POLİTİKA:
Bakanlar Kurulu Toplantısı (2)
Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bülent Arınç, Cizre’de yaşanan olaylara ilişkin, "Bu olaylar yıllardır terörden beslenenlerin, terörü bir rant olarak görenlerin eski alışkanlıklarından vazgeçmemek için ayak sürüdüklerini, PKK içerisinde derin yapılanmaların olduğunu, Çözüm Süreci’ndeki ilerlemelerin bu derin yapıları rahatsız ettiğini, son derece otoriter bir yapıya sahip olan örgütün bölge genelinde herhangi bir farklılığa, değişik bir sese ve renge de tahammül edemediklerini gösteriyor" dedi.
Yılın son Bakanlar Kurulu, Başbakan Ahmet Davutoğlu başkanlığında Başbakanlık Merkez Bina’da toplandı. Yaklaşık 6 saat süren toplantının ardından düzenlenen basın toplantısında açıklama yapan Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Arınç, toplantıda Başbakan Davutoğlu’nun yurt içinde katıldığı kongre ve siyasi çalışmalarla ilgili bilgilendirme sunumları yaptığını belirtti.
Üst üste yaşanan bazı üzücü olayların olduğunu belirten Arınç, "Feribot kazasında, yolcu listesinde bulunan Türk uyruklu ve çifte tabiiyetli vatandaşlarımızın tamamının salimen kurtulduğunu söyleyebilirim. Bunun dışında bir yük gemisi maalesef 2 vatandaşımızın hayatına mal olmuştur" dedi.
YETİŞTİRME YURTLARI
Başbakan Davutoğlu’nun geçen hafta sevindirici bir olayı gerçekleştirdiğini dile getiren Arınç, bunun Sosyal Hizmetler Kanunu kapsamında yetiştirme yurtları olarak bilinen kurumlarda yetişen gençlerden pek çoğunun iş sahibi olduğunu söyledi.
Arınç, "Bunlardan 18 yaşını dolduran 2 bin 375 kişi kamuya atanmış oldu. Kalan 2 bin 188 kişi için önümüzdeki Nisan ayında yeniden atama yapılacak. İlkokul ve ortaokul mezunu olanlar kura ile diğerleri ise KPSS sınavı sonuçlarına göre. Özellikle kimsesiz, himayesiz belki bir ölçüde terk edilmiş olan çocuklarımızın sığındığı ve 18 yaşını bitirerek ayrıldığı yurtlardan çıkan evlatlarımızın son 12 yıl içerisinde 16 bin 792 kişinin ataması yapılmıştır. Bu gençlerimiz için hayırlı olmasını diliyorum" dedi.
CİZRE’DE ÇIKAN OLAYLAR
Arınç, Şırnak’ın Cizre ilçesinde yaşanan olayların Bakanlar Kurulu gündeminde olduğunu belirtti.
Başbakan Yardımcısı Arınç, "Bu olaylar, İçişleri Bakanlığımızın, Valiliklerden gelen bilgilerin değerlendirmesi yapıldı. 27 Aralık 2014 Cumartesi akşamı 3.30’dan itibaren Cizre’de meydana gelen olaylarda maalesef 3 vatandaşımız hayatını kaybetti, 5 kişi yaralandı. Bunların tedavileri devam ediyor, gerekli müdahaleler yapıldı ve güvenlik önlemi alındı. Bu arada kırsaldan Cizre’ye girmeye çalışan 2 örgüt mensubu da yakalanmış oldu. Şu anda Cizre’de olayların yaşandığı günlere hitaben olumlu noktada asayişin tamamen sağlandığını ve sükunetin avdet ettiğini söyleyebilirim. Bu olayların elbette farklı sebepleri de olabilir. Bunlardan bir kaç tanesini saymam mümkün olacak. Bu olaylar yıllardır terörden beslenenlerin, terörü bir rant olarak görenlerin eski alışkanlıklarından vazgeçmemek için ayak sürüdüklerini, PKK içerisinde derin yapılanmaların olduğunu, Çözüm Süreci’ndeki ilerlemelerin bu derin yapıları rahatsız ettiğini, son derece otoriter bir yapıya sahip olan örgütün bölge genelinde herhangi bir farklılığa, değişik bir sese ve renge de tahammül edemediklerini gösteriyor. Biz bütün kurum ve kuruluşlarımızla olaya müdahale ettik, durumu kontrol altına aldık ve elbette çözüm sürecinin bu tür olaylardan etkilenmemesi için bugüne kadar sürdürdüğümüz kararlı tavrın devam etmesi konusunda da mutabakata varmış olduk" açıklamasında bulundu.
KİŞİSEL VERİLERİN KORUNMASI
Avrupa Birliği (AB) Bakanı ve Başmüzakereci Volkan Bozkır’ın toplantıda kendi alanına ilişkin bilgiler verdiğini belirten Arınç, şöyle devam etti: "Kişisel Verilerin Korunmasıyla İlgili Kanun Tasarımızı TBMM’ye sevk ettik. Bu son derece olumlu bir kanun tasarısıdır. Aynı zamanda AB Muktesebatı içinde yerine getirmemiz bir görevdir. Maalesef bununla ilgili olarak CHP Grup Başkanvekili Sayın Levent Gök’ün açıklamaları olmak üzere sanki ’Toplu halde fişlemeler yapılacaktır, eski günlere dönülecektir’ şeklinde bir açıklama var. Bu bilgisizlikten kaynaklanıyor. Kişisel Verilerin Korunması Kanunu aslına özel hayatın gizliliğini ve şahsi bilgilerin muhafaza edilmesini amaçlayan bir sistemdir. Kanunun içeriğine bakmadan, sevk edilme amacına bakmadan bunu bir fişleme olarak kamuoyuna takdim etmek fevkalade yanlıştır. Görebildiğimiz kadarıyla Sayın Levent Gök, Türkiye’yi muhaberat devletine götürür, devlet eliyle herkes fişleniyor, asıl amaç muhalefeti sindirmek’ gibi slogan bazı açıklamalar yapmış ve hükümeti eleştirdiğini zannetmiştir... Kanun kapsamında öngörülen bireylerin sağlık, etnik köken, dini inançları, özel nitelikli kişisel verilerine ilişkin herhangi bir şikayet, başvuru ve rahatsızlıklarını iletebilecekleri bir kurulun oluşturulması son derece önemli bir adımdır. Kanun, çağdaş hukuk normları içinde ve insanların özel hayatının korunmasını amaçlayan fevkalade olumlu bir kanun tasarısıdır. Meclisimizde öncelikli olarak görüşülecektir."
MADEN KANUNU ÇIKIYOR
Arınç, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız’ın da bir sunum yaptığını vurguladı. Maden Kanunu üzerindeki çalışmaların tamamlandığını hatırlatan Arınç, "Bugün onun geniş bir şekilde sunumu yapıldı, uygun görüldü, imzalanıyor ve TBMM’ne sevk edilecek" dedi.
KREDİ VE BURSLARDA ARTIŞ
Kredi ve burslarda artış yapılacağını belirten Bülent Arınç, "2014 yılında kredi ve burs miktarı aylık 300 lirayken 2015 yılında 330 liraya yükseltiliyor, yüksek lisans öğrencilerine bunun iki katı olan 660 lira ödeyeceğiz, doktora öğrencilerine ise üç katı olan 990 lira ödenecek" dedi. Arınç, Kredi ve Yurtlar Kurumu’nda barınmakta olan öğrencilere sağlanan besleme yardımının 2014 yılında günlük 7.30 lirayken 2015 yılında günlük 8 liraya yükseltileceğini açıkladı.
KAMU AKARYAKIT ALIMLARININ RASYONELLEŞTİRİLMESİ PROJESİ
Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in de önemli bir sunum yaptığını belirten Arınç, "Sayın Başbakanımız 25 dönüşüm kapsamında projeleri açıklamaya devam ediyor. Bunlardan bir tanesini Maliye Bakanlığımız hayata geçirecek. Bu da kamu akaryakıt alımlarının rasyonelleştirmesi projesidir. Burada israfı önlemek istiyor ve rasyonel bir şekilde akaryakıt kullanımını teşvik etmek istiyoruz. Kamuda akaryakıt kullanımı son yıllarda 4 ile 5 milyar arasında bir masrafı gerektirmektedir. Bu politikamızın temelinden israfın önlenmesi var" dedi.
ÇEVRE VE ŞEHİRCİLİK BAKANI GÜLLÜCE’DEN CBS SUNUMU
Arınç, Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce’nin ise Coğrafi Bilgi Sistemleri (CBS) hakkında bir sunum yaptığını belirtti.
Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu’nun son derece önemli bir projeyi gündeme getirdiğini söyleyen Arınç, "Sakarya Meydan Muharebesi’nin cereyan ettiği topraklar üzerine yani Polatlı’da büyük bir başarı kazanmıştık. Sakarya Meydan Muharebesi’nin geçtiği yerde 13 bin 850 hektar, Sakarya Meydan Muharebesi Tarihi Milli Parkı inşa edeceğiz" dedi.
NOT: Haber sitemizde Haber Kaynağı belirtilmeyen haberler İhls Haber Ajansı (İHA)'ya aittir. Haber sitemiz daha Önce İHA Abonesiydi. Kaynağı belirtilmeyen bu tür Haberleri alıp kullananlar bunun yasal sorumluluklarını kabul etmiş sayılırlar. Ayrıca, Yorum kısmına kredi reklamı, organ kaçaklığını teşvik edici yorum yapanların IP'leri savcılığa verilecektir.

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
banner711

Arjantin Devlet Başkanı Macri, Fransa Cumhurbaşkanı...
G20 Zirvesi’ne ev sahipliği yapan Arjantin Devlet Başkanı Mauricio Macri, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel...

Haberi Oku