum akabinde de DSİ nin alanı, buraları 200 dönüme yakın bir alan oluşturuyor. Buranın şehrin ortasında bir yeşil kuşak olması bir nefes alacak, bir akciğerimizin olması demektir. Özellikle 7 Ağustosta da Sayın Başbakanımız ve Cumhurbaşkanı adayımız buraya geldiğinde Kamuoyu bu konuda hemfikir olur ise bunu gerçekleştirirsek Malatya’nın en büyük projesi olduğu kanaati olduğunu herkes le paylaşma mutluluğunu yaşamak durumundayım. Özellikle bunu da siz gazeteci arkadaşlarımızdan talep ediyoruz.

Önemli olan insanların birbirini yüceltmesidir, Yoksa insanların birbirleriyle çekişmesine çatışmasıyla kaybedersek geleceğimizi kaybederiz. Ben çatışma da hiç kimsenin yarar gördüğünü görmedim. Dolayısıyla bizim basındaki arkadaşlarımızdan da özellikle burada önemli olan sizlerin bizlerin birlik ve beraberlik içerisinde, Malatya’nın ortak paydası noktasında paydaşı olmak, birlik beraberlik içerisinde hareket etme noktasıdır. Biz toplum olarak eğer önümüzü açarsak, Bütün yerel yöneticiler Malatya’nın problemi noktasında onlara ışık tutacak yol haritası belirleyecek fikirleri ortaya koyduğumuz takdirde Malatya’nın önü açılır.

Bazen hissi duygularımız ön yargılarımız önemli olan bu ramazan ayının feyiz ve bereketinden yaralanarak birlik ve beraberlik içinde bu memlekete hizmet edelim. Benim sizlere bir hakkım var ise helal ediyorum. Sizler de hakkınızı helal ediniz. Herhangi bir yanlış var ise o yanlışın üzerine hep beraber gidelim. Hiç kimse yanlışı tasvip etmez. Hele benim nezdimde bir yanlışın tasvip edilmesi mümkün değildir. Dolaysıyla sizlerin bizlere vereceğiniz eleştiri ve öneriler bir yol haritasıdır” şeklinde konuşarak, Eleştiriden rahatsız olmadıklarını ise altını çizdi.

Gazeteci Yaşar Karaaslan'ın Yeşili korunması ve Yeni bina yapılmamasını temennisi ile başladığı konuşmasında "TOKİ'nin 3 Misli yoğunluk artışıyla binalar dikeceğini biliiyoruz. Siz bunu önleyebilecekmisiniz?" sorusunu yöneltti.

Gürkan bu soru üzerine ,"Yaşar Bey doğru söylüyor. Orası doğal bir yeşillik alanı. Hassasiyetimizde aynı. Bize özellikle stadyum ve Devlet Hastanesinin yerinin Konut Alanı yeri  yapılması için takas yapıldığını hepimiz biliyor. Stadyum alanı yeri için Stadyum, Deslet Hastenesi yeri içinde Yeni Devlet Hastanesi yapıldı. Burasıda Konut alanı olarak belirlendi. Bizede Şehircilik Bakanlığından yazı geldi. Hala yazıyada cevap vermedim. Özellikle Başbakanımızın gelmesini bekliyorum. " dedi.

Başkan Gürkan'ın askıya çıkarılması konusuna girmesi üzerine Gazeteci Karaaslan, "Yalnız orada bir sıkıntı var. Ayın 4 'ünde askıya çıktı. Ayın 4'ünde de inecek. Başbakanımız 7 Ağustosda geliyor. İtirazlar olursa şimdi olur. " düşüncelerini ifade etti.

Başkan Gürkan bu konuşma üzerine, Ak Parti Genel Başkan yardımcılarından biriyle TOKİ Başkanını Ziyaret ettiğini ve bu bölgenin yeşilliğinin korunması adına bu bölgenin devrini istediklerini belirtti. Gürkan, "Toki başkanı, 'Yarın buralar bina olursa, biz ekonomik alanda güçlü olursak buraları yıkıp yeşil alan yapamayız. Şimdi, bunun yerine yer takası sizler gösterirseniz. Bizimde elimizi güçlendirirsiniz.Biz de bu anlamda bunu sayın başbakanımıza sunarız. Buraların yeşil alan olması noktasında gayret gösteririz
' dedi. Biz gerek İnderesindeki Jandarmanın, Gerek Devlet Hastanesinin Hastane yeri hariç diğer kısmının ve stadyum yerinin yeşil alan olması noktasında gayret gösteriyoruz. Brada bizim birşeyimiz yok. Zaten, orada Atatürk Kız Lisesinin Zaten kalkması gerekiyor. Sanat okulunun öğrencisi zaten çok az. Endüstri Meslek liseside olsa yeterli. Ama, biz yeni kampüs alanları içerisinde yeni Endüstri Meslek Lisesi yapacak yerlerimizde var. İmar planında Kampüs Alanı olarak ayrılmış yerlerimiz var. Malatya aynı Ada parselde olmasa da biraz daha yakının da. Dolaysıyla önemli olan Malatyada bu anlamda fikirdaşlık, bütünlük, bir paydaşlık oluşturabilmesi. Bu konuda sizinle aynı fikirdeyim." dedi.

Gazeteci Güler Hazar iftar programının soru-cevap bölümünde söz alarak, “Sayın başkan oğlunuz Ahmet Turan Gürkan’ı başkanı olduğunuz belediyede işe aldığınız doğru mudur? Doğru ise, gerekçeniz nedir? Bu ülkede, bu şehirde yüzlerce üniversite mezunu işsiz iken, KPSS’de başarılı olduğu halde atanmayan binlerce birikimli insan varken, bu insanların suçu sizin oğlunuz olmaması mıdır? Oğlunuzu Battalgazi Belediyesi’nde istihdam etmeniz yasal kılıfına uydurulmuş olsa bile etik bir davranış mıdır?" şeklinde bir soru yöneltti.

Battalgazi Belediye Başkanı Gürkan’ın, oğlunu belediyede istihdam ettirmesine yönelik soru üzerine, “Oğlumuzun belediyede çalışması sorusuna gelince, doğru söylüyorsunuz. Oğlumu ben buraya geçici olarak, 5442 sayılı yasa (İl İdaresi Yasası) ile Valilik oluru ile aldım. Ben sizinle bir şey paylaşacağım. Hakikaten acı ve gerçek bir şey, Oğlumuzun Akçadağ Tarım İlçe Müdürlüğü’nde gezi tazminatı olan ve aylık da 500 lira zarar ederek bizim orada çalışan bir yapısı var. Şimdi özellikle bu Yeşil Kuşak Projesi ile ilgili -ki bizde de 50’ye yakın mühendis arkadaş var ve nasıl algılarlarsa algılasınlar- onlara dedim ki ‘Şurayla ilgili bir proje hazırlayın’ ve bana proje gelmedi. Dedim ki ‘özel sektörde satın alın’ ve netice yine olmadı. Bir proje hazırlamayı beceremediler. Ve biz oğlumuza dedik ki ‘Yavrum sen şunlara bir bak da, gece sabaha kadar yatma, şunları bir yap da... Ve neticede kolumu güçlendirmek, yani buraya daha iyi hizmet etmek anlamında geçici görevlendirme ile geldi. Yani bu takdire şayan bir hadisedir.”

Gürkan, temizlik ihalesinden, işçi alımına, MORMAŞ A.Ş çalışma şeklinden, işçi ücretlerinin planlanması gibi eleştirilere de cevap vererek herhangi bir şaibeye bulaşmadıklarını, kanunun gereğini yaptıklarını ve bu nedenle de vicdanen rahat olduklarını söyledi.MGH - Özel Haber
NOT: Haber sitemizde Haber Kaynağı belirtilmeyen haberler İhls Haber Ajansı (İHA)'ya aittir. Haber sitemiz daha Önce İHA Abonesiydi. Kaynağı belirtilmeyen bu tür Haberleri alıp kullananlar bunun yasal sorumluluklarını kabul etmiş sayılırlar. Ayrıca, Yorum kısmına kredi reklamı, organ kaçaklığını teşvik edici yorum yapanların IP'leri savcılığa verilecektir.

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
banner691

Solmazgül, ''Bir Elinde Kuran, Bir elinde Tableti...
Malatya Alperen Ocakları Eğitim Kültür ve Dayanışma Vakfı İl Başkanı Süleyman Solmazgül ile keyifli...

Haberi Oku