Türkiye'nin en büyük Fotoğraf Makinesi Müzesi açıldı

Türkiye'nin en büyük Fotoğraf Makinesi Müzesi açıldı
Malatya Büyükşehir Belediyesi tarafından hayata geçirilen, Türkiye'nin en büyük Fotoğraf Makinesi Müzesi düzenlenen törenle hizmete açıldı.

Sanat Sokağı’nda gerçekleştirilen açılış törenine Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci’nin yanı sıra protokol ve birçok fotoğraf sanatçısı katıldı. Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Çakır ve ekibini kutladığını belirterek, “Özellikle Malatya’da neler oluyor, Malatya’da belediyeler ne iş yapıyor, sosyal belediyecilik nerede veya kültürel Belediyecilik nerede? dendiğinde esasında bakıyoruz ki Malatya Büyükşehir Belediyemiz başta olmak üzere diğer başkanlarımız kültürel belediyeciliğin her alanında kendilerini ispat ettiler” diye konuştu.

Tüfenkci konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Malatya kültürünü ayakta tutmak adına, Malatya’nın kadim kültürünü ortaya çıkarma adına Belediyelerimiz desteklerini esirgemiyor. Biz hükümet olarak her zaman her yerde kültürel anlamda kadim kültürümüzü geliştirme ve bunu yeni nesillere aktarma adına her türlü çabayı, her türlü faaliyeti destekliyoruz, desteklemeye devam edeceğiz. Özellikle milletimizin sanatçılara sahip çıkması, onların el emeği göz nurunu değerlendirmek ve sahip çıkmak önemlidir. Bu konuda Malatya’mız kadirşinastır. Baki Tamer Selçuk’a teşekkür ediyorum. Bu koleksiyon sadece Malatya için değil Türkiye için önemli. Bu hazineyi bütün Türkiye ve dünyanın görmesini istiyoruz. Müzemizin hayırlı olmasını temenni ediyorum.”

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Malatya Milletvekili Öznur Çalık ise Malatya’nın kültür ve sanatının gelişmesi için atılan bu önemli adımı takdire şayan bulduğunu ifade ederek, “1870’lerden beri var olan fotoğraf makineleri koleksiyonlarının burada Malatya’da açılmış olması bizim için büyük bir gurur” ifadelerini kullandı.

Malatya Valisi Ali Kaban da fotoğraf makineleri başta olmak üzere her tür aksesuarın bu kadar bol miktarda Malatya’da bir araya getirilmesinin önem arz ettiğini belirterek, “Bu önemi değerli sanatçı dostlarımız çok iyi bilirler. Bu alanda yapılan çalışmada çaba sarf eden başta Büyükşehir Belediye Başkanımız ve emeği geçenleri kutluyorum. Hayırlı uğurlu olsun” şeklinde konuştu.

Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır da, sayısal anlamda Türkiye’nin en büyük Fotoğraf Makinesi Müzesini Malatya’ya kazandırdıklarını belirterek, “Fotoğraf Makinesi Müzemizin neye tekabül ettiğini sanatçılarımızın yorumları ile daha iyi anlıyoruz. Bu Müzenin hayata geçirilmesinde ve Malatya’mıza kazandırılmasında büyük katkısı olan Baki Tamer Selçuk Beye yürekten teşekkür ediyorum. Bunu Malatya’mıza ve Türkiye’mize kazandırmak istedik. Bu doğrultuda yola çıktık. Gerçekten çok güzel bir müze oluştu ve nitelik ve nicelik olarak baktığımız zaman Türkiye’nin en büyük Müzesini kurmuş oluyoruz. 1900 civarında fotoğraf makinesinin ve 3500 aksesuarın olması bu müzenin büyüklüğünü ortaya koyuyor” dedi.

Başkan Çakır’ın konuşmasının ardından Fotoğraf Makinesi Müzesi’nin hayata geçirilmesi noktasında birikimleri ve tecrübesiyle vermiş olduğu destekten dolayı Baki Tamer Selçuk’a bir plaket hediye etti.

Konuşmaların ardından Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır, günün anısına Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Malatya Milletvekili Öznur Çalık, Milletvekili Mustafa Şahin, Yeşilyurt Belediye Başkanı Hacı Uğur Polat ve İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kızılay’a birer plaket takdim etti.

Daha sonra törene katılanlar tarafından Türkiye’nin en büyük Fotoğraf Makinesi Müzesi’nin kurdelesi kesilerek açılışı yapıldı, akabinde de müze gezildi.

Törene Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, Malatya Valisi Ali Kaban, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Malatya Milletvekili Öznur Çalık, Malatya Milletvekili Mustafa Şahin, Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır, İnönü Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ahmet Kızılay, AK Parti Malatya İl Başkanı Hakan Kahtalı, Yeşilyurt Belediye Başkanı Hacı Uğur Polat, Emniyet Müdürü Dr. Ömer Urhal, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Ercan Turan, genel sekreter yardımcıları, daire başkanları, şube müdürleri, vakıf, dernek ve oda başkanları, yerel ve ulusal fotoğraf sanatçıları, foto muhabirleri ile çok sayıda fotoğraf sevdalıları katıldı.

Şehit Teğmen İbrahim Tanrıverdi Sanat Sokağında Malatyalıların hizmetine kazandıran Türkiye’nin en büyük Fotoğraf Makineleri Müzesi’nde en eskisi 1876 yılına ait olan ve toplamda bin 890 adet fotoğraf makinesinin sergileniyor. Müzede ayrıca, fotoğraf makinelerine ait aksesuarlar, film yıkama ve kart baskı laboratuvarı da yer alıyor. Nostaljik mini bir sinema salonu ile Malatya Hatırası köşesinin de bulunduğu müze, ziyaretçiler tarafından ücretsiz gezilebilecek.

Önceki ve Sonraki Haberler
Bunlar da İlginizi Çekebilir