Vali Aydın Baruş, Kale İlçesinde Muhtarlarla Toplantı Düzenledi

Vali Aydın Baruş, Kale ilçesinde başta genel güvenlik ve asayiş konuları olmak üzere ilçedeki yatırım çalışmaları, içme suyu ve kanalizasyon, elektrik, meralar, ağaçlandırma ile eğitim ve sağlık konularındaki ihtiyaç ve sorunlar ile ilgili muhtarlar, sivil toplum kuruluşları ve kanaat önderleri ile bir toplantı gerçekleştirdi.

Vali Aydın Baruş, Kale İlçesinde Muhtarlarla Toplantı Düzenledi
TAKİP ET Google News ile Takip Et

Kale İlçesinde bulunan İzollu Ç.P. Anadolu Lisesi Konferans Salonu’nda düzenlenen toplantıda ilçenin sorunları müzakere edilerek talepler ve sorunlar dinlendi ve çözüm geliştirilmesi yönünde görüşler alındı.

Toplantıya İlçe Kaymakamı Mehmet Güder, İlçe Belediye Başkanı Cemal Akdemir, İl Jandarma Komutanı J.Alb. Necmi İnce, İl Emniyet Müdürü Dr. Ömer Urhal, Büyükşehir Belediye Başkanlığı yetkilileri
İle kamu kurum ve kuruluş müdür ve amirleri ile muhtarlar siyasi parti temsilcileri ve kanaat önderleri katıldı.

Vali Baruş toplantı öncesi yaptığı konuşmada: “Siz değerli muhtarlarımızlabirlikte olmak, sizlerin mahallelerinizle ilgili taleplerinizi, dileklerinizi, sorunlarınızı ilkelden iletmenizi sağlamak üzere toplantıyı gerçekleştirdiklerini belirterek toplantıya Akçadağ ilçemiz karayolu üzerindeki kavşakta üzücü bir kaza meydana gelmesi nedeniyle olay yerindeincelemeye gittiklerini dolayısıyla toplantıya geç kalmış olduklarını belirterek
Kazada vefat eden vatandaşımıza rahmet, yaralılarımıza da acil şifalar dileyip muhtarlara hitaben yaptığı konuşmada;

Değerli muhtarlarımız, muhtarlık müessesesi bizim idari sistemimiz açısından çok önemli bir kurum. Çok uzun zamandır 1840’lı yıllardan beri idari sistemimiz içerisinde yer almış bir kurum. Bugün de önemini devam ettiren bir kurum. Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde sizleri ağırlıyor. Diğer devlet görevlilerine veya kişilere nasip olmayan bir onurla sizleri onurlandırdı. Buda Cumhurbaşkanımızınsizlere ne kadar değer verdiğini, önemsediğini gösteriyor. Bu önemin yansıması olarak aslında sizin önemli işleriniz var. Devletinen uç noktada vatandaşa dokunan eli muhtarlarımız. Devletimiz vatandaşımıza yönelik bir çalışma gerçekleştireceği, onların refahını arttıracak memnuniyetini kazanacak bir iş yapacağı zaman sizler eliyle bunları vatandaşa iletiyor. Diğer taraftan da vatandaşımızın bir sıkıntısı, problemi olduğu zaman yine sizler eliyle ilk elden bunu öğrenme fırsatı buluyor, buna müdahale etme imkânı buluyoruz. Dolayısıyla demokrasilerde esas olan vatandaş ve kamu hizmetlerinde vatandaşımızın memnun olması olduğu için bu memnuniyeti sağlama noktasında vatandaşımıza dokunan el olarak sizde bizim büyük yardımcımızsınız. Bu açıdan sizi çok önemsiyoruz. Hem demokratik sistemin seçilmiş kişileri olarak, vatandaşın oylarıyla seçilen kişiler olarak hem de devletin en uç noktada ki yardımcıları olarak sizleri önemsiyoruz. Sizlerden beklentimiz bu verilen öneme Cumhurbaşkanımızın size verdiği öneme binaen lütfen bu sorumluluğu yerine getirme noktasında fedakârca çalışalım. Vatandaşımızın en ufak bir sorunu olduğu zaman, mahallenizde onları huzursuz eden bir mevzu olduğu zaman bunu ilgili noktalara, ilgili kamu kurumlarına iletmede lütfen ihmalkâr davranmayalım. Gerektiğinde ihtiyaç sahibi vatandaşlarımızın elinden tutalım, hastaneye gideceklerin elinden tutalım, yardımcı olalım sizler ne kadar bu konuda hassas olursanız devletle vatandaş arasındaki ilişki o kadar sıcak ve yakın olur.
2019 yılının 31 Mart günü mahalli seçimler yapılacak. Muhtarlarımız tekrar vatandaşımızın oyuna müracaat edecekler vatandaşımızın teveccühünü alanlar tekrar seçilecekve 5 yıl görevine devam edecekler. Bu seçim sürecinde de değerli muhtarlarım sizlere çok önemli bir görev düşüyor. Tekrar aday olmayı düşünen veya düşünmeyen farketmez huzur içerisinde vatandaşlarımız arasında herhangi bir problem çıkmadan, tartışmaya meydan vermeden rahatça seçim sandığına gitmesi için sizlerin çok önemli bir görevi var. Bu noktada devamlı uzlaştırıcı, toparlayıcı olacaksınız. Kesinlikle bir kavganın, bir tartışmanın tarafı olmayacaksınız. 31 Mart’ta vatandaşlarımız huzurlu olarak sandığın başına gitsinler, özgür iradeleriyle oylarını versinler. Bu noktada sizlerden beklentimiz bu. Diğer açıdan vatandaşımızı ilgilendiren bütün mevzular muhtarlarımızı da ilgilendiriyor,görev alanlarına giriyor. Gerek asayiş ve huzurun sağlanması noktasında Emniyetimizin, Jandarmamızınmahallelerinizdeki yardımcısı olarak vatandaşlarımıza sorun oluşturan, huzurunu bozan, çocuklarımızın sağlığına tehdit oluşturan, gerek uyuşturucu olsun gerekse diğer güvenliği bozucu davranışlar, tavırlar olsun, gerekse mahallemize dışarıdan gelen yabancılar konusunda olsun Emniyet ve Jandarmayla sıkı irtibat halinde olun. Diğer konularda da gerek sağlık konusunda, gerek sosyal hizmetler konusunda, gerekse belediyelerden talepler noktasında, vatandaşların günlük hayatını kolaylaştıracak olaylar konusunda da lütfen duyarlı olalım. Zamanında bunları ilgili kamu idarelerine iletelim ve çözülmesi noktasında da biran önce harekete geçilmesini sağlayalım. Bugün Kale İlçesinde bulunmaktan sizlerle birlikte olmaktan sizleri dinlemekten büyük memnuniyet duyduğumu ifade etmek istiyorum birazdan ilimizdeki kamu kurumlarının başında bulunan değerli arkadaşlarımız sizlere söylemek istedikleri noktaları ifade edecektir. Bu esnada onların görev alanları ile ilgili olarak sizlerin dile getirmek istediği onlara birebir iletmek istediğinizhususlar varsa lütfen onları da iletelim” dedi.

Toplantıda Kurum müdürleri sırayla kürsüye gelerek çalışmaları hakkında bilgilendirme yapmalarının ardından Mahalle Muhtarları sorun, talep ve önerilerini şifai olarak iletirken ilgili daire müdürleri de muhtarların sorun ve taleplerine ilişkin açıklamalarda bulundu.
 
İlçenin sorunları müzakere edilerek talepler ve sorunlar dinlendi ve çözüm geliştirilmesi yönünde görüşler alındı.

Toplantı sonunda Muhtarlar Vali Baruş’u ilçelerinde görmekten duydukları memnuniyeti ifade ederek böyle geniş katılımlı bir toplantı gerçekleştirmiş olmasından dolayı teşekkürlerini ilettiler.
 
Muhtarlarla düzenlenen toplantı sonrası Okul Aile Birliği Başkanlarıyla yaptığı toplantıda; “ Çocuklarımızın eğitimi noktasında ihtiyaç duyduğunuz hususlarda taleplerinizi, sıkıntılarınızı iletin biz onları çözelim. Bizim amacımız çocuklarımızın en güzel ortamda eğitim alması ve gelişimini sağlayarak ülkemize yararlı, milletimize yararlı insanlar, fertler olarak yetişmesini temin etmek.

Okul Müdürlerimiz, öğretmenlerimizle sık sık toplantılar yapsınlar. Haftada bir öğretmenlerimizle okulunuzda ne gibi sorunlar var, bunlara nasıl çözüm üretebiliriz bu konuları tartışın. Okul Müdürlerimiz kapılarınız kapalı olmasın, devamlı açık dursun öğrenciler girebilsin, öğretmenler girebilirsin şeffaf olun, daima uzlaştırıcı olun. Okul Aile Birliği Başkanlarımızla ayda bir toplantılar düzenleyin, öğretmenler toplantısına çağırın birlikte olun.

Ailelerle, çocuklarla iletişim çok önemli. Çocukları motive ederseniz onların zihinleri dünyaya çok açık. Merkezde eğitim gören çocuklar ile kırsalda eğitim gören çocuklar arasındaki fırsat eşitsizliğini kapatmak için sizlere büyük görev düşüyor.  Kırsal ortamda, köylerimizde eğitim gören öğrencilerimizi motive etme öğretmenlerimize düşüyor. Onlarda okuma sayısını artırıcı yönde çalışmalar yapın, çocukların okuma alışkanlığını geliştirelim.

Okullarımızdaki güvenlik konusunda İçişleri Bakanlığı tarafından son bir iki yıldır çok güzel düzenlemeler yapıldı.  Okulumuzun çevresinde yabancıların bulunmasına müsaade etmeyin. Şüpheli bir durum olduğunda polisimizle, jandarmamızla iş birliği yaparak çocuklarımızın güvenliğini sağlayın. Çocuklarımızın sağlığını tehdit eden özellikle uyuşturucu gibi konularda dikkatli olalım, çocuklarımızı bu tehlikelerden muhafaza etmemiz lazım.
Servis araçlarınızın şoförlerini uyarın çocuklarımızın güvenli bir şekilde okuldan evlerine ulaştırılması konusunda kontrol edin. Servislerinindüzgün çalışıp çalışmadıklarını okul müdürlerimiz takip edecek.

Okullarımızda kütüphane imkânı, kitaplık imkanı varsa bunları geliştirmeye gayret edelim. Kurslarımızda derslere giren öğretmenlerimizi iyi tembih edin çünkü onların misyonu çok önemli. Biz çocuklarımıza devlet olarak, Milli Eğitim Bakanlığı olarak bu imkânları sağlıyoruz. Bunu iyi değerlendirmek lazım. Eğitimde fırsat eşitliğinin sağlamanın yollarından, destek noktalarından birisi de bu destek kurslarıdır. Başarı yorulmadan olmaz, emek sarf etmeden olmaz, gecenizi gündüzünüze katmadan olmaz. Akşam eve gittiğinizde ertesi gün ne yapabileceğinizi düşünmeden olmaz” dedi.

Vali Aydın Baruş yaptığı konuşmasının ardından, okul aile birliği başkanlarına tek tek söz vererek onların sorun ve önerilerini dinledi.

Muhtarlar Toplantısı için ilçede bulunan Vali Aydın Baruş İlçede yapımı devam eden yatırımlardan Kapalı Spor Salonu ve Halı Saha Kompleksini incelemesin ardından İlçe Kaymakamlığı ve İlçe Belediyesini ziyaret ederek buradan ayrıldı.

Bakmadan Geçme