Valilikten CHP'li vekile yanıt

Valilikten CHP'li vekile yanıt
CHP Sivas Milletvekili Ali Akyıldız'ın TBMM'de düzenlediği basın toplantısındaki iddiaları üzerine Sivas Valiliğinden açıklama yapıldı.

CHP Sivas Milletvekili Ali Akyıldız’ın TBMM’de düzenlediği basın toplantısındaki iddiaları üzerine Sivas Valiliğinden açıklama yapıldı.

CHP Sivas Milletvekili Ali Akyıldız geçtiğimiz günlerde Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde (TBMM) basın toplantısı düzenleyip Sivas’ta Cumhuriyet dönemine ait hastane binasının yıkılarak yerinin bir derneğe verileceğini, yapılacak caminin bu dernek tarafından yapılıp ve kullanılacağını, bu bölgede camiye ihtiyaç olmadığını ileri sürdü. Akyıldız ayrıca; cami için harcanacak 100 milyon TL ile yol yapılmasını isteyerek, ilgili derneğin hesaplarının denetlenip denetlenmediği sordu. Akyıldız, Kızılırmak İlkokulu tarafından Zeytin Dalı Operasyonu için kermes düzenlendiğini fakat toplanan paranın ilgili derneğe aktarıldığını iddia etti.

"Bina afet riski altında"

Sivas Valiliğinden iddialar üzerine yapılan yazılı basın açıklamasında, binanın iddia edildiği gibi taş olmadığı ve afet riski altında olduğu vurgulanıp, "Söz konusu bina taş bina değil betonarmedir. Bina 1948 yılında şehir mezarlığı taşınarak temeli atılıp 1952 yılında tamamlanmıştır. Binanın afet riskinin bulunduğu Cumhuriyet Üniversitesi ve Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü raporlarında ayrı ayrı tespit edilmiştir. Bina hastane değil eski hastanedir. Sağlık İl Müdürlüğü binası olarak kullanılmıştır, hastane olma ihtimali bulunmamaktadır. Söz konusu binanın 2008 yılında tescil edilmesi için Sivas Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kuruluna müracaat edilmiş olup, Kurulun 16.07.2008 tarih ve 929 sayılı kararında oy birliği ile tescil edilmesi uygun görülmemiştir" denildi.

"100 milyon lira harcanmayacak"

Valilik açıklamasında, iddia edildiği gibi cami için 100 milyon lira harcanmayacağı da ifade edilip, "Toplam 170 bin metrekarelik alanda dönüşüm gerçekleşecek olup, 5 tescilli yapı restore edilecektir. 3 bin 250 metre kare oturum alanı olan orta ölçekli cami yapılacak ve kalan alanın tamamı yeşil alan olacaktır. Sivas Merkez Cami Müftülük tarafından diğer camiler gibi hayırseverlerin katkılarıyla yaptırılacaktır. Kamu tarafından yol yapımında harcanmayıp cami için harcanacak 100 milyon TL söz konusu değildir" açıklamalarına yer verildi.

Ayrıca Kızılırmak İlkokulu tarafından Zeytin Dalı harekatına destek amaçlı yapılan kermeste elde edilen gelirlerin iddialara konu derneğe bağışlanması ile ilgili olarak, "Kızılırmak İlkokulu tarafından yapılan kermes ile ilgili müfettiş görevlendirilmiştir" denildi.

Önceki ve Sonraki Haberler
Bunlar da İlginizi Çekebilir