Uluslararası Malatya Film Festivali 9-16 Kasım'da yapılacak

Malatya Büyükşehir Belediyesi tarafından bu yıl 7'ncisi gerçekleştirilecek olan Malatya Uluslararası Film Festivali kapsamında, 'Türk Sinemasında Yerel Kodlar' sempozyumu düzenlenecek.

PAYLAŞ
TAKİP ET Google News ile Takip Et
Malatya Gerçek Haber -

Malatya’daki bir otelde 22-23 Eylül tarihlerinde düzenlenecek olan ‘Türk Sinemasında Yerel Kodlar’ sempozyumuyla ilgili olarak basın toplantısı düzenlendi.

Malatya Uluslararası Film Festivali İcra Kurulu Başkanı Ertan Mumcu, toplantıda yaptığı konuşmada, “Malatya Film Festivalimizin bu yıl 7’ncisini yapacağız. İlimizi ulusal ve uluslararası arenada bilinebilirliğini, tanınabilirliğini artırılması adına bizlerin önemsediği, kayısı diyarı Malatya’nın sinema kültürüne vereceği destekle, büyük bir kültürel organizasyona ev sahipliği yapmayı heyecanla bekliyoruz. Şubat ayından buyana oluşturduğumuz süreç; çok olumlu, güzel sonuçlar doğuracağına inandığımız bir süreç şeklinde devam ediyor. Yaşadığımız hain kalkışmanın, 15 Temmuz darbesinin ülkemiz insanı, idarecileri bütün unsurlarıyla kahramanca nasıl savuşturulduğunu Azerbaycan’da dünyaca ünlü bir yönetmen Elçin Musaoğlu ve ülkemizde yaşayan Azeri vatandaşların bu güne ait duygu ve düşüncelerini içeren kardeş ülke Azerbaycan gözüyle 15 Temmuz belgeselimizde yine bu yılki festival sürecinin önemli başlıklarından bir tanesi. 15 Temmuz belgeseli ham haliyle tamamlanmış oldu. Bunun da gösterimini uygun bir mekan ve tarihte yapmayı arzu ediyoruz. Geldiğimiz süreç bizim için olumlu. Kısa ve uzun metrajlı filmler, ulusal ve uluslararası başlıklar altında müracaatlarımızı aldık, ilgi ve alaka iyi. Seçici ve seçkin davranıldığına inanıyoruz. Sıcak ve güzel bir festival yaşayacağımıza inanıyoruz” ifadelerini kullandı.

Malatya Uluslararası Film Festivali’nin direktörü Suat Köçer ise festivalin geldiği süreçle ilgili bilgi vererek, “Çok bahtı açık bir festival süreci yaşıyoruz. Çaldığımız bütün kapılar açıldı, davet ve tekliflerimizin hepsi şuan yolunda. 9-16 Kasım tarihleri arasında Malatya Uluslararası Film Festivali’nin 7’ncisini altınımızın akıyla yapmak için çabalıyoruz. Ulusal ve uluslararası uzun ve kısa olmak üzere 4 yarışma yapacağız. Bu 4 dalda da tahmin ettiğimizden yüksek başvurular oldu. Ulusal uzun metrajda ses getirmiş yapımlar, önemli filmler var. Uluslararası uzun metrajda 8 filmi tercih yoluyla seçtik ve yarışmaya aldık. Avrupa ülkeleri başta olmak üzere dünyanın önde gelen ülkelerinin sinemalarına dair önemli, gösterimi ilk kez Türkiye’de yapılacak filmler. Ulusal kısa metraj film yarışması, festivallerin en yoğun alanlarından birisi, ülkemizde kısa film sektörü artık çok büyüdü, zenginleşti. Teknolojinin de getirdiği imkanlarla gençler daha fazla film çekmeye başladılar. Yüksek miktarda kısa film başvurusu talebi aldık. Kısa filmde finale kalan 10 filmi, ana salonlarda uzun metrajlı filmlerle seyirciye göstereceğiz” diye konuştu.

HABERİ PAYLAŞ:
BUNLARA DA BAKIN