Rabbimize hamt ve senalar olsun ki, bir ibadetler mevsimine girme arefesindeyiz. 22 Mayıs 2012 Salı günü Üç aylara giriyoruz. Salı günü Recebin birinci günü olması hasebiyle hayatın gözden geçirildiği, akli selim düşünmek suretiyle ömür kilometresinden kilometrelerin nasıl geçirildiğine bakarak yeni bakış açısının oluşumuna yönelmeliyiz.
            Ayrıca 24 Mayısı 25 Mayısa bağlayan gece yani Cuma gecesi malumunuz Regaip Kandili olması hasebiyle ömürden bir Regaip daha geçecekse hazırlıklı olma adına nefsimizi terbiye adına ne veya neler yapa bilirimin peşine düşme vakti gelmiştir.
            Yüce Allah (c.c.) mümin kullarına çok mübarek ve feyizli günler ve geceler ihsan eylemiştir. Bu mübarek ve feyizli gün ve gecelerin birçoğu üç aylar adı verilen Recep, Şaban ve Ramazan ayları içerisindedir. Regaip, Miraç Berat ve Kadir geceleri bu aylar içerisindedir.
            Yeni bir üç aylar mevsimine daha girmiş bulunmaktayız. Recep ayımız üç aylarımızın ilki ve ilk Cuma gecesi yani bu Perşembeyi bu Cumaya bağlayan gece Regaip kandilidir.
Yüce Rabbimizin Mümin kullarına rahmet ve mağfireti lütuf ve ikramı sevap ve mükafatı bu gecede bol bol dağıttığı için, sağanak sağanak yağdırdığı  için bu geceye Regaip gecesi denilmiştir.
 Sevgili Peygamberimiz Hz. Muhammed (s.a.v.) Efendimiz Recep ayı girince “Allah’ım Recep ve Şaban aylarını bize mübarek kıl. Bu aylardaki güzel amel, güzel ahlâk ve güzel hallerimizi bereketlendir. Bizleri bu halde Ramazan ayına ulaştır.” ( 1 ) diye dua etmiş, Recep ve Şaban aylarını Ramazan ayına karşılık bir hazırlık dönemi olduğunu bizlere hatırlatmıştır.
            Allah’ın rahmetinin her zamankinden daha bol indiği Regaip gecesi ile benzeri geceler gereği gibi faydalana bilmek için Hz. Muhammed (s.a.v.) Efendimizin de irşad buyurduğu üzere, böyle zamanlarda Allah’a daha çok yalvarmalı, daha çok kullukta bulunmalıyız. Zira gerçekte, böyle mübarek zamanlar ancak değerlendirenler için kıymetlidir.
Eğilip içmedikçe, susuzluğunu gideremeyen insan, bu mübarek gecenin kıymetini bilmeden gafil geçirmemesi lazımdır. Bu manada yüce Allah, Hz. Muhammed (s.a.v.)’e dolayısıyla biz Müminlere hitap ederek mealen şöyle buyuruyor:
“Farz ibadetlerini yerine getirdiğin zaman, yine yorul, yani nafile ibadetlere geç. O da bittikçe dua yap. Ve ancak o takdir de Rabbine rağbet et.” ( 2 )
Regaip gecesine dair, Peygamberimiz Hz. Muhammed (s.a.v.) Efendimiz tarafından bizlere tavsiye edilmiş bir ibadet şekli yoktur. Bu mübarek gecede bol bol istiğfar etmeli, kaza ve nafile namazları kılınmalı Kuran-ı Kerim okunmalı ve dinlenmeli Peygamberimiz Aleyhisselatü Vesselam Efendimize bol bol Selatü Selam getirilmeli, hayır hasenat yapılmalı ve bol bol dua edilmelidir.
Bu mübarek gecenin bereketinden istifade edilerek dargınlar varsa barıştırılmalı, ana baba büyükler ziyaret edilmeli, yada uzakta iseler telefonla da olsa kandilleri tebrik edilmeli, hayır duaları alınmalıdır. Bilhassa bu gecede yada bu gibi gecelerde dul kadınlar, yetimler gözetilmeli, çoluk çocuk sevindirilmeli fakirlerin ve kimsesizlerin gönlü hoş edilmelidir.
            Bu gecede garipler aranmalı, sofralarımıza davet edilmeli, yetimler gözetilmeli, yardıma muhtaç kimselere yardım edilmelidir. Aramızdaki kırgınlıklar, dargınlıklar şahsi çıkar ve hesaplar bir tarafa bırakılarak İslam kardeşliğinin maddi ve manevi ortamına kendimizi bırakmalıyız.
Hepinizin üç aylarını ve Regaip kandilinizi tebrik ediyor, üç aylar ve Regaip kandili başta, milletimize ve bütün İslam âlemine birlik ve beraberlik getirmesini yüce Mevla’dan niyaz ediyorum.
Mehmet Emin YAĞMUR
Orduzu Kireç Ocağı Camii İmam-Hatibi
İlahiyatçı-İktisatçı
05369696634
 
 
1-            Keşfu’l Hafa, Beyrut 1301,1-186
2-            İnşirah 7 ve İnşirah 8
Misafir Avatar
İsim
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
banner687