Soru Hırsızlığı İddiaları: Sınav İptal Tehlikesi!

Soru Hırsızlığı İddiaları: Sınav İptal Tehlikesi!
Okul yönetimi, soru hırsızlığı iddialarını araştırıyor; gerekirse sınavın iptal edilme ihtimali üzerinde duruluyor.

Lise öğrencilerinin yurt dışında üniversite eğitimi almak isteyenlere yönelik olarak dün Türkiye genelinde yapılan “Calculus BC Sınavı” sorularının, sınavdan bir gece önce belirli bir dershanenin kendi öğrencilerine Zoom üzerinden verildiği iddia ediliyor.

Cumhuriyet’ten Figen Atalay’ın haberine göre; CİMER’e başvuran veliler, “Aylarca çalışıp emek sarf eden binlerce öğrencinin hakkı gasp edilmiştir. Konunun ivedilikle araştırılmasını ve soruları elde edip kendi öğrencilerine veren kişi ve/veya kuruma kanunun gerektirdiği yaptırımın yapılmasını istiyoruz” diye konuştu. Bazı okulların yönetiminden veli ve öğrencilere gönderilen yazılarda da soruların satışa çıkarıldığına dair bilgilerin geldiği ifade edildi.

Soruları sınavdan bir gece önce öğrencilerine çözdürdüğü iddia edilen dershanenin web sitesinde “AP Calculus prestijli üniversitelerin çoğu bölümüne kabul edilebilmek için almanız gereken bir programdır. Limit, türev, integral konularına temel girişi kapsar. Yüksek matematiğin temel konularına hâkim olmanız için gerekmektedir. Avrupa veya Amerika’daki seçkin üniversitelerin mühendislik, tıp, ekonomi, fizik, matematik gibi bölümlerine kabul edilebilmeniz için bu dersi almanız ve öğrenmeniz gerekmektedir. Biz öğrencilerimize AP Calculus ABBC sınavlarında başarıyı garanti ediyoruz” söyleniyor.

"Sınav İptal Edilebilir"

Konu hakkında açıklamalarda bulunan bir okul, dün veli ve öğrencilere gönderdiği yazda şu ifadeleri kullandı:“Bu yıl yapılan AP sınavlarının güvenliği ile alakalı bazı kaygılar tarafımıza ulaşmış durumda. Sınav sorularının sızdırılmış olduğu ve gerek internet üzerinden gerekse şüpheli itibara sahip bazı danışmanlar tarafından soruların satıya çıkmış olduğu ile ilgili geri bildirimler aldık. Kaygılarını bizimle paylaşan herkesi dinledik ve doğrudan College Board’la güvenilir tüm bilgilerin ayrıntılarını paylaştık. Sınavlar titizlikle incelenecek ve herhangi bir olağandışı durum saptanması durumunda, etik olmayan metotlar kullanan kişilerin sınavlarının iptalinin yanı sıra hukuki sonuçlarla da karşılaşmaları mümkün olacak.” açıklaması yapıldı.

Önceki ve Sonraki Haberler
Bunlar da İlginizi Çekebilir