POLİTİKA:
Cumhurbaşkanı Erdoğan Ve Papa Francis Ortak Açıklaması
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Gazze’de uygulanan devlet terörünün, dünyanın dikkatini çekmediğini söyledi.
Erdoğan, “Gazze uygulanan masum çocukların, masum kadınların ölümüne yol açan devlet terörü ne yazık ki dünyanın dikkatini çekmiyor. Kudüs’te Müslümanların en kutsal mekanlarından biri olan Mescid-i Aksa’yı hedef alan ihlal ve saldırı mütemadiyen görmezden geliniyor orada farklı dini cemaatlerin kutsallarına ve özgürlüklerine yönelik de kısıtlamalar yapılıyor uluslararası camia buna da duyarsız kalıyor. Bazı ülkelerdeki askeri darbeler, katliamlar, hak ihlalleri, kıyımlar dünyadan gereken cevabı almayarak adeta teşvik ediliyor. İşte bu çifte standartlı tutum, bu adaletsiz yaklaşım sadece İslam dünyasındaki kitlelerin ruhunda değil adalete gönül veren ruhundan tamiri zor tahribatlar açıyor” dedi.
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, davetlisi olarak Türkiye’ye gelen Vatikan Devlet Başkanı Papa Francis ile birlikte Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda ortak açıklama yaptı.
Vatikan Devlet Başkanı Papa Francis ile ikili görüşmelerin çok verimli, dünyanın tüm meselelerini bölgenin meselelerini ele aldıkları bir görüşme olduğunu ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, ardından heyetlerarası görüşmeyi yine aynı şekilde bölgede, dünyada gelişmeleri değerlendikleri bir toplantıyı icra ettiklerini söyledi.
“BÜYÜK ADIMLAR SAĞLAYACAK”
Bugün burada verecekleri mesajların dünyadaki bu sıkıntılı sürecin olumluya dönüştürme çok büyük adımlar sağlayacağına dikkat çeken Cumhurbaşkanı Erdoğan, Papa Francis ile yaptıkları görüşmede farklı düşündükleri konunun hemen hemen hiç olmadığını dile getirdi. Dünyadaki olaylara bakışın, terörle mücadeledeki bakışın aynı olduğunu sözlerine ekleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Şiddete yönelik bakışımız aynı. Paranın egemenliğine yönelik bakışımız aynı ve bu egemenliğin neleri tevlit ettiğini, neleri doğurduğunu buna yönelik bakışımız aynı. Ve bu ziyaretin dünyamızın ve bölgemizin son derece kritik bir süreçten geçtiği böyle bir zaman diliminde gerçekleşiyor olması hakikaten çok çok anlamlı. Açıkçası saygı değer misafirimizin Türkiye’ye yaptığı bu ziyareti çok önemsiyorum, bölgemizde ve dünyada barış umutlarını çoğaltacak çok önemli, çok hayati bir adım olduğuna inanıyorum” diye konuştu.
“MESAJLAR BARIŞ UMUDUNU ARTTIRACAK ŞEKİLDE YANKI BULACAK”
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Bugün Türkiye’den verilecek mesajların sadece Türkiye sadece Vatikan’a değil tüm İslam coğrafyasına, tüm Hristiyan coğrafyasına ulaşacağını ve buralarda da barış umudunu arttıracak şekilde yankı bulacağını kaydetti.
“ÜZÜLEREK ŞAHİT OLUYORUZ”
Bugün Ankara’da vücut bulan bu fotoğrafın hiç şüphesiz dünya için bir umut fotoğrafı olduğunu vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Zira son yıllarda özellikle patrik hazretlerinin kardeşlik noktasındaki vurgusu çok büyük anlam ifade ediyor. Hristiyan ve İslam dünyasında karşılıklı ön yargıların hiç arzu edilmeyecek şekilde büyüdüğüne üzülerek şahit oluyoruz. Batıda ırkçılık, ayrımcılık, farklı olanı nefret ve İslamafobi son derece ne yazık ki hızlı ve ciddi bir şekilde tırmanma seyri gösteriyor. Müslüman ülkelerin yanında batılı ülkelerde yaşayan Müslümanlara karşı ön yargının ve tahammülsüzlüğün giderek arttığını görüyoruz. İnsanlar sadece mensup olduğu dinlerden dolayı peşinen ve son derece haksız bir şekilde gerici, hoş görüşüz, tutucu yada şiddet yanlısı yaftalana biliyorlar. Medyanın, kimi siyasetçiler, kimi çevrelerin Müslümanlara yönelik bu ırkçı ve ayrımcı algıyı bilerek yada bilmeyerek çoğaltıklarını da görüyoruz. Örneğin batı dünyasında İslamı terörle özdeş hale getirmek gibi, Müslümanları terörle özdeş hale getirmek gibi girişimlerin milyarlarca Müslümanı derinden incittiğini müşahede ediyoruz. Buna karşı islam dünyasında da Müslümanlara yönelik olumsuz algıyı besleyecek şekilde öfke, nefret ve şiddetin yaygınlaştığını yine esefle müşahede ediyoruz. Kendisini yenilmiş, mazlum, mağdur, terkedilmiş ve adaletsizliğe uğramış hisseden milyonlarcan insan umutsuzluk içinde terör örgütlerini istismarına açık hale geliyor” dedi.
“TERÖR ÖRGÜTLERİ YANLIŞ POLİTİKALARIN SONUCU ORTAYA ÇIKTI”
DEAŞ, El-Kaide gibi terör örgütlerini uzun yıllardır devam yanlış politikaların sonucu olarak ortaya çıktığının altını çizen Cumhurbaşkanı Erdoğan, yalnızlığa itilen, ayrımcılığa tabi tutulan, yoksulluğu ile başbaşa bırakılan, kendisine sürekli çifte standart uygulanan ve adaletsizliğe maruz bırakılan yığınların bu terör örgütlerinin istismarına açık hale geldiklerine vurgu yaptı.
“SURİYE’DE BİR DEVLET TERÖRÜ VAR”
Cumhurbaşkanı Erdoğan, DEAŞ terör örgütünün tüm dünyada bilindiğini ve hakkında hergün konuşulduğunu sözlerine ekleyerek, “Her gün bu soruna tedbirler aranıyor veya tedbirler alınıyor. Ancak Suriye’de kendi halkından 300 bin masum insanı öldüren, 7 milyon insanın ülkesinden veya ülkesinin dışına iltica veyahutta sığınmacı olarak giden insanların durumu gözardı ediliyor. Bu konuda kimse ciddi manada bir şey konuşmuyor ve burada bir devlet terörü var, kişiler terörler var bunu biliyoruz ama Suriye’de de bir devlet terörü var. Orda devlet terörünü estiren bir kişi var ve böyle bir zalime karşı ‘acaba o giderse onun yerine kim gelir gibi’ hiçbir mantığı olmayan, bilimsel alt yapısı olmayan bir yaklaşım sergileniyor. Gazze uygulanan masum çocukların, masum kadınların ölümüne yol açan devlet terörü ne yazık ki dünyanın dikkatini çekmiyor. Kudüs’te Müslümanların en kutsal mekanlarından biri olan Mescid-i Aksa’yı hedef alan ihlal ve saldırı mütemadiyen görmezden geliniyor orada farklı dini cemaatlerin kutsallarına ve özgürlüklerine yönelik de kısıtlamalar yapılıyor uluslararası camia bunada duyarsız kalıyor. Türkiye’de 30 yıldır 50 bine yakın insanın ölümüne neden olan PKK terörü dünyadan gereken tepkiyi almıyor. Bazı ülkelerdeki askeri darbeler, katliamlar, hak ihlalleri, kıyımlar dünyadan gereken cevabı almayarak adeta teşvik ediliyor. İşte bu çifte standartlı tutum, bu adaletsiz yaklaşım sadece İslam dünyasındaki kitlelerin ruhunda değil adalete gönül veren ruhundan tamiri zor tahribatlar açıyor” şeklinde konuştu.
Dünyanın karşı karşıya kaldığı bu ciddi tehditlere çözüm üretecek hiç kuşkusuz farklılıkların birbirine hoş görüsü ve ittifakı olacağının altını çizen Cumhurbaşkanı Erdoğan, bugün burada verilecek olan mesajın aslında bu olacağını kaydetti.
“TÜRKİYE’NİN TAVSİYELERİNE DİKKAT EDİLMESİ GEREKTİĞİNİ DÜŞÜNÜYORUM”
Gerek batıda yükselen ırkçılığın, ayrımcılığın ve İslamafobiye gerek İslam dünyasında yükselen öfke ve şiddete karşı birlikte tedbirler üretmenin kaçınılmaz bir gereklilik halini aldığına dikkat çeken Cumhurbaşkanı Erdoğan, şunları kaydetti:
“Medeniyetler arasında inançlar, kültürler, mezhepler arasında uçurumlar derinleşerek bunu seyretmek bunun karşısında eli kolu bağlı durmak tarihe, vicdanlara ve inançlarımıza karşı takdir edersiniz ki büyük bir haksızlık olacaktır. Dünyamızı tehdit eden ırkçılığa, ayrımcılığa ve nefret suçlarına, hoşgörüsüzlüğe karşı birlikte çözümler üretmek ve uygulamak zorunda olduğumuza inanıyorum. BM çatısı altında İspanya ile başlattığımız medeniyetler ittifakı girişiminin bu yönde önemli bir fırsat olduğunu düşünüyorum. Bu girişimin yaşatılması ve daha etkin hale getirilmesi küresel barış adına umut verici olacaktır. Türkiye doğu ile batı arasında yüzü hem doğuya hemde batıya dönük bir ülke olarak birlikte yaşama kültürüne eşsiz bir katkılar sağlayacak bir birikime sahiptir. Topraklarımızda bin yılı aşkın süre boyunca her ırk, din, mezhep özgürce varlık göstermiş, özgürce kültürünü ve inançlarını yaşata bilmiştir. Şuanda ülkemiz sınırları içinde yer alan azınlıklara yönelik olarak tarihi nitelikte reformlar gerçekleştirdik ve samimi adımlar attık. Türkiye kendi içinde birlikte yaşama kültürünü güçlü şekilde desteklerken, bölgesinde ve dünyada da bunun mücadelesi samimi şekilde veriyor. Birlikte yaşama kültürünün küresel ölçekte desteklenmesi adına Türkiye’nin tavsiye uyarılarının mutlaka dikkate alınması gerektiğini burada vurgulamak isterim. Aynı şekilde batıda yükselen tehditler, doğuda oluşan hassasiyetler konusunda da Türkiye’nin uyarı ve tavsiyelerine dikkat edilmesi gerektiğini düşünüyorum.”
NOT: Haber sitemizde Haber Kaynağı belirtilmeyen haberler İhls Haber Ajansı (İHA)'ya aittir. Haber sitemiz daha Önce İHA Abonesiydi. Kaynağı belirtilmeyen bu tür Haberleri alıp kullananlar bunun yasal sorumluluklarını kabul etmiş sayılırlar. Ayrıca, Yorum kısmına kredi reklamı, organ kaçaklığını teşvik edici yorum yapanların IP'leri savcılığa verilecektir.

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
banner711

Arjantin Devlet Başkanı Macri, Fransa Cumhurbaşkanı...
G20 Zirvesi’ne ev sahipliği yapan Arjantin Devlet Başkanı Mauricio Macri, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel...

Haberi Oku