Sami Er'den 19 Mayıs Mesajı: Cumhuriyetin Fedakarlıklarla Kuruluşu

Sami Er'den 19 Mayıs Mesajı: Cumhuriyetin Fedakarlıklarla Kuruluşu
Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Sami Er, 19 Mayıs'ta Türkiye Cumhuriyeti'nin zorluklar içinde kurulduğunu ve fedakarlıklarla ayakta durduğunu belirtti.

Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Sami Er, 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı vesilesiyle bir açıklama yaptı. Başkan Er, Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşunun büyük zorluklar ve kısıtlılıklar içinde gerçekleştiğini ve fedakarlıklarla sağlandığını vurguladı. Başkan Er,“Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün İstiklal Harbi’ni başlatmak üzere Samsun’a çıkışının 105. yıldönümünü kutluyoruz. Türk milletinin verdiği kahramanca mücadelenin ve Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşuna öncülük eden İstiklal Savaşı'nın başlangıcı olan 19 Mayıs, bağımsızlık meşalesinin yakıldığı gündür. Milletin bağımsızlığını yine milletin azim ve kararının kurtaracağına inanarak, Samsun'dan başlayan bağımsızlık mücadelemiz ile Cumhuriyetimizin temelleri atılmıştır.19 Mayıs 1919’da Samsun’da yakılan istiklal meşalesi, Amasya, Sivas ve Erzurum ile devam ederek tüm vatan sathına yayılmıştır. Bu destansı mücadele, 26 Ağustos 1922’de Büyük Taarruz ile perçinlenmiş ve 30 Ağustos 1922’de zaferini ilan ederek, milletimizin hiçbir zaman boyunduruk altına girmeyeceğini bir kez daha tüm dünyaya göstermiştir. Bizlere düşen görev ise, kahraman ecdadımızın canları pahasına bedeller ödeyerek, bizlere emanet ettiği bu vatanın nasıl bugünlere geldiğini geleceğimizin teminatı olan çocuklarımıza ve gençlerimize en iyi şekilde anlatmaktır.'' ifadelerini kullandı.

Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk'ün sözleri ile devam etti:“Ey yükselen yeni nesil, gelecek sizindir. Cumhuriyeti biz kurduk, onu yükseltecek ve sürdürecek sizlersiniz” diyerek, Milli Mücadelemizin ateşinin yakıldığı 19 Mayıs’ı armağan ettiği gençlerimizin ülkemizi her alanda daha ileriye taşıyacağına şüphem yoktur. Bu duygularla 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramımızı kutluyor, bizlere bu vatanı emanet eden Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü, silah arkadaşlarını ve aziz şehitlerimizi saygı ve şükranla anıyorum” şeklinde konuştu.

Önceki ve Sonraki Haberler
Bunlar da İlginizi Çekebilir