Seçim 2014:
Arapgir'de Haluk Cömertoğlu AK Parti'den Tek Aday
banner710
Adalet ve Kalkınma Partisi Arapgir İlçe Başkanlığı binasında düzenlenen basın açıklaması toplantısına Belediye Başkanı Haluk Cömertoğlu'nun yanı sıra Arapgir Ak Parti İlçe Başkanı Mehmet Tümer, İlçe Kadın Kolları Makbule Ulucan, İl Encümen Üyeleri ile bazı belediye meclis üyelerinin yanısıra çok sayıda parti üyesi katıldı.

BAŞVURULARIN MERKEZİNDE AK PARTİ VAR

Tüm üyelere ve yönetime teşekkür ederek başladığı konuşmasında, "1993 yılında başlayan ve şu an başladığımız yol üzere devam eden, bir hizmet kolunun tekrar yeni bir dönemine giriyoruz. Yeni bir yerel seçim startı veriliyor. Adaylık başvuruları, aday adaylık başvuruları son hızıyla devam ediyor. Bütün Türkiye'de küçüğünden büyüğüne ilinden büyükşehirine kadar, her merkezde şu an, şu saatlerde yoğun bir başvuru var ve bu başvuruların merkezinde de Ak Parti var." diyen Belediye Başkanı Haluk Cömertoğlu " Bütün siyasi partiler kendi adaylarını, adaylık başvurusu noktasında aday adayı olarak merkezlerine kabul ediyor ve bu kabul noktasında da, aday adaylığı başvurusundan sonra bir seçim yaparak içlerinden eleyip gerek belediye başkanlıkları, gerekse meclis üyelikleri noktasında listelerini oluşturuyorlar." şeklinde konuşarak aday adaylık süreci konusunda bilgilendirmede bulundu.

AZ KAYNAKLA EN VERİMLİ İŞ

Sona ermek üzere olan bu dönemde olduğu gibi gelecek dönemde de aday olması için ilçe yönetiminin daveti ve tekliflerinin olduğunu belirten Belediye Başkanı şu ifadeler kullandı. "2008 yılı bu aylarında, arkadaşlarımızın teklifi ve daveti üzerine, bir adaylık başvurumuz olmuştu ve genel merkezin ve siz arkadaşlarımızın teveccühüyle aday yapılmış, daha sonra da 2009 yılında 1 Nisanda %60'ın üzerinde bir oyla belediye başkanı olarak sizlerin emanetini teslim almıştık. Teslim aldığımız emanet bugüne kadar sırtımızda, koymadan bir kenara, dinlen sen burda bekle demeden yapabileceğimiz herşeyi yapmak üzere bir çalışma takvimi koyduk ve bu çalışmamızın içerisinde bize hepiniz destek oldunuz. Onun için hepinize çok teşekkür ediyorum. Milletin yüz akı olmaya hizmetleri yaparken gururlanmadan, kibirlenmeden, ben demeden, refah seviyesini yükseltip, Az kaynakla en verimli işi ortaya çıkarmaya gayret ettik. Borçlu bir belediyenin borçsuz bir belediye gibi çalışması için elimizden gelen herşeyi yaptık. Eksikler bizimdir. Güzellikler hem partimizin, hem de çalışan arkadaşlarımızındır."

MİLAT KABUL EDİLEBİLECEK YENİ BİR DÖNEM BAŞLIYOR

Gündeme dair, dünyada yaşanan gerilime ve Türkiye Cumhuriyeti Başbakanı'nın bu gelişimelere dair gösterdiği ciddiyet ve hassasiyetine de değinen Cömertoğlu; " Bugün 4 buçuk yılın arkasında, aslında bir milat kabul edilebilecek yeni bir dönem başlıyor. Bu sade Arapgir için değil, tüm Türkiye için hatta tüm dünya insanları için yeni bir seçim stardı başlıyor. Şu an Ak Parti'nin ortaya koyduğu ciddiyet, insanlara hizmet aşkı, ulaşımdan, sağlıktan, eğitimden, insani erdemden, insan olmanın farkına varma gibi bir kolaylığı ve sosyal dokuyu onarma gayretinden, aklımıza gelecek her konuya; yıllanmış, eskimiş, ihmal edilmiş ilişki sisteminde ne varsa aksayan bunları da tamir etme adına bir süreç başlatan Başbakanımız,Genel Başkanımız Tayyip Bey ve ekibinin, bu dönemde yine kırılmadan, gevşemeden, oy kaybetmeden, bu hizmetlerine devam etmesi, tüm insanlık açısından, sadece müslümanlar açısından demiyorum dünya insanları açısından büyük bir model ve büyük bir hizmet anlayışı ortaya çıkarıyor. Yani bu hizmet anlayışının ortaya çıkması tüm dünya müslümanlarının ve dünya mazlumlarının örnek aldığı bir model haline geliyor. Şimdi emperyalist bir dünyada, emperyalist bir zihniyetin, emperyalist bir anlayışın, yıllarca hegamonyasında kalan sistemler, sadece Türkiye için konuşmuyorum, bugün de bu sistemler dahilinde yönetilmeye ve kaynakları sömürülmeye çalışılırken, Türkiye'de başlayan Ak Parti hizmeti ve Ak Parti ile beraber gelen açılım süreci, iyi anlaşıldığında şu an ortadoğunun çözümü ve bir çok ülkede inim inim inleyen insanların bir çıkışı ve kurtuluşu olabilecektir diye düşünüyorum. Dolayısıyla bizim buradaki siyasete bakışımız, Ak Parti kervanındaki yolculuğumuz ve misyonumuz bu mihval üzere bir genelin özeldeki parçası olma ve yereldeki aksayan ve aksama noktasında olan herşeyi üzerimizden aksamayan hale getirme gayreti içersinde olmaya yöneliktir." şeklinde konuşarak kendilerinin de amacının aynı doğrultuda olduğunu belirtti.

TEK ADAY OLMAK AĞIR BİR SORUMLULUK

Ak Parti'den Arapgir Belediye Başkanlığı için tek aday adayı olmasını ise çok büyük sorumluluk olarak gördüğünü belirten Haluk Cömertoğlu bu durumu şöyle anlattı; " Biz adaylık başvurusu için buraya toplandık. İlçelerin tümünde Malatya'yı konuşursak özelde, 15-20, bazı ilçelerde daha da fazla aday adaylık başvurusu var. Arapgir'de bizim dışımızda bir aday adaylık başvurusu temayülü olmadı. Tabi bu çok ağır bir sorumluluk, ağır bir vebal, bu dışarıda kalmak, içeride kalmak değil, aslında ne kadar merkezde olmak gibi bir görevin altında olduğumuzu bize hatırlatıyor. Sizlerin bu tercihi ve teveccühü bize biraz daha sorumluluklarımızı hatırlayıp daha fazla çalışmamızı vaazediyor. Dolayısıyla bizim bu adaylık başvurusundan sonraki atacağımız her adımda, sen ben kavgasını bir tarafa koyup, Başbakan'ın ortaya koyduğu ciddiyete ve Türkiye'nin büyük fotoğrafına bakarak, en az hatayla, en çok insana ulaşan ve insanların hizmetinde olmak gayretini sarf eden bir ekip olma ve ekip olarak çalışma zorunluluğu ortaya çıkıyor. Tabi burada ekip çalışmasının, Kaymakam Bey başkanlığında oluşan birlikteliğin, ilçeyi nerelerden nerelere getirdiği, kaynağın kurumlar değil, çalışanlar ve orda yüklenenler olduğunu ortaya çıkartıyor. Eğer kurumlar kaynakları seferber edecekse, ordaki ekipler üzerinden seferber ediyor ve istek ve beklentilerini de bu ekipler üzerinden kuruyor. Yani buradaki Arapgir'le ilgili istek ve beklentiler gerek kaymakamlık, gerekse belediye üzerinden siyasete, gönül ortasına atılan bir taş gibi, halka halka her tarafa, hizmet eder hale getiriyorsa, bu burdaki uyumdur. Getirmiyorsa uyumsuzluktur."

ÇOK DAHA İYİ BİR SİSTEM İHDAS EDİLMİŞ OLACAK

Cömertoğlu aynı zamanda Büyükşehir yasası ile Büyükşehir Belediyesi olan Malatya'ya bağlı olmanın Arapgir'i ne yönde etkileyeceğinden de bahsetti. " Biz şimdi çıktığımız yolda Büyükşehir Belediyesi ile ilgili bir yasa gereğince seçim sonrasında mükellefiyetlerimiz değişecek, misyonumuz değişecek, yetkilerimiz değişecek. Şu an Büyükşehir Belediye Başkanı'nın veya il belediye başkanının görevi ve yetkileri neyse, ilçedeki bir belediye başkanının, beldedeki bir belediye başkanının da görev ve yetkileri aynıydı. Ama büyükşehire geçtikten sonra ilçe belediye başkanları şube şefi veya bir bakanlığın il müdürü statüsündeki durumu neyse Büyükşehir indinde bu duruma gelecek. Hizmetlerini dolayısıyla bir üsttekiyle koordineli yaparsa ayakta duracak. Büyükşehirden kaynak alırsa bu işine devam edebilecek. Eğer bu koordinasyonu iyi sağlarsa köylerden mahalle olan birimlere hizmet akışı kesintisiz devam ettirilebilecek. Dolayısıyla bizim burada ortaya koyacağımız ciddiyet ve bugüne kadarki bu birlikte aldığımız ve almaya devam ettiğimiz Arapgir'in kalkınma hamlesinde, Arapgir'in bugüne kadarki aksiyan konularının en azından kağıt üzerine dökülüp proje haline getirilmiş olup yarın için istediğimiz bir çok hizmette yine bu birlikteliğimizi ortaya koyarsak büyükşehir kaynağından bu işleri çok daha kolay yapabileceğiz. Köylerden Mahalleye dönüşmüş olan birimlerin sevk ve koordinesinde büyükşehir, ana harterlerin köy girişlerine, mahalle girişlerine kadar bütün yollarını, su ve kanalizasyon hizmetlerini, itfaiye hizmetlerini başta olmak üzere ana akslardaki bütün çalışmalarını kent trafiği de dahil, yönledindirecek ve yüklenecek. O zaman biz ne yapcağız? Biz bu yönlendiripte yüklenme konusundaki bütün aksaklıkları, arada tutkal olacağız, arada ilgi kuracağız, arada olmasını istediğimiz aksayan herşeyi onlara taşıyarak en aza indirip, hizmeti en üst seviyeye çıkarmanın gayretini vereceğiz. Tabi ilçe belediyesi çöpünü alacak, parkını yapacak vs. Rutin hizmetleri değişiyor. İlçe belediyelerinin rutin hizmetleri niye değişiyor? Büyükşehir kaynak olduğu için. İlçe belediyesinin kaynakları da artıyor. Büyükşehire ikinci bir kaynak ihdas ediliyor ve bu kaynakların asgari %10'u ilçelerin merkezlerindeki değil, köylerindeki mahalleye dönüşmüş olan birimlerine harcanmak üzere ayrılıyor. Ne olacak, köyler bir sefer, merkezileşecek. Köyler merkezdeki hizmetleri alan bütün birimler gibi çöpüyle, çevresiyle beklenti düzeyindeki bütün hizmetleriyle ilçe merkezindeki bir mahallenin aldığı hizmetlerin hepsini ilk anda alamayabilir, ama bir iki yıl sonra, sistem oturduktan sonra, bunları çok rahat bir şekilde kaynağı da olduğuna göre alabilecek. Şu ankinden çok daha iyi bir sistem ihdas edilmiş olacak."

ARAPGİR GELECEKTEN UMUTVAR OLANLARIN ŞEHRİ OLMAYA ADAYDIR

Son olarak Başkan Cömertoğlu yaptığı konuşmada destek olanlara ve başkan olarak görmek isteyenlere şu ifadelerle teşekkürlerini iletti; " Tabi adaylık başvurumuzu şerefle, onurla, Sayın İlçe Başkanı'mızın bugüne kadar, kurucu ilçe başkanım ve bu kervanda Arapgir'de bu hizmeti başlatan aslında benim gönül başkanım Kamil İnbaşı ve zor zamanda zor görev almış bu kardeşim ve ekibi ve kadın kollarını temsilen değerli başkanım, Gençlik kollarını temsilen, değerli başkanlarım ve meclis üyelerimiz ile ilçe yönetimimiz...

Bu kararlılığımızı devam ettireceğimizden, emanetinize sahip çıkma konusunda bu hassasiyetle yola yürümek için, yolumuza devam etmek için ve büyük fotoğrafa bakıp yeni sivilceler oluşturmamak için gayret edip Allah'tan yardım dileyeceğiz ve bu yardım dilememiz hem kavli olacak. Hem de fiili olacak. Hal ile olan her zaman güzeldir, kavil olan da yani söz olan da, onun teyiti olan durumdadır. Ben Arapgir'deki bugüne kadar ortaya koyulan ciddiyetin, aksayan tarafların, yapılanların, yapılanamayanların, sizler nezdinde değerlendirildiğini bilerek, yapılanlar konusunda çok fazla konuşmak, sizleri yormak istemediğimden pas geçiyorum. Ama şunun da altını çizmeden edemeyeceğim; Arapgir, barakaların, köhnemişlerin, isyankarların, isteksizlerin ve ihanet edenlerin şehri olmaktan çıkıyor, isteyenlerin, gönüllülerin, ihya edenlerin, imar edenlerin ve gelecekten umutvar olanların şehri olmaya adaydır. Burda hepimize çok iş düşüyor. Dolayısıyla umutvar olacağız. Birbirimizi umutla karşılayacağız. Birbirimizi gıybet etmeden, hatalarını birlikte konuşarak, kardeşlik hukukuna riayet ederek, etini çiğnemeden başkalarına yem etmeden, birlik ve beraberlik içerisinde ilçemizi bölgenin şehri, bölgenin şehri olmaz, yetmez, dünyanın şehri olmaya adım adım taşıyacağız.
Ben bu vesile ile hepinize çok teşekkür ediyorum. Cenab-ı Hak, bu adaylığımızı ve bu başvurumuzu gerek şahsım, gerek ailem, gerek ilçem, gerekse ülkem için hayırlı olacaksa kolaylaştırsın, bizi zafere erdirsin ve hizmetkar kılsın. Değilse, aramızdaki kardeşlerden bu bayrağı taşıyabilme vasfında olan ve bu vasıfta birbirleriyle yarışan ekiplerden ayırmasın bizi."

BAŞKANIMIZIN İŞİ DAHA DA ZORLAŞACAK

Arapgir Belediye Başkanı Haluk Cömertoğlu, Ak Parti İlçe Başkanı Mehmet Tümer'e adaylık dosyasını teslim ettikten sonra, İlçe Başkanı Mehmet Tümer de " Allah hayırlı uğurlu etsin. Arapgir olarak çok şanslıyız. Diğer ilçelerde duyuyoruz 10 tane, 15 tane aday adayı var. Bizim inşallah aday adayımız değil, adayımız sizsiniz. Şimdi kapımız herkese açık. Her müracaat eden başımızın tacıdır. Ama şu ana kadar bugün son gün olmasına rağmen müracaat eden olmadı. Dolayısıyla Sayın Başkanımız inşaallah adayımız olacak. Sayın Başkanımızın işi bundan sonra daha da zorlaşacak. 21 mahallesi vardı, şimdi 42 tane de köy eklendi. İnşallah, Allah'ın yardımıyla, yeni seçilecek meclis üyelerimizin yardımıyla ve sizlerin desteğiyle Başkanımız bu görevi başarı ile yürütecektir." şeklinde konuştu.
MGH - Haber Merkezi (Basın Bülteni)
NOT: Haber sitemizde Haber Kaynağı belirtilmeyen haberler İhls Haber Ajansı (İHA)'ya aittir. Haber sitemiz daha Önce İHA Abonesiydi. Kaynağı belirtilmeyen bu tür Haberleri alıp kullananlar bunun yasal sorumluluklarını kabul etmiş sayılırlar. Ayrıca, Yorum kısmına kredi reklamı, organ kaçaklığını teşvik edici yorum yapanların IP'leri savcılığa verilecektir.

Anahtar Kelimeler
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
banner737
banner716

Taşkın’dan Hekimhan İlçe Teşkilatına...
AK Parti Malatya Milletvekili Aday Adayı Avukat Bayram Taşkın, "MHP, CHP, HDP ve paralel yapı, Recep Tayyip...

Haberi Oku