YSK Açıkladı! Oy Sayımında İftar Molası Verilecek Mi?

YSK Açıkladı! Oy Sayımında İftar Molası Verilecek Mi?
YSK, yarın tüm ülke genelinde gerçekleştirilecek olan mahalli idareler seçimlerinde iftar vaktine denk gelen oy sayımı konusunda bir ara verilip verilmeyeceğini netleştirdi.

YSK, Bahçe İlçe Seçim Kurulu Başkanlığı'nın Ramazan ayı nedeniyle oy sayımı sırasında ara verme talebini reddetti ve sayımın kesintisiz yapılacağını duyurdu.

Bahçe İlçe Seçim Kurulu Başkanlığı tarafından Yüksek Seçim Kurulu'na iletilen yazıda, sandık kurullarının saat 17.00'de sayım ve döküm işlemlerine başlayacağı, ancak Ramazan ayında olunduğu için sadece su ile iftar yapılamayacağı ve sandık kurulu görevlilerinin iftar saatinde kısa bir mola verip veremeyeceği konusunun gündeme geldiği belirtildi.

YSK, Bahçe Seçim Kurulunun talebinin, 298 Sayılı Seçimlerin Temel Hükümleri ve Seçmen Kütükleri Hakkında Kanun'un 'Zarfların açılması, oyların sayım ve dökümü' başlıklı 100'üncü maddesinin birinci fıkrasında belirtilen 'Oyların sayım ve dökümüne derhal başlanır, açık ve kesintisiz yapılır' hükmünü hatırlatarak incelendi.

YSK'nın Sandık Kurullarının Görev ve Yetkilerine Dair 138 Sayılı Genelgesinde benzer bir düzenleme bulunduğuna dikkat çekildi. Bu nedenle, 'oy sayım ve döküm işlemlerinin kesintisiz yapılması gerektiğine' oy birliğiyle karar verildiği açıklandı.

Önceki ve Sonraki Haberler
Bunlar da İlginizi Çekebilir